Sari la conținut

1 Mai - Buc-Vama


cata01
 Share

Postări Recomandate

Noi plecam spre Vama sambata dimineata, pe la 9:00.

Suntem 3-4 motoare pana acum.

 

Am vrea un traseu lejer si nu pe autostrada. inca e in discutii :laugh:

Probabil de genul:

A2, DN3, Ostrov, Negru Voda, Vama;

 

Ideea este ca nu mergem 'sageata' spre Vama, scopul principal e sa ne plimbam si sa vedem locatiile din drum pana acolo.

Se merge incet, cu pauze destul de dese (cineva este incepator); ne propunem sa ajungem in Vama dupa-amiaza-seara.

 

Poate ne unim si cu alte subgrupuri care ar dori acelasi traseu. Cine vrea sa ne insoteasca, e bine-venit !

 

De asemenea, cine stie cum e traseul prin sud si care ar fi cel mai frumos si indicat de urmat, asteptam pareri, sugestii.

 

 

:rolleyes:

Editat de kta007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cel mai frumos este drumul vechi (trecut cu bac-ul la Calarasi si apoi prin Dobrogea catre litoral) dar trebuie sa va tina tartacuta (a se citi funduletzul).

Pe portiunea Bucuresti - Fundulea - Lehliu - Calarasi este drumul destul de bun.

 

Interesant ar fi sa treceti la bulgari si mergeti de-a lungul frontierei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-as fi combinat dar eu plec de vineri. :rolleyes: Nu de alta dar vreau sa ma asigur ca berea e rece. :laugh:

Drumu vechi e ok, portiunea Lehliu Gara - Drajna e de ocolit. Te cam zgaltaie! Mai departe nu stiu...

 

 

P.S. De avut in vedere. eu am incercat sa-mi iau cazare in vama de acu 2 sapt si n-am mai gasit nimic liber.

De incercat in 2 mai.

Editat de Jeeves
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, valabil pentru toata lumea: E nasol cu cazarea in Vama, nu mai sunt locuri !!!

 

Noi probabil o sa "atarnam" o noapte prin 2 Mai ...

Mai e si varianta 'cortul'.

 

 

 

@Voltaire: "Cel mai frumos este drumul vechi (trecut cu bac-ul la Calarasi si apoi prin Dobrogea catre litoral) dar trebuie sa va tina tartacuta (a se citi funduletzul)."

Nu am inteles ultima parte. E ceva nasol cu drumul ala ?

 

:rolleyes:

Editat de kta007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Voltaire: "Cel mai frumos este drumul vechi (trecut cu bac-ul la Calarasi si apoi prin Dobrogea catre litoral) dar trebuie sa va tina tartacuta (a se citi funduletzul)."

Nu am inteles ultima parte. E ceva nasol cu drumul ala ?

 

domnu Voltaire a zis.. "e vai de funduletele voastre" .. adica tu ai o vitezana...e cam naspa drumu.... pt enduroisti e de vis p` acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam pe ce lungime este drumul prost ? In ce zone ?

 

In rest este ok, se poate merge bine si cu o sportiva ?

 

Ca si lungime cam cat este in total traseul din Buc in Vama (DN3,Calarasi, Ostrov, Negru Voda, Vama) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drumul prost incepe de unde treci cu bacul.... ~20km piatra cubica... drum cu gropi, tot felul de denivelari etc

 

 

Sunt in total aproximativ 20km de drum prost sau:

20km de piatra cubica + alte portiuni cu gropi + .... ?

 

Daca ar fi doar vreo 20 de km de drum prost in total, nu ar fi tragedie;

daca de la trecerea cu bacul pan la Vama e praf drumul, nu e fun deloc :rolleyes:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va aduc la cunostiinta si pe topicul acesta ca eu merg vineri de dimineata pe ruta Calarasi-Ostrov-Negru Voda-Vama Veche,asadar daca sunt doritori,cu cea mai mare placere impartim soseaua. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi plecam spre Vama sambata dimineata, pe la 9:00.

Suntem 3-4 motoare pana acum.

 

Am vrea un traseu lejer si nu pe autostrada. inca e in discutii :laugh:

Probabil de genul:

A2, DN3, Ostrov, Negru Voda, Vama;

 

Ideea este ca nu mergem 'sageata' spre Vama, scopul principal e sa ne plimbam si sa vedem locatiile din drum pana acolo.

Se merge incet, cu pauze destul de dese (cineva este incepator); ne propunem sa ajungem in Vama dupa-amiaza-seara.

 

Poate ne unim si cu alte subgrupuri care ar dori acelasi traseu. Cine vrea sa ne insoteasca, e bine-venit !

 

De asemenea, cine stie cum e traseul prin sud si care ar fi cel mai frumos si indicat de urmat, asteptam pareri, sugestii.

 

 

Dar prin nordul autostrazii A2 cum mai e traseul ? nu am mai fost demult.

Ar mai fi varianta A2 si apoi E60 ( Slobozia, Tandarei, Harsova, Constanta), Vama Veche.

Ideea e ca am tot fost la mare anii trecuti pe autostrada (si e plictisitor rau) si vreau acum de 1 Mai sa fac alt traseu (si frumos si bun).

 

Sau mai aveti sugestii de un traseu frumos (sa avem ce vedea) dar sa nu ne rupem motoarele ?

 

Pana acum suntem 2 motoare dinastea mai de viteza si un VN900; dar mergem lejer.

Plecarea ramane tot sambata dimineata pe la 9 - dc o sa fie vremea frumoasa.

 

 

 

 

Mesaj completat

va aduc la cunostiinta si pe topicul acesta ca eu merg vineri de dimineata pe ruta Calarasi-Ostrov-Negru Voda-Vama Veche,asadar daca sunt doritori,cu cea mai mare placere impartim soseaua. :rolleyes:

 

 

Pana la urma cum e traseul ala, merge si cu un motor de viteza ?

Portiunea proasta e lunga, tot drumul, sau doar o portiune mica ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar prin nordul autostrazii A2 cum mai e traseul ? nu am mai fost demult.

Ar mai fi varianta A2 si apoi E60 ( Slobozia, Tandarei, Harsova, Constanta), Vama Veche.

Ideea e ca am tot fost la mare anii trecuti pe autostrada (si e plictisitor rau) si vreau acum de 1 Mai sa fac alt traseu (si frumos si bun).

 

Sau mai aveti sugestii de un traseu frumos (sa avem ce vedea) dar sa nu ne rupem motoarele ?

 

Pana acum suntem 2 motoare dinastea mai de viteza si un VN900; dar mergem lejer.

Plecarea ramane tot sambata dimineata pe la 9 - dc o sa fie vremea frumoasa.

 

 

 

 

Mesaj completat

 

 

 

Pana la urma cum e traseul ala, merge si cu un motor de viteza ?

Portiunea proasta e lunga, tot drumul, sau doar o portiune mica ?

merge n-are treaba eu l-am facut cu Ninja de zeci de ori.Are portiuni de drum rau unde trebuie lasata incetisor,slalom printre gropi si atat.La iesirea de pe bac este o portiune de piatra cubica unde tremuri un pic,iar dupa sunt vreo 20 de km maxim de drum de ciment care stii ca cimentul are fisurile alea intre placi.Nu este Transalpina,se merge iar peisajul oricum compenseaza gaurile

Eu merg 110 maxim,va astept pe toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Ostrov, dupa ce trec cu bacul, ce traseu ar fi mai indicat (la care v-ati referit ca e f frumos? ):

1. pe DN3 spre Constanta sau

2. mai prin sud direct spre Mangalia (Adamclisi, Dumbraveni?, Negru Voda, Mangalia) ?

Al doilea traseu nu prea denota "incredere", nu e nici macar drum national... ?!

Editat de kta007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merge n-are treaba eu l-am facut cu Ninja de zeci de ori.Are portiuni de drum rau unde trebuie lasata incetisor,slalom printre gropi si atat.La iesirea de pe bac este o portiune de piatra cubica unde tremuri un pic,iar dupa sunt vreo 20 de km maxim de drum de ciment care stii ca cimentul are fisurile alea intre placi.Nu este Transalpina,se merge iar peisajul oricum compenseaza gaurile

Eu merg 110 maxim,va astept pe toti

 

Te-ai referit la traseul 2 ? Nu am fost niciodata pe acolo ...

Mesaj completat

al doilea drum cel prin Adamclisi Negru Voda este judetean comunal ceva dubios de aceea este si asa pustiu,dar este superb,calitatea lui insa lasa de dorit in unele locuri

 

Am vazut postul; merci !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa facem 'tabara' mare, moto, in Vama.

 

Propun ca toti motociclistii care ajung in Vama Veche, indiferent de ruta aleasa sau ora/ziua de plecare, sa campeze in acelasi loc.

The more the better, cum zice rusu. Sa facem o tabara mare, in partea sudica a Vamii Vechi (vezi poza atasata).

Facand tabara asta, descurajam ciorditorii si fiind multi, in preajma corturilor mereu va fi cineva, deoarece unii vin, altii pleaca, etc.

Seara poate facem rost de-o chitara si-o punem de cantari<am vazut ca multi motoristi le au cu corzile> la foc de tabara stropit cu licori bahice si povesti de motoristi.

Rog ca primul grup "cortist" de motoristi care ajunge in Vama si-i place ideea, sa gaseaxa un loc in 'cercul' de pe harta, mai ierbos, mai fara gropi/vai si fara cacaaati, gunoaie si hartii igienice, si sa-si tranteasca acolo corturile, alaturandu-se si restul grupurilor de motoristi ce ajung dupa ei...(am pus o schita pentru blonzi)

 

Daca rezonati cu ideea, ne vedem acolo.

Noi incercam sa ajungem vineri pana in 7-8 seara, Bandit+CB500 negre, cort Hannah verde. :peace:

post-9738-1272276740_thumb.jpg

post-9738-1272276773_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ma bag si eu....si nu va costa mult....100 euro la zi...pentru companie...

Astept raspuns....va fac o rezervare sau nu??? :D

 

 

Noi plecam spre Vama sambata dimineata, pe la 9:00.

Suntem 3-4 motoare pana acum.

 

Am vrea un traseu lejer si nu pe autostrada. inca e in discutii :P

Probabil de genul:

A2, DN3, Ostrov, Negru Voda, Vama;

 

Ideea este ca nu mergem 'sageata' spre Vama, scopul principal e sa ne plimbam si sa vedem locatiile din drum pana acolo.

Se merge incet, cu pauze destul de dese (cineva este incepator); ne propunem sa ajungem in Vama dupa-amiaza-seara.

 

Poate ne unim si cu alte subgrupuri care ar dori acelasi traseu. Cine vrea sa ne insoteasca, e bine-venit !

 

De asemenea, cine stie cum e traseul prin sud si care ar fi cel mai frumos si indicat de urmat, asteptam pareri, sugestii.

 

 

:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ma bag si eu....si nu va costa mult....100 euro la zi...pentru companie...

Astept raspuns....va fac o rezervare sau nu??? :P

 

Bine domnu' Andrei00y, te luam si pe tine :P

De banii stransi iei bautura in Vama, k ? :)

 

 

Mesaj completat

Haideti sa facem 'tabara' mare, moto, in Vama.

 

Propun ca toti motociclistii care ajung in Vama Veche, indiferent de ruta aleasa sau ora/ziua de plecare, sa campeze in acelasi loc.

The more the better, cum zice rusu. Sa facem o tabara mare, in partea sudica a Vamii Vechi (vezi poza atasata).

Facand tabara asta, descurajam ciorditorii si fiind multi, in preajma corturilor mereu va fi cineva, deoarece unii vin, altii pleaca, etc.

Seara poate facem rost de-o chitara si-o punem de cantari<am vazut ca multi motoristi le au cu corzile> la foc de tabara stropit cu licori bahice si povesti de motoristi.

Rog ca primul grup "cortist" de motoristi care ajunge in Vama si-i place ideea, sa gaseaxa un loc in 'cercul' de pe harta, mai ierbos, mai fara gropi/vai si fara cacaaati, gunoaie si hartii igienice, si sa-si tranteasca acolo corturile, alaturandu-se si restul grupurilor de motoristi ce ajung dupa ei...(am pus o schita pentru blonzi)

 

Daca rezonati cu ideea, ne vedem acolo.

Noi incercam sa ajungem vineri pana in 7-8 seara, Bandit+CB500 negre, cort Hannah verde. :peace:

 

Ideea ta e buna, ca toti cu motoare si cort sa stea in locatia indicata.

 

Noi deocamdata avem de gand sa stam in 2 Mai.

Chiar daca nu ne "cazam" pe plaja cu cortul, in mod cert o sa ajungem si pe acolo .... la petrecere :P

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa facem 'tabara' mare, moto, in Vama.

 

Propun ca toti motociclistii care ajung in Vama Veche, indiferent de ruta aleasa sau ora/ziua de plecare, sa campeze in acelasi loc.

The more the better, cum zice rusu. Sa facem o tabara mare, in partea sudica a Vamii Vechi (vezi poza atasata).

Facand tabara asta, descurajam ciorditorii si fiind multi, in preajma corturilor mereu va fi cineva, deoarece unii vin, altii pleaca, etc.

Seara poate facem rost de-o chitara si-o punem de cantari<am vazut ca multi motoristi le au cu corzile> la foc de tabara stropit cu licori bahice si povesti de motoristi.

Rog ca primul grup "cortist" de motoristi care ajunge in Vama si-i place ideea, sa gaseaxa un loc in 'cercul' de pe harta, mai ierbos, mai fara gropi/vai si fara cacaaati, gunoaie si hartii igienice, si sa-si tranteasca acolo corturile, alaturandu-se si restul grupurilor de motoristi ce ajung dupa ei...(am pus o schita pentru blonzi)

 

Daca rezonati cu ideea, ne vedem acolo.

Noi incercam sa ajungem vineri pana in 7-8 seara, Bandit+CB500 negre, cort Hannah verde. :peace:

rezonez in totalitate cu ideea ta,am sa merg mult in sud si am sa pun cortul.Eu o sa ajung in vama undeva la ora 12,1 dupa masa dat fiind ca plec la 7,8 dimineata.Mergeti in sud pana gasiti un KTM PORTOCALIU MEGA MURDAR.Daca mai gasesc motociclisti cand ajung am sa le propun si lor.Te salut numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...