Sari la conținut

Nou Venit


Krane
 Share

Postări Recomandate

B) Salut

 

Uite ca am ajuns si eu aici.

Inca nu am o motocicleta dar sper cu putin ajutor din partea tatalui meu, fost BMW-ist prin '70 si cu o tona de cunostinte despre orice motor sau cadru, sasiu, sa imi fac o motocicleta. O sa spuneti ca intai ar trebui sa-mi iau unul sa vad cum merge si sa ma obisnuiesc cu pozitia de mers, dar vreau ca daca voi tranti un mtor sa fie cel pe care l-am facut eu. :cheers:

Am inceput sa incropesc un garaj pe la marginea bucurestiului si sa adun bani pentru un aparat de sudura si componentele pentru un tube bender, multumesc lui roby pe aceasta cale pentru schite, in speranta ca voi avea un loc unde sa-mi fac eu o motocicleta cap coada, repet nu in necunostinta de cauza.

Ce vreau sa va intreb, pentru ca nu am gasit detalii decat despre omologarea tip, am observat folosit termenul de omologare individuala, ce inseamana de fapt aceasta omologare, si daca se poate inmatricula un custom facut fie din piese luate de la alte motociclete fie facut de la 0.

 

Sa ne vedem pe asfalt cat mai repede,

pana atunci va salut

Bogdan

 

Later edit: L-am completat:D

Editat de Krane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa fie ceva spre un Bobber B).

Anumite atractii de ordin estetic, dar sincer nu m-am hotarat inca. Momentan inca ma aflu la stadiul in care caut planuri de cadre si motoare plus ca am vorbit cu niste prieteni sa incercam sa ne facem fiecare cate o bicicleta lowrider, ca exercitiu :cheers:

Roby daca poti sa ma juti cu niste indicatii legat de cadru, legat de unghiuri si teava in special,de chopper bike-ul () ala care l-ai facut ar fi super.

/index.php?...c=9990&st=0 asta e threadu.

 

Salutari si vreme buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Foarte fain! si spor la treaba!

Da pana sa te apuci, ce zici despre DNEPR-u asta?

 

post-6260-1150978394_thumb.jpg post-6260-1150978408_thumb.jpg

post-6260-1150978423_thumb.jpg

 

E construit in Cluj. Io zic sa iei legatura cu mesteru (cipri_mad@yahoo.com) penru un schimb de experienta cu toate ca "Indian-u" din poza nu prea e bobber.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea e da Dnepr-ul are ceva in silueta care ma atrage iremediabil :cheers:.

Tre sa vorbesc cu maestru neaparat.

Multam de incurajari si sugestii si sper ca in 2 maxim 3 luni sa am ce sa va arat la capitolul motocicleta, fie ea bobber sau street rod.

Plus ca in 2 luni vreau sa termin si o bicicleta lowrider.

 

PS: Am gasit si ordonanta legata de omologarea individuala, am atasat-o aici, si ma apuc sa caut normele tehnice. Sper sa nu-mi ia prea mult B)

 

Salutari si vreme buna.

leg_pl391_00.pdf

Editat de Krane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: Salut

 

Uite ca am ajuns si eu aici.

Inca nu am o motocicleta dar sper cu putin ajutor din partea tatalui meu, fost BMW-ist prin '70 si cu o tona de cunostinte despre orice motor sau cadru, sasiu, sa imi fac o motocicleta. O sa spuneti ca intai ar trebui sa-mi iau unul sa vad cum merge si sa ma obisnuiesc cu pozitia de mers, dar vreau ca daca voi tranti un mtor sa fie cel pe care l-am facut eu. :lol:

Am inceput sa incropesc un garaj pe la marginea bucurestiului si sa adun bani pentru un aparat de sudura si componentele pentru un tube bender, multumesc lui roby pe aceasta cale pentru schite, in speranta ca voi avea un loc unde sa-mi fac eu o motocicleta cap coada, repet nu in necunostinta de cauza.

Ce vreau sa va intreb, pentru ca nu am gasit detalii decat despre omologarea tip, am observat folosit termenul de omologare individuala, ce inseamana de fapt aceasta omologare, si daca se poate inmatricula un custom facut fie din piese luate de la alte motociclete fie facut de la 0.

 

Sa ne vedem pe asfalt cat mai repede,

pana atunci va salut

Bogdan

 

Later edit: L-am completat:D

 

 

Inceputul e cel mai greu dar e bine ca incepi. Te asteptam pe sosele si succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...