Sari la conținut

Cagiva Raptor (V-Raptor & X-raptor)


Poison
 Share

Postări Recomandate

Stiu ca sunt rare. Extrem de rare aceste specimene de Raptozauri. Si aici in UK sunt rare, am observat asta cand am parcat la un magazin moto de la mine si au iesit angajatii sa spuna ca e prima data cand vad V-Raptor live. Iar eu beleam ochii la Bonevillul lor customizat, si la un Hoss Boss parcat al unui alt client :blink: .

 

Aici am facut un topic unde mi-am descris Raptozauru' .

 

Insa in iunie anu asta vreau sa-l aduc in tara. Si as vrea sa ma intalnesc cu alti detinatori de asa ceva, nah... pentru sfaturi, pareri, etc.

Si mai ales pentru ca imi lipseste un mic element de plastic de sub sea. L-am incercuit in poza :

 

t61_cagivaraptor001mod.JPG

 

Sunt curios daca mai gasesc pe altcineva prin tara, sa imi fac din fibra un astfel de capacel, dupa cel original. Am gasit pe ebay, dupa 3 luni de cautari si asteptari dar e 120 de euro, fara transport si mie imi trebuie pe ambele parti. Ma apropii de 300 de euro si nu merita. E adevarat ca am obtinut 150 de lire reducere pentru lipsa lor, dar cu aia 300 de euro mi-as lua altceva.

 

Deasemeni am aflat de pe forum , ca au fost si altii care au mai avut modelul asta in Romania, poate se nimereste sa-si dea vreun fost proprietar cu parerea despre model, despre bune si rele, despre ce ma asteapta.

 

Poate ar fi trebuit sa cer parerile inainte sa-l iau, dar la mine a durat cam 5 minute sa-l sun pe proprietar dupa ce am gasit anuntul pe net. Si cam 20 de ore sa fiu la usa lui cu banii. Nu mi-a trecut prin cap sa deschid macar forumu, m-a innebunit de cand l-am vazut, a fost dragoste la primul click :huh:

 

Pun cateva poze, dati click pe ele, si se deschide toata galeria foto.

 

t55_IMG4169.jpg t52_IMG4164.jpgt51_IMG0204.jpg

 

Acum, am avut ceva timp liber si am stat sa caut pe forum un topic asemanator despre Cagiva Raptor sau V-Raptor, insa nimic. Daca nu stiu eu sa caut si totusi exista , moderatori, dati "merge" plz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are un prieten una din '04.

Are Âşi capac pentru codiță, e din fibră de carbon ca Âşi codița.

Aseară zicea că vrea s-o vândă în vara asta. 3000-3500euro ar fi ok ?

El tot din uk a cumpărat-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Are un prieten una din '04.

Are Âşi capac pentru codiță, e din fibră de carbon ca Âşi codița.

Aseară zicea că vrea s-o vândă în vara asta. 3000-3500euro ar fi ok ?

El tot din uk a cumpărat-o.

 

da .. intre 3.000 si 3.500 ar fi ok. Depinde si de stare, insa pe mobile.de preturile sunt in jur de 3.500 de iepuroi pentru una din '03-04.

Mesaj completat

sa o stapanesti sanatos!!

 

frumoasa jucarie, sincer sunt gelos ca ai furca aia si brembo... :rolleyes:

 

spuneai la un moment dat ca are motor de TL, eu stiam ca e motorul de SV.

in acte cati caluti are?

 

sincer, nu ma impresioneaza brembo, adica fiind eu mai noob asa... nu fac diferenta prea bine intre diferitele marci de sisteme de franare / placute de frana.

 

Da, are motorul de 1.000 de pe TL1000S, asa am citit pe net peste tot. Asa mi-a explicat si dealeru'.

In talon are 105 CP , iar motorul de TL1000 are 120 CP. Diferenta e ca astia de la Cagiva au ales sa masoare cai putere la roata, spre diferenta de Suzuki. In principiu, este la fel.

 

Una peste alta, am facut cu ea vreo 800 de mile (cam 1.300 de km) , este destul avand in vedere ca m-am transformat in motociclist de weekend, avand doar duminicile libere. Insa o sa-mi fie mila de ea ce o asteapta vara asta timp de 3 luni in care o sa stau degeaba, in vacanta... si numai pe ea.

 

Tot una peste alta, nu este deloc ceea ce mi-am dorit, motocicleta in sine este bestiala, merge de rupe, alearga si are un demaraj de tie mai mare dragul. Pozitia pe drumuri scurte si medii este super odihnitoare pentru un speed (sau motocicleta de strada mai degrama, un semi-naked). Insa daca faci 500 de km, tot ceea ce iti doresti e un pat moale, spre deosebire de cruiser, unde dupa 800 de km, imi mai ardea de mers.

Insa ma gandesc cu groaza la gropile ce ma asteapta in Romania peste 1 luna, si la suspensia de pe spate care a fost schimbata cu una sport, si aici simt orice denivelare.

Ma gandesc cu groaza la calatoriile lungi pe care le am programate si care o sa-mi rupa spinarea. Ma gandesc cu groaza unde o sa pun bagajele :laugh: . Mi-am luat io niste side panniers (genti laterale), dar nu e ca pe cruiser tata, acolo puneai si catel si purcel.

Asa ca la sfarsitul verii, prin august , in proportie de 90% , motocicleta va fi la vanzare inainte sa ma intorc in UK, ma intorc pe cruisere, power-cruisere sau ce mi-o pica prin mana de pe la englezoii astia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am un raptor de 650 de vreo 2 luni.

Sunt putine eu unu nu am gasit in brasov un al 2-lea raptor.

Si la mine a crapat bucata aia de plastic ce iti trebuie tie, din cauza ca am tobele puse aproape sub sa si toba atinge unda din pisele de plastic.

De motor sunt f incantat suna extraordinar trage f bine, nu am facut drumuri mai lungi de 200 km, dar nu ma plang e ceea ce imi doream.

Ce genti a luat ptr ea? ca m-ar interesa pe mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

genti am luat de pe ebay. Oxford.

 

ceva de genu :

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...em=120553953947

 

astea sunt acelasi model ca si ale mele, dar second. le-am luat pentru un prieten. Sunt cam la limita ca si lungime, ma refer la faptul ca aproape se ating de tobe, mai ales cand sunt pline.

 

P.S. Sa-ti stapanesti sanatos raptoru, si sa ai parte de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bestial V-ul injectat cu steroizi ,nu ? :lol:

Pare rau sa vad ca ai de gand sa il vinzi, mai ales dupa ce am citit topicul tau din sectiunea 'motocicleta mea' , pareai foarte incantat de ea.

Si eu tintesc spre un V mai power, tot italian :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bestial V-ul injectat cu steroizi ,nu ? :lol:

Pare rau sa vad ca ai de gand sa il vinzi, mai ales dupa ce am citit topicul tau din sectiunea 'motocicleta mea' , pareai foarte incantat de ea.

Si eu tintesc spre un V mai power, tot italian :smoke:

 

pai l-am luat cu scopul declarat sa-l tin in vara asta, cat stau in Romania. Nu vad rostul sa-l aduc inapoi in UK (costuri transport ridicate) , cand cu banii pe care ii iau pe el, imi iau altul imediat acolo, plus ca vreau sa incerc o motocicleta noua de data asta , un GSR de 600. Chiar daca nu il vand la pretul la care m-am gandit, il voi tine in Ro, pentru vara viitoare, nu e problema.

 

Mesaj completat

Mda...

 

Concediul meu in Romania se apropie de sfarsit in 2-3 saptamani, si nu vad rostul sa ma intorc cu motocicleta in UK datorita costurilor de transport.

 

Asadar ... se vinde monstrul - detalii aici ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...