Sari la conținut

Schimb Greu Vitezele Spre Inferioare


Postări Recomandate

Ieri am schimbat uleiul am curaţat carburatoarele, de atunci schimb mai uşor vitezele spre superioare, dar mai greu spre inferioare. Adică 1->2 sau 2->3 se schimbă mai uşor, nu mai face deloc zgomot, dar din 3 în 2 sau din 2 în 1 uneori nu schimbă sau face zgomot destul de puternic la schimbare, mă opresc la câte un semafor şi mă apuc să schimb viteze, rămas fiind într-a 5-a sau a 4-a. Are vreo legătură cu schimbatul uleiului (cu carburatoarele sigur nu :cheers: ) sau nu? Idei despre ce se poate face?

 

Menţionez că schimb doar cu ambreiaj. Şi nu se întâmplă de fiecare dată când schimb viteza, ci cam 1/3 din timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca nu schimbi in jos la timp.

Invata sa schimbi in jos pe masura ce incetinesti astfel incit sa fii intr-a 2-a sau 1-a la stop.

Avantajul schimbarii treptate a vitezelor in jos e ca faci antrenament si te obisnuiesti cu cutia de viteze, iar apoi esti tot timpul intr-o treapta de viteza care sa-ti permita sa demarezi la nevoie.

De asemenea incearca sa sincronizezi viteza motocicletei cu turatia corespunzatoare treptei de viteza selectata. Asta se traduce printr-o accelerare scurta in momentul cind ai ambreiajul strins si apesi pe levierul schimbatoruli. In engleza se cheama 'blip the throtle' .. mai multe detalii cu search sau pe sbz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Până acum două zile nu am avut nici un fel de probleme la schimbarea în jos. Nici azi-dimineață nu am mai avut probleme, dar ieri a mers aiurea. Schimb vitezele la timp Âşi încerc să fac blip, pare mai degrabă ceva prin cutie. Sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...