Sari la conținut

Gs500f Vs Rs125 Vs Alte Sugestii


CataH
 Share

Postări Recomandate

Nu e chiar asa, daca faci comparatie intre Hornet, FZ6 sau GSR600 poti zice ca una sau alta e mai frumoasa. Dar in cazul de fata lucrurile sunt destul de clare: RS125 e forte frumos si GS500 e o motocicleta iubita doar de posesori (datorita altor calitati decat cele estetice).

Hai sa fim sinceri....

 

Sincer, GS 500 (mai ales dupa facelift, atat varianta F cat mai ales naked) imi place mai mult decat concurentele CB 500, GPZ 500 sau ER5 N. Tot sincer: ma enerveaza pur si simplu cum arata RS 125, pe langa ca e un polizor de motor. Nu asa avea nimic impotriva lui daca nu ar fi toata lumea (mai ales Pokemonii) atat de innebunita dupa el. Pana la modelul de anula acesta ma zgarie la ochi formele sale rotunde mai alea saua spate care da impresia ca e conceputa in ciuda pasagerului. Si inca ceva GS e iubita si de viitorii posesori. B) Nu ma apuc sa ti povestesc cum se uita dupa ea parcata fiind pe trotuar, oameni de tot felul sau cum sunt intrebat despre ea la stopuri de catre conservari. Cel mai beton a fost cand am surprins un cuplu de varsta a 3 a care s-a oprit s-o studieze indeaproape :cheers: sau cand o femeie de varsta a 3 a m-a abordat, admirandu mi motoru si apucandu se sa mi explice cume era cand era ea fata cu motoarele. De tineri nu ti mai zic. :D Nu zic ca e mama motoarelor insa ca tu o iei la ula mi se pare naspa si de aceea m-am bagat in seama. Nu arata deloc naspa, parerea mea, e chiar simpatica si are un caracter aparte mai deosebit de alte allroundere naked. Ca sa nu mai vb ca designul la categoria naked nu s-a schimbat f mult (nu vb aici de balarii gen ER 6N, FZ6 N sau GSR care au un usor aer de fighter). Vb de Bandit, CBF 600 etc. Designul e cam timeless in categorie. Nu ma cert cu tine pe probleme de design si implicit de gusturi insa sa zici ca-i urat si ca i iubit doar de posesori mi se pare mult (maica mea a plans ca o dau pe "Suzi" (GSul meu) ca sa mi iau Bandit 600, pt ca-i place la nebunie cum arata si cum "toarce". :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am intrebat doar din pura curiozitate si pt ca m-am ganditi ca daca poti sa faci wheelie destul de ushor inseamna ca are o acerelatie destul de buna (de ex cu rs-ul am alflat ca e mai greu cu wheelie-ul).

 

P.S. dau la medicina la vara deci sper sa nu fie cazul sa o arat colegilor din liceu :cheers:)

Si cu bicicleta si cu mopedu poti face wheelie :P Si alea chiar ca nu au acceleratii bune B)

 

 

P.S. La ce UMF dai? Bafta la admitere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar in cazul de fata lucrurile sunt destul de clare: RS125 e forte frumos si GS500 e o motocicleta iubita doar de posesori (datorita altor calitati decat cele estetice).

Hai sa fim sinceri....

Sincer imi place mai mult cum arata GSul decat RSul. :cheers: Si asta dintr-un motiv simplu: desi RS pare mai sport, GS arata clar a motor mare, pe cand RSul se cam vede ca e mic (daca-l mai si auzi cum face te-ai convins ca nu e motor mare B) ).

Si mai e o chestie: GS500 e mai fiabil fiind in 4 timpi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

una peste alta comparam pepenele cu smochina.

amandoua sunt fructe pana la urma.. insa tine de gust ce vei manca ca desert, nu?

daca vrei sa arate si bine, cauta un GS carenat si ai rezolvat beleaua.

uite fostu meu geseu:

post-3288-1150459336_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Dau la medicina generala Buc.

 

Eu vorb de versiunea carenata care arata destul de mishto (GS500F).

 

Geseu' e super manevrabil (atata timp cat ai gume bune pe el). Pt. Bucale este ideal, si grupul baietzilor cu geseuri e mare de tot, deci ai de la cine sa iei un sfat, o piesa, o vorba buna! Am avut, am umblat cu el, stiu despre ce vorbesc! Iar varianta F e frumoasa (din punctul meu de vedere). Al meu e ala din poza, si am patzit si eu fazele cu batranii care ma opreau sa imi povesteasca tineretzile lor motorizate... cred ca e din cauza ca are un look relativ clasic - cu farul single central, spectul motorului, si nu in ultimul rand - sunetul. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, prima mea motocicleta a fost un geseu 500 f, carenat. Ti-l recomand cu caldura, e super manevrabil, iertator cu micile stangacii, viteza suficienta plus gasesti o gramada de piese si sfaturi in Romania.

 

Daca vrei iti pot trimite varianta electronica a cartii de intretinere si a manualului de reparatii.

 

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...