Sari la conținut

Intrunirea De La Timisoara


SpeedR1_2004
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor ce citesc acest topic

Eu sunt Vali din Tg Jiu

post-6883-1150750058_thumb.jpg

Acum sa incep a va povesti intamplarile petrecute la intrunirea de la Timisoara.

Vineri dimineata la ora 9:00 ma trezesc cu gandul la drumul si intrunirea de va urma. Intru repede me messenger pentru ca acolo gasesc pretenii din Petrosani cu care voi pleca spre Timisoara. Cei 3 preteni sunt 4.

Radu(mda frumos Baiat),

post-6883-1150748754_thumb.jpg

Zoltan(sexi si rau)

post-6883-1150748875_thumb.jpg

Copilul lui Zoli (baiat de treaba, parerea mea)

post-6883-1150749118_thumb.jpg

Florin(serios baiatul)

post-6883-1150749162_thumb.jpg

care a plecat singur si inainte din motive de viteza redusa cu care mergem si ora destul de tarzie. Sa incep a povesti. Stabilesc cu Zoli si Radu ocul de intalnire si mici amanunte. Plec de acasa la ora 12:00 spre locuinta prietenei mele. Ajung la ea si o iau cu mine in piata ca sa cumpar salam si o sticla de suc. Am luat salam pt 20 de sandwishuri. Am facut sandwishurile si le-am impachetat cu grija. La 14:30 am Plecat spre autogara. Eu sunt din Tg Jiu si trebuia sa ajung in Petrosani la ora 18:00 pentru ca atunci era plecarea spre Timisoara.Ajuns in Petrosani la 16:00 aveam de asteptat 2 ore. Unde sa stau si ce sa fac ca venea ploaia. Zoli om destept si s-a gandit la mine a trimis pe Mihai

post-6883-1150750144_thumb.jpg

, un preten care l-am cunoscut la un gratar in Petrosani, sa ma intampine si sa imi tina de urat. Am plecat cu Mihai spre garajul lui Laurentiu un alt preten de-al lor, dar pe care il cunosteam si eu pe messenger. Am ajuns la garaj si in acel garaj era un Golf 2 sau 3 nujt dar era super modificat s super tare, Era a lu Laurentiu, deasemenea posesorul unui Ducati de 900 Passo, dar din nefericire era dezmembrat pentru ca avusese un accident pe defileul Jiului. Misto masina dar totusi prea tare era Ducati. Intre timp ne-am dus la o terasa sa bem un suc (eu cu Mihai). Dupa ce ne-am intors sa pus ploaia zdravan. Eu m-am gandit ca nu se mai opreste si trebe sa fac ceva ca sa nu treaca apa. Aveam la mine o rola de saci de plastic in care se baga gunoiul. I-am taiat si i-am lipit si mi-am facut un costum impotriva ploii de nota 10. :D In timp ce faceam la costum a aparut Zoltan cu copilul sau. A venit omul cu lumina. Mi-a adus o casca pentru ca asa stabilisem cu el. Incerc casca si acum e punctul culminant. Casca era cam mica ma strangea la tampla stanga. Ce sa fac n-am avut incotro. Apoi am vb cu el si mi-a zis ca am nevoie de o cagula, de unde sa iau, in garaj era cagula lu Laurentiu. Mihai a zis ca pot sa o iau fara probleme. Intre timp apare si Radu, cel care ma luat pe motor ca pasager. Ne salutam, apoi legam sacul de dormit pe motorul lui si hainele mele le bag in rucsacul lui. Ne echipam si plecam. Prin oras Radu a mers cu 40-50 km/h. Nu imi era frica si ma sinteam super bine. Dupa ce am iesit din oras a inceput sa accelereze pana la 80 km/h, atunci am inceput sa am putina teama, desi a trecut imediat, pentru ca aveam incredere in Radu. :D Mergem mergem si ajungem la un peco. Acolo alimentam luam o pauza de 5-10 minute. Intre timp m-am gandit ca ar fii bun cate-un sandwish, caut in rucsac si ce sa vezi, lipsa sandwishurile. Mama ce m-am enervat. Am cumparat 2 cornuri cu ciocolata si unul l-am dat lu Radu. Ne-am suit iar pe cai si am continuat drumul spre Timisoara. Am ajuns in jurul ore 12:00 si la intrare am dat un beep lui Florin(un preten de-al nostru din Petrosani) care trebuia sa vina la intrare ca sa ne duca in locul unde era amplasat cortul lui. El a ajuns in jurul orei 17:00 pentru ca avea vitezana, Yamaha FZR 500, evident ca nu putea sa mearga cu 80-90 max 100 cu cat ne deplasam noi. Am dat beepuri, nimik, l-am sunat si omul nostru nu avea treaba deja dormea aburit. A venit intr-un final la poarta si ne-am dus la cortul lui. Acolo am inceput sa asamblez cortul meu, la lumina lunii pentru ca stiam pe dinafara sa il montez. Radu a aprins farul de la motor ca sa fie lumina si sa montam si cortul lui Zoli. Am terminat de montat si am plecat sa luam ceva de mancare. Am cumparat cate 6 mici de fiecare si cate o bere, desi copilul lui Zoli a baut un suc. Eu am mancat si m-am apucat de bere, evident am ramas ultimul la terminatul berii, ma uitam la ea si ea la mine, nu se mai termina odata. Dupa ce am terminat berea eu am luat-o pe ulei ca nus bautor. :cheers: B)

post-6883-1150750309_thumb.jpg

Ne-am culcat si dimineata la orea 7:30 Florin ne-a sculat. Ne-am plimbat si a sosit momentul paradei moto.

post-6883-1150750441_thumb.jpg

L-am rugat pe Florin sa ma i-a pe moto lui. El mi-a zis ca ma i-a pe motorul sau. Am plecat in grup. De la camping pana la drumul principal era aproximativ 1 km daca nu ma insel si a trebuit sa mearga incet ca este drum de tara. Cand am ajuns in drumul principal, belea, acceleratie blana si zvarrrrrr. Am ajuns pintre primii si nu aveam unde sa mai alergam pentru ca mergeam incet in ritmul coloanei, la un moment dat a inceput sa ridice motorul pe roata din sapte. M-am speriat de moarte, eu tipam la el, el nimik. Am vazut ca nu am cu cine m-am tinut cat am putut de bine. Am ajuns langa stadionul cental al Timisoarei, am rasuflat 10 minute si am plecat la o benzinarie unde ne astepta Zoli cu Radu. De acolo am plecat la o terasa sa mancam ceva. Am mancat si apoi a trebuit sa mergem in camping. M-am dus tot cu Florin. Prin oras a mers incet, pana am iesit dinoras, apoi goana 120km/h :P . Am ajuns in camping si au inceput inscrierile la concursuri. Zoli si Florin s-au inscris la concursul de daramat masina,

post-6883-1150750572_thumb.jpg post-6883-1150750654_thumb.jpg

Florin si Radu s-au inscris la cautatul sticlei prin spuma.

post-6883-1150750761_thumb.jpg

si Zoli cu spuma

post-6883-1150750844_thumb.jpg

A fost o frumusete ambele concursuri. Dupa ce s-au terminat concursurile a urmat un show neasteptat de unul dintre detinatorii de ATV-uri.

post-6883-1150750916_thumb.jpg post-6883-1150751014_thumb.jpg

Cea mai tare a fost demonstratia venita intamplator. Este un moment de neuitat. A venit seara, concerte si somn. Duminica dimineata am inceput sa strangem lucrurile si sa ne pregatim de plecare. Am plecat, am mai oprit pe drum spre Petrosani. Am ajuns in jurul orei 15:15. Mi-am luat ramas bun de la Zoli si copilul sau, am continuat drumul cu Radu, am plecat spre gara sa vad cu ce pot ajunge acasa cat mai repede. Aveam de stat in gara pana la ora 19:05 deci m-am hotarat sa plec cu un autocar care era la ora 17:30 spre Tg Jiu. M-am desparti si de Radu, desi cu parere de rau, ma-m despartit de pretenii mei din Petrosani pe care ii conosc nici de 2 luni si pot sa zic ca nu as renunta la ei nici pentru pretenii mei din Tg Jiu care ii cunosc de-o viata, de la gradinita sau din clasa I. Nu am vazut atata respect si zbatere pentru mine din poartea cuiva de cand ma stiu, fara refuz fara nimik. Probabil si varsta conteaza dar eu cred ca mai mult conteaza felul omului de a respecta. Multumita lu Radu am ajuns la Timisora, Multumita lu Zoli am purtat casca, fara ea drumul era imposibil, Multumesc lu Florin pentru momentele de adrenalina petrecute in Timisoara la Parad. Sper din tot sufletul sa ramanem preteni

post-6883-1150751192_thumb.jpg

pentru tot restul vietii si sa nu auzim de necazuri din cauza motoarelor. Multumes inca odata la toti cei care m-au ajutat si sustinut la Intrunirea Din Timisoara.

post-6883-1150751094_thumb.jpg

PS: Mama lui de curent, in timp ce scriam si eram spre sfarsit s-a restartat calculatorul din cauza unei pene de curent care a durat fractiune de secunda. Numai Bine Tuturor, in special celor precizati mai sus. Acum astept si raspunsuri la aceasta povestire. Ne vedem la alta intalnire :D :D :rose:

Editat de SpeedR1_2004
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum aproape 2 luni, pe cand duceam stafeta noastra la Bucuresti, Vali (SpeedR1), posesor de carnet A dar deocamdata doar aspirant la un motor, si VW transporterul lui au fost mama gasca ce a avut grija de micul nostru grup de motoare. Intamplare face ca de data asta am avut noi (mai exact Radu) grija de el, sa intoarcem serviciul. Ca o prima experinta moto de intensitatea asta, ca nu a mai fost la drum asa de lung cu motocicleta, era important sa iasa bine, si pare ca i-a placut.

Desi la varsta e juma' cat mine, la fizic poate nici atat -vezi poza- Vali a fost un membru fain si egal in toate, al echipei. Va fi o placere sa ne mai reintalnim si cu alte ocazii. La mai mare! Asfalt uscat sa ai, si motor cat de curand!

 

Pentru mine intalnirea asta a fost speciala, ca a mai fost o premiera, am fost impreuna cu baiatul meu, cu care cat de curand ne vom bate pentru dreptul de folosire al motocicletei :cheers: (cel cu ditamai rucsacul)

post-3618-1150752661_thumb.jpg

post-3618-1150753105_thumb.jpg

post-3618-1150753246_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai astept moto cat de curand. Rand pe rand avem grija unul de altul. Este tarziu, somn usor si multi km pe asfalt uscat Zoli :D :cheers: B) :P :D asa aratam dupa o bere :D

 

Si totusi la insistentele lui Zoli am sa pun poza cu costumul de viteza si contra ploii

 

 

post-6883-1150753880_thumb.jpg

Editat de SpeedR1_2004
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda... a fost bine... Si frumoasa povestire... Dar m-ai suparat! :cheers: Daca la 80 km/h ai simtit teama, atunci ori nu ai fost atent ori... ai inchis ochii si nu ai vazut ca pe anumite portiuni mergeam chiar cu 120! B) (cearta-ma, cearta-ma...)

 

Intrunirea a fost super! Eu unul m-am simtit foarte bine si ma bucur acum ca am reusit totusi sa ajung! M-am bucurat de asemenea si de compania tovarasilor de drumetie, si astept... urmatoarele drumuri "calare pe motoare".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...