Sari la conținut

Am Rupt Urechea Filetata Pt Oglinda Din Rezervoru De Frana


Postări Recomandate

Am rupt urechea aia in care se infileteaza oglinda in pompa de frana (de fapt am rupt-o in jumatate exact pe diametru).

Am incercat s-o lipesc cu epoxy metal si parea zdravana cand s-a intarit insa nu a rezistat la infiletare.

 

Metalul ala cred ca e aluminiu (cel mai probabil, pt ca e moale si se polizeza usor) sau antimoniu.

 

Ce optiuni am acum? Sudura se poate? Unde?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La unele motorete care nu au rezervor de frana din plastic oglinda retrovizoare se infileteaza intr-o gaura filetata turnata in corpul rezervorului / pompei de frana de pe ghidon. Aia (gaura) s-a rupt.

 

Pun si poza cand o sa-i fac. Da e usor de imaginat ce si cum s-a rupt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rupt urechea aia in care se infileteaza oglinda in pompa de frana (de fapt am rupt-o in jumatate exact pe diametru).

Am incercat s-o lipesc cu epoxy metal si parea zdravana cand s-a intarit insa nu a rezistat la infiletare.

 

Metalul ala cred ca e aluminiu (cel mai probabil, pt ca e moale si se polizeza usor) sau antimoniu.

 

Ce optiuni am acum? Sudura se poate? Unde?

 

sudura ar trebui sa tina desi daca oglinda e grea + vibratii...

cauta pe site erau ceva numere de tel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, voiam sa evit solutiile gen "platbanda" (no offense, m-am gandit la asta). Mi-a ajuns cu platbanda de cand am avut Nipru.

Si nici nu e loc sa mai montez inca ceva pe bara ghidonului.

Se mai gasesc si moturi speciale pt oglinzi pe la aia cu accesorii de chopper (treaba cu platbanda, facuta mai estetic, din piese turnate).

Daca nu se poate rezolva cu sudura sau alt gen de imbinare, o sa schimb pompa cu totu, doar ca fix acum nu am bani de alta pompa.

Editat de Ikarus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, voiam sa evit solutiile gen "platbanda" (no offense, m-am gandit la asta). Mi-a ajuns cu platbanda de cand am avut Nipru.

Si nici nu e loc sa mai montez inca ceva pe bara ghidonului.

Se mai gasesc si moturi speciale pt oglinzi pe la aia cu accesorii de chopper (treaba cu platbanda, facuta mai estetic, din piese turnate).

Daca nu se poate rezolva cu sudura sau alt gen de imbinare, o sa schimb pompa cu totu, doar ca fix acum nu am bani de alta pompa.

 

 

nu ai outea da o gaura,apoi cu tarodu faci un filet in interior infiletezi un surub pe care in prealabil ori pui loctite pt suruburi ori picatura,astepti sa se intareasca si apoi dezfiletezi toata bucata rupta.poate poti rezolva

Editat de Kiki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stai aproape de Militari, suna-ma si rezolvam cu sudura in mediu de argon. Vezi pagina de contact in profil>> www......ro>>> pagina de contact.

Editat de cristian ionescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...