Sari la conținut

Veliko Tarnovo duminica 11 Aprilie 2010


Vittore
 Share

Postări Recomandate

Pitorescul oras medieval Veliko Tarnovo, situat in nordul Bulgariei, la numai 160 km de Bucuresti, este destinatia perfecta pentru o iesire de o zi , fiind de altfel des laudat ca destinatie pt motociclisti .

 

Ne asteapta peste 7000 de ani de istorie, palate, cetatea, case cu un stil arhitectonic unic, muzee, manastiri, Arbanassi - satul cu case din piatra, vestigiile bogatei sale istorii, peisajele deosebite din imprejurimi, ospitalitatea, fac astfel incat Veliko Tarnovo sa ne ofere tot ce dorim pentru o ieseala de duminica .

 

Avand in vedere cate sunt de vazut , propun , impreuna cu un amic (Honda Transalp) , intalnirea la benzinaria de langa cimitirul Belu , pe Giurgiului , duminica , 11 Aprilie 2010 , ora 8.30 , la 8.45 plecarea .

 

Ne propunem sa nu avem motive de a da celebra spaga de 10 euro politistilor bulgari pt radare , deci incercam sa ne deplasam in limitele legale de viteza , ramane de vazut cat reusim ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au cam luat o razna si bulgarii cu radarele...eu sunt din giurgiu..am f azi pe la ei...pana la metro...si am dat peste 2 radare..anu trecut ii dadeam blana pana acolo,asfalt perfect....iti dai seama cate or sa fie pana la velico tarnovo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne asteapta peste 7000 de ani de istorie, palate, cetatea, case cu un stil arhitectonic unic, muzee, manastiri, Arbanassi - satul cu case din piatra, vestigiile bogatei sale istorii, peisajele deosebite din imprejurimi, ospitalitatea, fac astfel incat Veliko Tarnovo sa ne ofere tot ce dorim pentru o ieseala de duminica .

7000 de ce? ani? pfff... apai slavii au venit chiar dupa huni deci nu prea iese la ordine si vechime

Ne propunem sa nu avem motive de a da celebra spaga de 10 euro politistilor bulgari pt radare , deci incercam sa ne deplasam in limitele legale de viteza , ramane de vazut cat reusim ......

Nu prea exista... o fi fost. N-am avut aventuri in epoca veche dar in ultima vreme n-am avut probleme... limita de 30 e ok :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au cam luat o razna si bulgarii cu radarele...eu sunt din giurgiu..am f azi pe la ei...pana la metro...si am dat peste 2 radare..anu trecut ii dadeam blana pana acolo,asfalt perfect....iti dai seama cate or sa fie pana la velico tarnovo?

 

Cele doua radare pana la metro sunt "clasice". Unul inainte de metro, altul in capul urcarii dupa podul acela lung - unde cobori, apoi pod, apoi urci. INTOTDEAUNA stau acolo. Dar sunt pentru masini, de mobre nu prea se leaga, daca nu o comiti grav si cu maxima nesimtire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca inainte de VT in localitatea Bjala baga radare. :blink:

 

P.S. Si totusi parca nu's chiar 160, poate o idee mai mult.

Editat de wolf4mwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca statiunea ofera "tot ce ne dorim pentru o vacanta deosebita". :blink: Ia uite aici

Da taticu , de acolo am luat textul , de fapt am cautat pe google sa scriu corect numele orasului , apoi am bagat vastu` si la text , nu va suparati , nu ? n-avem timp de o vacanta deosebita , asa ca facem doar o iesire mica !

Mesaj completat

Vreme superba , drumul bunicel , indicatoare suficiente ca sa nu scot navigatia pe rezervor , orasul si monumentele la inaltime ! Din Bucuresti in total 360 km .

 

Un localnic mi-a spus ca pe 1 Mai , la 17 km de Veliko Tarnovo , spre Stara Zagora , va avea loc o intalnire a vechilor motociclisti din zona !

Mesaj completat

 

Vreme superba , drumul bunicel , indicatoare suficiente ca sa nu scot navigatia pe rezervor , orasul si monumentele la inaltime ! Din Bucuresti in total 360 km .

 

Un localnic mi-a spus ca pe 1 Mai , la 17 km de Veliko Tarnovo , spre Stara Zagora , va avea loc o intalnire a vechilor motociclisti din zona !

 

Mesaj completat

Veliko Tarnovo

post-45527-1271013268_thumb.jpg

post-45527-1271013290_thumb.jpg

post-45527-1271013328_thumb.jpg

post-45527-1271013524_thumb.jpg

post-45527-1271013556_thumb.jpg

post-45527-1271013598_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...