Sari la conținut

Solutie Aprindere Simson


mehicano
 Share

Postări Recomandate

majoritatea folosesec aprinderea de ij pe 12V , dar nu am vz pe nimeni sa zica de asta pana acum:

 

eu nu ma prea pricep la partea electrica...dar stiu k una lume folosea p vremuri aprinderea de mobra d-aia veke de tip ducati. aia are 5 bobine...nu mai sunt 100% sigur , dar stiu k mai faceau o bobina , k sa aiba 6.. si inseriau cate 2 (dar aveti grija cum le inseriati k ele ausensu invresat sau cam asa ceva...nush sigur) si asa aveau 12V. pastrau magnetou opriginal doar pt cama.....si trageau fir de la aprinderea d mobra la platina. din cate am auzit luminile mergeau SUPER....nu erau probleme. solutia asta e mai buna k nu aveti nevoie d baterie , releu d incarcare....nu complicati instalatia.

 

mai stie cineva de kestia asta? va rog veniti cu detalii si lamuriri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai nenea mehicanu..sau cam asa...la simson no poti sa folosesti aprinderea de ij,poate cel mult contactele platinate.oricum din text imi dau seama ca le incurci groaznic... una e aprinderea care la ij NU ARE AVANS. si alta e generarea de curent pentru consum.si dupa parerea mea e mai bine cu baterie,releu si toate alea. astea fac necazuri cand sunt facute fara cap in rest merg struna...toate bune si frumoase la brasov. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Din experienta (aprindere pentru motor auxiliar de buldozer, alternator, aprindere electronica de Minsk, etc): LASATI APRINDEREA ORIGINALA PE SIMSON CA SA FUNCTIONEZE OK!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel putin eu stiam de asta si cred ca majoritatea au sau au vazut macar asa cevaEU am aprinderea originala si magnetou Ducati pt lumini numa

ÂŞumiiiii !!!

A încăput magnetoul de Ducati sau a trebuit sa frezezi din capacul distribuției?

Mobra are magnetou de Ducati?

Că am gasit la noi în piață Âşi nu Âştiu dacă să-l cumpă au ba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA trebuie ferzat nitel din capacul distributiei,nu iti pot spune exact cotele pt ca eu asa l-am luat.Mobra are 2 tipuri de aprindere:Bosch(era super pt curentul necesar bujiei si defectuos la faruri )si Ducati care era exact invers.Eu am pus Ducati ca am nevioe numa pt faruri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, multzumex

O sa iau Ducati

Ca si mie tot pt IL LUCE imi trebe

Voi analiza problema temeinic si sistematic, cum ii sade bine unui ardelean intelijent :rolleyes:

Si inca ceva: e pe 6V sau pe 12V ????

Editat de Nick61
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...