Sari la conținut

Romania, via Ardeal 20-23 Mai


axicos
 Share

Postări Recomandate

Pentru a incerca sa vedem daca sunt doritori vin cu o propunere de excursie pentru sfarsitul lui Mai:

 

- intre 20-23 Mai;

 

20 Mai - plecare de dimineata din Bucuresti -> Ploiesti -> Cheia -> Sighisoara -> Medias -> Sibiu -> daca vom fi un nr mai mic va pot oferi cazare la Cugir, daca suntem mai multi gasim in alta parte dupa Sibiu. Marcat cu verde pe harta.

 

21 Mai - plecare spre Alba Iulia -> Turda -> Targu Mures -> Reghin -> Toplita -> Bicaz -> Gheorgheni -> Miercurea Ciuc -> Baile Tusnad (cazare) cu posibilitatea de a vedea lacul Sf.Ana. Marcat cu roz pe harta.

 

22 Mai - plecare spre Odorheiul Secuiesc -> Sighisoara -> Agnita -> Sibiu -> Paltinis. Aceasta zi este mai scurta pentru a ne recupera si a putea bea mai multe beri reci. Marcat cu albastru pe harta.

 

23 Mai - plecare spre Sibiu -> Transfagarasan -> Curtea de Arges -> Pitesti -> Bucuresti. Marcat cu portocaliu pe harta.

 

 

Eu sunt constrans de faptul ca trebuie sa trec prin Sibiu in prima si in ultima zi a acestei drumetii.

 

Se poate alipi oricine in orice zi la aceste drumuri, dar sa stabilim inainte si sa ne auzim la telefon. Daca aveti sugestii cu privire la traseu, informatii despre drumurile marcate (gropi, asfalt bun etc.) nu ezitati.

 

In rest astept pareri/confirmari.

post-43513-1272048615_thumb.jpg

post-43513-1272048628_thumb.jpg

post-43513-1272048646_thumb.jpg

post-43513-1272048653_thumb.jpg

post-43513-1272048661_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drumul Sibiu-Agnita e un cosmar, il "reabiliteaza". va sfatuisc sa ocoliti din Sighisoara spre Medias-Sibiu, asta daca nu aveti enduroaice...altfel "ziua mai scurta" se poate transforma subit in "ziua cea mai lunga", iar berile sa fie baute de necaz...

in rest, drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transfagarasanul se deschide pe 1 iulie.

 

Oficial.

 

In rest, voi face cu deathu un drum cu o saptamana inainte pentru a ne asigura ca este totul in regula. Daca nu vor dori cei care vin, se poate alege oricare din celelalte n rute inapoi in Bucuresti. Totusi stiu oameni care au facut Transu din mai pana in Octombrie (si aici ma refer la Trans complet nu pana la Vidraru sau alte glume de genul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In rest, voi face cu deathu un drum cu o saptamana inainte pentru a ne asigura ca este totul in regula. Totusi stiu oameni care au facut Transu din mai pana in Octombrie (si aici ma refer la Trans complet nu pana la Vidraru sau alte glume de genul).

 

Eu nu voi merge cu voi, dar astept noutati despre Transfagarasan. Nu am mai fost de vreo 3 ani ca era foarte rau asfaltul. Am inteles ca au reparat una din parti.

Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drumul Sibiu-Agnita e un cosmar, il "reabiliteaza". va sfatuisc sa ocoliti din Sighisoara spre Medias-Sibiu, asta daca nu aveti enduroaice...altfel "ziua mai scurta" se poate transforma subit in "ziua cea mai lunga", iar berile sa fie baute de necaz...

in rest, drum bun!

 

subscriu. mi-a mancat ficatii intr-o masina americana cu suspensii de neam prost. acolo pierdeti simeringurile de la furci fara sa va bateti capul prea tare. Medias - Sibiu in schimb e plin de camioane. Sau am nimerit eu prost de 3 ori intr-un an. Dar frumos in orice caz.

 

Oficial.

 

In rest, voi face cu deathu un drum cu o saptamana inainte pentru a ne asigura ca este totul in regula. Daca nu vor dori cei care vin, se poate alege oricare din celelalte n rute inapoi in Bucuresti. Totusi stiu oameni care au facut Transu din mai pana in Octombrie (si aici ma refer la Trans complet nu pana la Vidraru sau alte glume de genul).

 

numa sa treaca zapada. Mai sunt vreo 2 metri juma de trecut si ati scapat.

 

Reghin -> Toplita

 

Daca nu s-a lucrat la el de anul trecut o sa va faceti rinichii praf... l-am facut anul trecut in sensul toplita - reghin numai in picioare pe scarite.

 

era mai decent in decembrie. Cred ca l-au mai lucrat un pic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu voi merge cu voi, dar astept noutati despre Transfagarasan. Nu am mai fost de vreo 3 ani ca era foarte rau asfaltul. Am inteles ca au reparat una din parti.

Drum bun!

Uite aici drumul facut de grupul nostru in August pe Trans:

/index.php?...=415633&hl=

 

Partea nordica este de vis

partea sudica este lucrata pe postiuni scurte si in rest groaznic.

La un moment dat mergeam pe scarite ...

 

Deci se poate face doar partea nordica vara greturi, iar partea sudica so, so, dar se putea mai rau.

 

Poate mai repara la el anul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Oficial.

 

In rest, voi face cu deathu un drum cu o saptamana inainte pentru a ne asigura ca este totul in regula. Daca nu vor dori cei care vin, se poate alege oricare din celelalte n rute inapoi in Bucuresti. Totusi stiu oameni care au facut Transu din mai pana in Octombrie (si aici ma refer la Trans complet nu pana la Vidraru sau alte glume de genul).

 

Salut, pentru testarea Transfagarasanului m-as baga, daca s-o mai topi din zapada si daca nu va incurca un 250 :laugh:

Care ar fi ziua?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

axicoase, mai plecati bre?

 

 

Salut, pentru testarea Transfagarasanului m-as baga, daca s-o mai topi din zapada si daca nu va incurca un 250 :D

Salut!

Uite AICI un preview de pe Trans facut pe 11 Mai tot cu un 250 :laugh:

Editat de Philip_HD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

axicoase, mai plecati bre?

 

 

 

Salut!

Uite AICI un preview de pe Trans facut pe 11 Mai tot cu un 250 :D

 

Imi pare rau ca nu am scris mai devreme, dar astazi a trebui sa ma concentrez pe niste probleme.

 

Astfel ca, dau decizia in ceasul 00:00 si anunt cu parere de rau ca pentru mine excursia 20-24 mai nu va avea acelasi curs. Din cauza ca se anunta vreme rea in majoritatea acestui interval am renuntat la traseul initial.

 

Nu ar fi de ploaie, nici de tunete si fulgere, nici temperaturi de 10-15 grade, dar vantul parca ma inclina un pic. Aceasta combinatie deloc atragatoare si faptul ca nu as face excursia singur, ma face sa renunt la doua roti.

 

Voi face urmatorul traseu pe patru roti (nu, nu doua motociclete) personale, din dotare:

Joi: Bucuresti -> Valenii de munte

Vineri: Valenii de munte -> Brasov -> Lacul Rosu

Sambata: Lacul rosu -> Miercurea Ciuc -> Cheile Bicazului -> Ocol Lacul Bicaz -> Targu Mures -> Cugir

Duminica: Cugir -> Sibiu -> Bucuresti (ramane de vazut pe unde Sibiu spre Bucuresti)

 

Daca cineva vrea sa ne intalnim, sau sa mergem impreuna, ma gasiti pe acest traseu. In masina am doua locuri sau daca vreti sa mergeti cu mobra si aveti nevoie sa va tina cineva un bagaj, se aranjeaza. Totusi la ce vreme se anunta in nord-centru-est-vest-ul tarii... mai bine o luati spre sud.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...