Sari la conținut

honda cbr 600 f2


mivv
 Share

Postări Recomandate

va salut.de curand mi'am cumparat o honda cbr f2 pc25,1994.se pare ca are o problema la cutia de viteze.sare cateodata din a2a si intra si mai rau(caraie) cand schimb dinspre a1a.astept ceva pareri...

MERSI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De multe ori schimbul din treapta 1 in 2 la orice motocicleta nu se face tocmai usor, trebuie facut mai energic decat restul, motivul este ca se trece si peste neutral. Adica miscarea piciorului trebuie facuta putin mai energic, nu poti sa "tarai" usor pedala in sus.. asteptand sa intre, trebuie sa apesi pana la capat.

De cat timp mergi cu motociclete in general?

 

In alta ordine de idei, de multe ori problemele de schimbat viteze sunt intercorelate cu problemele ambreiajului. Daca ambreiajul "agata", fie din cauza uzurii, fie din cauza unui reglaj prost, aici pot mentiona reglajul cablului prea larg, atunci la schimbatul vitezelor se intampla ceea ce descrii tu.

 

Verifica cablul de ambreiaj sa fie reglat corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ambreiajul mi se pare ok,dar ma duc totusi sa'l reglez putin.am sa revin cu vreo concluzie.

merg pe motociclete de la 16 ani,am avut A1(honda nsr 125,aprilia rs 125)

mersi de sugestie.salutari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are dreptate belbody... Cam asa fac toti schimba prea ,,cu lene'' si nu duc pedala cum trebuie pana sus si ambreiajul tras de tot.Sau mai rau schimba fara ambreiaj si nici nu sincronizeaza bine motorul!

Incearca sa schimbi ,,mai energic'',mai rapid ducand pedala pana la capat(fara sa fortezi)si cu ambreiajul tras la maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa fie ok si sa nu am probleme prin cutie.am reglat putin ambreiajul dar nu am putut merge in ture multe ca un rulment de la roata spate se pare ca e gata.maine il pun pe cel nou si ies cu el in caz ca ma ajuta si vremea de afara.

asadar,revin maine.salut si asfalt uscat!

Mesaj completat

cam tot asa face.nu mai caraie daca schimb sanatos dar cand mi lumea mai draga iasa din a2a la neutru.cam rarut dar iasa.nu imi place.am inteles de la ceva baieti ca poate e dus pinionul de a2a,sau probleme la furca aceea .daca vreounu a lucrat prin cutie si ma poate ajuta cu un sfat sau cu vreo piesa astept PM.

si ce ma ingrijoreaza mai tare este faptul ca mi s'a spus ca e probabilitatea de a mi se blocheze in mers.mentionez ca restu vitezelor merg normal.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...