Sari la conținut

CN DE ENDUROCROSS,ETAPA I


REA
 Share

Postări Recomandate

.....Si la propriu si la figurat!

In data de 13 martie,va avea loc la Zarnesti prima etapa de EnduroCross din sezonul acesta. Vremea nu se prezinta a fi tocmai calduroasa,dar cum bine zicea cineva, "Nu exista vreme rea, doar echipament neadecvat"!

Program de desfasurare:

-vineri,12 martie:

Ora 19:00-21:00 Secretariat si revizie tehnica

 

-sambata,13 martie:

Ora 8:30-11:15 Secretariat si revizie tehnica

..............11:30 Start antrenament clasa A+B

..............11:45 Start antrenament clasa C

..............12:00 Briefing cu sportivii

..............12:20 Formare grila clasa C

..............12:30 Start clasa C

..............13:50 Formare grila clasa A+B

..............14:00 Start clasa A+B

..............17:30 FESTIVITATEA DE PREMIERE

 

Inscrierile si startul vor avea loc pe traseul international de motocross "Breghina",Zarnesti.

Timpi de alergare: Clasa A=2h+ 1t,Clasa B=1,5h+1t,Clasa C=1h+1t

Se premiaza primele 3 locuri de la fiecare clasa,premiile constand in casti,genunchiere/cotiere,spray-uri de lant,etc.

Numerele de concurs sunt date de catre organizator.

Taxa de inscriere este de 130 RON,taxa ce include si o masa din partea organizatorului.

Festivitatea de premiere va avea loc la restaurantul "La Sucea",aproximativ 1 km de la traseu.

Detalii mai multe pe www.frm.ro,sau la tel. 0730605875-Tele.

DE NOTAT!!!!!

Organizatorul isi asuma raspunderea ca nu va exista praf pe traseu! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....Si la propriu si la figurat!

In data de 13 martie,va avea loc la Zarnesti prima etapa de EnduroCross din sezonul acesta. Vremea nu se prezinta a fi tocmai calduroasa,dar cum bine zicea cineva, "Nu exista vreme rea, doar echipament neadecvat"!

Program de desfasurare:

-vineri,12 martie:

Ora 19:00-21:00 Secretariat si revizie tehnica

 

-sambata,13 martie:

Ora 8:30-11:15 Secretariat si revizie tehnica

..............11:30 Start antrenament clasa A+B

..............11:45 Start antrenament clasa C

..............12:00 Briefing cu sportivii

..............12:20 Formare grila clasa C

..............12:30 Start clasa C

..............13:50 Formare grila clasa A+B

..............14:00 Start clasa A+B

..............17:30 FESTIVITATEA DE PREMIERE

 

Inscrierile si startul vor avea loc pe traseul international de motocross "Breghina",Zarnesti.

Timpi de alergare: Clasa A=2h+ 1t,Clasa B=1,5h+1t,Clasa C=1h+1t

Se premiaza primele 3 locuri de la fiecare clasa,premiile constand in casti,genunchiere/cotiere,spray-uri de lant,etc.

Numerele de concurs sunt date de catre organizator.

Taxa de inscriere este de 130 RON,taxa ce include si o masa din partea organizatorului.

Festivitatea de premiere va avea loc la restaurantul "La Sucea",aproximativ 1 km de la traseu.

Detalii mai multe pe www.frm.ro,sau la tel. 0730605875-Tele.

DE NOTAT!!!!!

Organizatorul isi asuma raspunderea ca nu va exista praf pe traseu! :)

andreea,ce ne facem cu codul galben de viscol si ninsori?..sau cel putin asta zicea busuioc la teve..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

andreea,ce ne facem cu codul galben de viscol si ninsori?..sau cel putin asta zicea busuioc la teve..

 

 

 

Nu e problema. Maine si poimaine e mai nasoala vremea,sambata soare. Si la urma urmei,suntem enduristi,nu conteaza vremea,mobra sa mearga. :)

Acum serios vorbind. Traseul de motocross va fi curatat,iar restul traseului este gandit in asa fel incat sa nu trebuiasca sa trecem prin apa,noroi. Azi a fost cald,zapada s-a cam dus,deci ceea ce se depune maine poimane e just for a little fun in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e problema. Maine si poimaine e mai nasoala vremea,sambata soare. Si la urma urmei,suntem enduristi,nu conteaza vremea,mobra sa mearga. :)

Acum serios vorbind. Traseul de motocross va fi curatat,iar restul traseului este gandit in asa fel incat sa nu trebuiasca sa trecem prin apa,noroi. Azi a fost cald,zapada s-a cam dus,deci ceea ce se depune maine poimane e just for a little fun in plus.

 

Numai sa nu ninga maine si poimaina. Ca altfel ne luam schiurile de fond sa facem tura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e problema. Maine si poimaine e mai nasoala vremea,sambata soare. Si la urma urmei,suntem enduristi,nu conteaza vremea,mobra sa mearga. ;)

Acum serios vorbind. Traseul de motocross va fi curatat,iar restul traseului este gandit in asa fel incat sa nu trebuiasca sa trecem prin apa,noroi. Azi a fost cald,zapada s-a cam dus,deci ceea ce se depune maine poimane e just for a little fun in plus.

 

 

Cum e vremea la zarnest ?

La Ciuc a mai bagat vreo 20 cm de zapada . :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e vremea la zarnest ?

La Ciuc a mai bagat vreo 20 cm de zapada . :wacko:

 

Au fost 4,5 grade in cursul zilei....cu plus. Daca scapam si maine de ninsoare sau precipitatii de orice fel,sambata poate sa ploua cu babe....motociclit scrie pe noi!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e problema. Maine si poimaine e mai nasoala vremea,sambata soare. Si la urma urmei,suntem enduristi,nu conteaza vremea,mobra sa mearga. :wacko:

Acum serios vorbind. Traseul de motocross va fi curatat,iar restul traseului este gandit in asa fel incat sa nu trebuiasca sa trecem prin apa,noroi. Azi a fost cald,zapada s-a cam dus,deci ceea ce se depune maine poimane e just for a little fun in plus.

gata sa dus iarna si pe busuioc sa l f ugaresc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zapada si mai ales noroi mult. Asta daca nu mai punem la socoteala frigul (parca au fost 1-2 grade)

 

Vezi pozele pe http://picasaweb.google.ro/113178434199831...ssZarnesti2010#

Mesaj completat

maine dimineata pun poze si filme facute la cursa. nu am aparatul acum sa le descarc

 

La A a castigat Many Gyenes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai fratilor curaj, ca au fost mai multi fotografi decat concurenti :P

pai normal, eu personal nu am mers pentru ca nu avea legaturaa cu ceea ce se numeste Concurs, ci Loterie. Nu poti sa-l numesti nici macar antrenament.

la 1-2 C, pamant inghetat si zapada ce concurs e asta? multi povesteau ca singura grija era sa ramana pe roti si sa nu cada sau sa se accidenteze. Deh, vendete personale ale lui Tele care zicea ca face cursa pt baietii de la Zarnesti............no comments

am preferat sa fac o iesire cu snowmobilele cu baietii, Alex, Tatoiu, Romeo.... zapada are min 2 metri sus la Sinaia :bounce:

 

bafta,

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai normal, eu personal nu am mers pentru ca nu avea legaturaa cu ceea ce se numeste Concurs, ci Loterie. Nu poti sa-l numesti nici macar antrenament.

la 1-2 C, pamant inghetat si zapada ce concurs e asta? multi povesteau ca singura grija era sa ramana pe roti si sa nu cada sau sa se accidenteze. Deh, vendete personale ale lui Tele care zicea ca face cursa pt baietii de la Zarnesti............no comments

am preferat sa fac o iesire cu snowmobilele cu baietii, Alex, Tatoiu, Romeo.... zapada are min 2 metri sus la Sinaia :bounce:

 

bafta,

cip

 

 

Hai mai Cipriane,sa nu exageram,totusi.... Nu a fost chiar asa de groaza.

Nu stiu daca se poate considera macar antrenament,sau a fost loterie,dar stiu de niste cupe de iarna cum se numeau,organizate de prin '70 pana in '85-'86 aproximativ. Si mai stiu de niste baieti de la Asociatia Sportiva Locomotiva Ploiesti care mergeau la cursele respective. Sau cei de la Torpedo. Nume ca Titilincu sau Ernest iti sunt sonore. Mergeau baietii de scoteau pistonul din motor. Si nu considerau frigul,zapada sau solul inghetat factori care sa contribuie la denigrarea unui concurs si a o numi-o "loterie".

Dar de atunci lumea s-a schimbat si avem pretentii de la un concurs,nu-i asa? Sa fie traseul uscat,sa nu fie zapada,chiar de e inceput de martie.

Da...poate era mai simplu daca se anula etapa. Sau se amana. Dar ce ne facem in cursul anului? Anulam/amanam etapele din varii motive?

Ploua e noroi;nu tin cursa. E prea cald,se dezhidrateaza riderii;anulez/aman cursa. Etc...etc..etc..

Cu vreo 4 ani in urma la Lazarea a cazut o grindina cu gheata cat un ou mai dolofan de gaina. Aveam vanatai pe brate.

Cu 2 sau 3 ani in urma la Ciolpani la endurocross au fost 40 de grade,un praf de nu puteam urmari baietii pe traseu.

Anul trecut la Sibiu ne-au deviat de pe traseu din cauza zapezii ce tocmai a cazut in timpul cursei.

A fost vreuna dintre ele loterie din cauza vremii? Nu cred.

Si-apai mai Cip...ce sa facem si noi? Nu toti avem in dotare si snowmobile ca sa putem sa alegem unde si cu ce ne dam. La cate DVD-uri de la diferite curse am vizionat,la cate unghii am ros uitandu-ne pe accuweather toata iarna....ne multumim cu putinul ce ni l-a dat Dzeu. Cate un petec de pamant,niste grade,nu multe,doar vreo 1-2,dar cu plus. Nu e mult...dar e un inceput.

Cu respect

Andrea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai normal, eu personal nu am mers pentru ca nu avea legaturaa cu ceea ce se numeste Concurs, ci Loterie. Nu poti sa-l numesti nici macar antrenament.

la 1-2 C, pamant inghetat si zapada ce concurs e asta? multi povesteau ca singura grija era sa ramana pe roti si sa nu cada sau sa se accidenteze.

 

 

Ai fost pe traseu?

Mesaj completat

Alta loterie....

 

 

Editat de Braccio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai Cipriane,sa nu exageram,totusi.... Nu a fost chiar asa de groaza.

Nu stiu daca se poate considera macar antrenament,sau a fost loterie,dar stiu de niste cupe de iarna cum se numeau,organizate de prin '70 pana in '85-'86 aproximativ. Si mai stiu de niste baieti de la Asociatia Sportiva Locomotiva Ploiesti care mergeau la cursele respective. Sau cei de la Torpedo. Nume ca Titilincu sau Ernest iti sunt sonore. Mergeau baietii de scoteau pistonul din motor. Si nu considerau frigul,zapada sau solul inghetat factori care sa contribuie la denigrarea unui concurs si a o numi-o "loterie". auzi: cred ca ti-ai gresit omul, nu e cazul meu. nu am abandonat niciodata din cauza vremii. DAR pe zapada nu am mers si nu merg.

Dar de atunci lumea s-a schimbat si avem pretentii de la un concurs,nu-i asa? Sa fie traseul uscat,sa nu fie zapada,chiar de e inceput de martie. am zis eu ceva de noroi??? sau ca vreau traseu uscat????

Da...poate era mai simplu daca se anula etapa. Sau se amana. Dar ce ne facem in cursul anului? Anulam/amanam etapele din varii motive? daca sunt motive temenice, DA anulam, NU este interzis.

Ploua e noroi;nu tin cursa. E prea cald,se dezhidrateaza riderii;anulez/aman cursa. Etc...etc..etc.. nu cred ca din povesti sau din cat ma cunosti tu eu nu am mers pe noroi, ploaie, vant, soare...etc. nu mai tarziu de anul trevut la REA a ploat toata sapt.............si care a fost problema??????

Cu vreo 4 ani in urma la Lazarea a cazut o grindina cu gheata cat un ou mai dolofan de gaina. Aveam vanatai pe brate.

Cu 2 sau 3 ani in urma la Ciolpani la endurocross au fost 40 de grade,un praf de nu puteam urmari baietii pe traseu.

Anul trecut la Sibiu ne-au deviat de pe traseu din cauza zapezii ce tocmai a cazut in timpul cursei.

A fost vreuna dintre ele loterie din cauza vremii? Nu cred. DA este Loterie cand merg pe zapada cu motocicleta! parerea mea! te superi? zapada pt mine inseamna ski sau snowmobile.

Si-apai mai Cip...ce sa facem si noi? Nu toti avem in dotare si snowmobile ca sa putem sa alegem unde si cu ce ne dam. normal nici degetele de la o mana nu sunt egale. La cate DVD-uri de la diferite curse am vizionat,la cate unghii am ros uitandu-ne pe accuweather toata iarna....ne multumim cu putinul ce ni l-a dat Dzeu. Cate un petec de pamant,niste grade,nu multe,doar vreo 1-2,dar cu plus. Nu e mult...dar e un inceput.

Cu respect

Andrea

tot din respect ti-am raspuns altfel te ignoram. cip

 

Mesaj completat

Ai fost pe traseu?

Mesaj completat

Alta loterie....

 

 

nu. de ce? trebuia sa merg? au fost multi prieteni care mi-au impartasit din "placeriile" lor. filmul care mi l-ai trimis e frumos. ii admir. dar eu nu merg pe zapada. e ok? sau deranjez?

bafta,

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cip;

nu poti sa numesti un concurs loterie.daca punea numerele de concurs intro casca si de acolo tregau castigatorul atunci da Loterie.

parerea mea ca find traseul cu zapada si gheata,a trebuit si mai mult profesionalism de la concurenti,si mai multe abilitate si ect....

asa ca na fost loterie ci a fost un concurs unde sa vazut cine sunt cei mai buni si mai curajos motociclisti !

 

 

tot cu respect

Karesz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

-Nu mi-am gresit omul;deoarece nu am afirmat nicaieri ca ai fi abandonat vreo cursa din cauza vremii. Ce faci tu la curse este problema ta,si nu imi permit eu sa judec de ce ai facut ce ai facut. Ce am vrut eu sa notez este ca au fost ani multi in care se mergea pe zapada. Fara nicio problema. Ca tu personal nu te dadeai/dai pe zapada...asta e. Dar nu toti suntem la fel.

-Nu,nu ai zis nimic de noroi sau ca ai vrea traseu uscat. Dar din,citez "la 1-2 C,pamant inghetat si zapada ce concurs e asta?" am incheiat citatul,se intelege ca nu iti convenea solul. Si eu tot despre sol vorbeam.

-Stiu ca nu este interzisa anularea unei etape. Daca sunt motive temeinice. Ca a fost frigut si au fost niste petece de zapada...nu cred ca sunt motive temeinice.

-Din cate te cunosc eu...esti un survivor. :drink: Deci nu contest ca mergi pe ploaie,vant,noroi,soare. Stiu ca la REA ai mers fara probleme. Am fost acolo.

-Nu ma supar. Doamne fereste. Traim intr-o tara libera,cu dreptul liber la a avea o parere. Dar asta nu inseamna ca toti ceilalti trebuie sa impartaseasca parerea ta/mea.

 

Si ca sa concluzionez:

Cipriane,nu am facut niciun fel de aluzie la persoana ta si postul meu anterior nu avea menirea sa aiba iz de afront personal. Nu imi sta in caracter sa jignesc,cu atat mai putin persoane pe care le respect si le consider prieteni.

Cursa de la Zarnesti a fost una de deschidere de sezon,cu traseu relativ usor ce nu a dat batai de cap. Cei care au vrut sa vina,au venit,cinste lor,cei care au considerat ca nu merita sa bata atata drum pt a se da 2 ore pe zapada si frig...tot asa. Simplu,nu?

Cu respect si vorba ta,bafta.

Sa ne vedem cu bine pe coclauri,

Andrea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alta loterie....

 

 

 

Sarcasticule, aia merg pe gume cu cuie, e cu totul altceva

 

Pentru cei puri si duri, tineti-o tot asa pina va pleaca o data necontrolat motoru' pe gheata ca sinteti pe gume standard, corectati reflex cu piciorul jos, luneca si ala necontrolat si apoi mergeti de cautati chirurg de ligamente. Eu unul asta inteleg prin "loterie"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sarcasticule, aia merg pe gume cu cuie, e cu totul altceva

 

Pentru cei puri si duri, tineti-o tot asa pina va pleaca o data necontrolat motoru' pe gheata ca sinteti pe gume standard, corectati reflex cu piciorul jos, luneca si ala necontrolat si apoi mergeti de cautati chirurg de ligamente. Eu unul asta inteleg prin "loterie"

 

Pe principiu asta poti sa te lasi de enduro linistit, ca e mai periculos decat sa stai acasa :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...