Sari la conținut

Cand Se Schimba Lantul?


Postări Recomandate

De unde stiu ca ar cam trebui sa imi schimb lantul?

pai.. in momentul in care se uzeaza... dac nu mai poate fi intins... de exemplu... (ai ajuns la ultima gradatie)... dar e bine sa nu ajungi pana acolo... schimba si setul de pinioane! daca pinioanele au aspectul de "dintzi de rechin" atunci trebuie schimabate!

mai multe nu stiu...

Editat de ranga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai.. in momentul in care se uzeaza... dac nu mai poate fi intins... de exemplu... (ai ajuns la ultima gradatie)... dar e bine sa nu ajungi pana acolo... schimba si setul de pinioane! daca pinioanele au aspectul de "dintzi de rechin" atunci trebuie schimabate!

mai multe nu stiu...

 

Schimba tot kit-ul, foaie, pinion si lant.Chiar daca pinionul si foaia par oke sigur sunt uzate din moment ce sa intins lantul. Daca pui lant nou pe pinioane vechi il strici imediat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lantul se schimba cand:

1. cu intinzatoarele la maxim lantul e prea slab

2. apucand cu degetele lantul de pe foaia spate la mijloc in dreptul basculei si tragand spre spatele motocicletei, iti permite sa il departezi de foaie cat sa se vada jumate de dinte sau chiar un dinte intreg. Stiintific se masoara cu sublerul lungimea totala a unui grup de x zale si comparata cu limita de uzura data de producator.

3. incepe sa sara pe acceleratii puternice :cheers:

 

Uzura lantului nu e liniara relativ cu km parcursi, ea creste exponential spre sfarsitul vietii. Adica un lant care pare ok doar putin uzat , in 1000 km poate ajunge inutilizabil. Spre sfarsitul vietii kitului devine necesar sa il intinzi din ce in ce mai des. E de preferat sa se schimbe si pinioanele odata cu lantul, altfel cel nou va avea viata scurta.

 

 

Lant ok:

post-462-1150731425_thumb.jpg

 

 

 

Lant varza:

 

post-462-1150731557_thumb.jpg

 

 

Proceduri de incercare date de producatorul "Regina " :

http://www.reginachain.it/eng/use_and_main...w_to04.shtml#03

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimba tot kit-ul, foaie, pinion si lant.Chiar daca pinionul si foaia par oke sigur sunt uzate din moment ce sa intins lantul. Daca pui lant nou pe pinioane vechi il strici imediat.

:cheers: B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...