Sari la conținut

Traseu endurocross


Postări Recomandate

Deci, treaba sta in felul urmator: am motoreta noua si vreau sa progresez. Din lipsa de ocupatie mi-am convins niste prieteni sa contribuie si ei, si am decis sa facem un traseu de endurocross. Pana aici am decis...

 

Idea e ca am un teren gol, pe care as putea sa pun niste obstacole: cateva rampe, o cutie cu bolovani, busteni si asa ceva (nu stiu cum ii spune)

 

Poate cineva sa imi dea sfaturi despre cum sa le construiesc? Ma intereseaza cum fac cauciucurile sa stea la locul lor, sa fie lipite intre ele, cum fac sa stea si un bustean fain-frumos sa pot sa trec peste el... deci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, treaba sta in felul urmator: am motoreta noua si vreau sa progresez. Din lipsa de ocupatie mi-am convins niste prieteni sa contribuie si ei, si am decis sa facem un traseu de endurocross. Pana aici am decis...

 

Idea e ca am un teren gol, pe care as putea sa pun niste obstacole: cateva rampe, o cutie cu bolovani, busteni si asa ceva (nu stiu cum ii spune)

 

Poate cineva sa imi dea sfaturi despre cum sa le construiesc? Ma intereseaza cum fac cauciucurile sa stea la locul lor, sa fie lipite intre ele, cum fac sa stea si un bustean fain-frumos sa pot sa trec peste el... deci?

 

Cauciucurile par pur si simplu ingropate. Da un search pe google ca sa vezi cum fac altii trasee endurocross http://www.google.ro/#hl=ro&q=endurocr...ace29b8ed6722d0

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauciucurile par pur si simplu ingropate. Da un search pe google ca sa vezi cum fac altii trasee endurocross http://www.google.ro/#hl=ro&q=endurocr...ace29b8ed6722d0

 

Bafta!

Cauciucurile se pot lega si cu sarma groasa. Iar pentru busteni, poti sa faci un cadru solid in forma de patrat, dupa care sa prinzi bustenii pe care ii sari cu niste cuie maaaaari. Si le legi cu sarma intre ele. Dar sa fie sarma sanatoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate au fost notate pana acuma. Alte sfaturi, sau idei de obstacole sunt binevenite!

foloseste scoabe ptr fixarea lemnelor(scoabele se gasesc la orice fierarie si se folosesc la fixarea grinzilor in podul caselor si sunt niste bucati de fier )

anvelopele gaureste-le chiar pe trenul de rulare cu o bormasina cu burghiu de 6 si leaga-le cu sarma,dupa care pe partea pe care se coboara(sensul opus al circuitului)pune pamant cu pietre si batatoreste-l sau mai bine un trunchi de brad fixat in pamant sa se impinga anvelopele la impact in el..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, treaba sta in felul urmator: am motoreta noua si vreau sa progresez. Din lipsa de ocupatie mi-am convins niste prieteni sa contribuie si ei, si am decis sa facem un traseu de endurocross. Pana aici am decis...

 

Idea e ca am un teren gol, pe care as putea sa pun niste obstacole: cateva rampe, o cutie cu bolovani, busteni si asa ceva (nu stiu cum ii spune)

 

Poate cineva sa imi dea sfaturi despre cum sa le construiesc? Ma intereseaza cum fac cauciucurile sa stea la locul lor, sa fie lipite intre ele, cum fac sa stea si un bustean fain-frumos sa pot sa trec peste el... deci?

Poti apela la profesionisti, sa incerci sa pui cateva intrebari: http://www.topcrosstcs.ro/

 

Sau poti apela la amatori: http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?showuser=7259 (tipii astia si-au facut singuri un circuit in Bucuresti cam cum iti doresti tu - cred ca-l poti aborda printr-un PM)

 

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...