Sari la conținut

Accident 28.04.2010


danieI
 Share

Postări Recomandate

Salut, acum cateva zile am avut un accident, totul s-a intamplat asa: o masina a oprit pe un pod cu o singura banda pe sens, sensurile fiind despartite de o linie continua. In spatele acestei masini a venit alta masina si a evitat prima masina iesind pe contrasens, evitand prima masina la milimetru. intentia mea a fost sa intru pe contrasens dar din moment ce a doua masina s-a bagat nu a mai ramas loc pentru mine, si am tras inapoi pe banda mea de mers vazand ca distanta intre mine si prima masina e mai mare decat distanta intre mine si a doua masina si poate am timp sa franez, din pacate am lovit a doua masina in coltul din dreapta spate, si asta m-a dezechilibrat si am cazut. Nu am lovit cu motorul ci mai mult cu corpul masina, am spart cu genunchiul stopul si bara. masina nu are daune mari, i-am dat asigurarea eu fiind vinovat de nepastrarea distantei fata de vehiculul din fata. in fine am cazut pe jos a venit ambulanta m-a luat, timp in care din prima masina coboara pasagerul din dreapta si face schimb cu soferul masinii si pleaca fara sa astepte sa vina politia. politia a zis ca eu sunt vinovat ca nu am pastrat distanta, dar primul care oprit pe pod nu se face vinovat de accident? pentru ca eu nu ma asteptam ca cineva sa opreasca pe pod. soferul din masina a doua a declarat la fel cum s-a intamplat, sustine ca ala a fost de vina, sunt constient ca si eu sunt de vina ca nu am pastrat distanta, dar in mintea mea e acelasi lucru, daca primul nu oprea pe pod nu se mai intampla nimic. politia cu o durere in pl... a zis ca o sa il caute sa ii dea o amenda ca a oprit pe pod atata tot. am avut noroc ca in momentul impactului nu aveam viteza (prostia mea a fost ca nu purtam protectii) si mi-am facut zdrente ambii genunchi mana dreapta multiple contuzii, mana stanga la fel, pe spate alte julituri. dar in 2 sapt o sa merg normal. motorul avariat doar carena fata, carena stanga superioara, farul, suportul bord si cred ca s-a intamplat ceva la ambreiaj ca nu mai cupleaza in cutie. cineva mai cu experienta poate ma ajuta, cel care a oprit pe pod nu se face vinovat de accident? multumesc

post-38870-1272696392_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca s-a intamplat ceva la ambreiaj ca nu mai cupleaza in cutie.

 

poate ca s-a strambat pedala schimbatorului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai poate sa spuna ca era un caine vagabond pe pod si de aia a oprit,sau o pisica, etc...franarea fara motiv e interzisa dar omul poate sa aduca 10 mii de motive...putea sa fie o groapa,denivelare in carosabil...

oricum ,pe pod ti-ai gasit sa bagi viteza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am pus si eu problema asta cu poate i-a sarit ceva in fata, poate i-a venit rau, dar de ce s-a suit celalat la volan si a plecat? de ce nu a ramas acolo

 

crede-ma am avut mare noroc ca nu am avut viteza, altfel eram cu oase rupte, am zis ca nu purtam protectiile.

Editat de danieI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amice, spui prostii, oprirea poate fi interzisa, nu franarea.

Art.35. - (1) Participantii la trafic trebuie sa aiba un comportament care sa nu afecteze fluenta si siguranta circulatiei, sa nu puna în pericol viata sau integritatea corporala a persoanelor si sa nu aduca prejudicii proprietatii publice ori private.

Art.51. - Conducatorul unui vehicul care circula în spatele altuia are obligatia de a pastra o distanta suficienta fata de acesta, pentru evitarea coliziunii.

Art. 174. - Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor pe poduri, pe si sub pasaje denivelate, pe viaducte si în tuneluri;

 

cand am dat sala am avut o intrebare: este interzisa franarea brusca,fara motiv? raspuns corect: DA

Editat de motoreta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai zis si ma repet cu speranta ca sunt si care inteleg:

- fixation point- ai intrat acolo unde te-ai uitat desi aveai loc sa ocolesti a II-a masina si sa mai castigi cativa metri de franare. ANTRENAMENT- mergi pe un drum cu multe gropi si incearca sa le ocolesti astfel vei invata sa cauti trasa nu sa te uiti la obstacol.

- franare- invata sa franezi violent. Antrenament: mergi intr-un poligon ceva si trage o linie de la care incepi sa franezi din ce in ce mai tare pana vezi cu ce se manaca. un set de placute costa mai putin decat ce ai patit tu si gandeste-te ca se poate si mai rau.

 

sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art.35. - (1) Participantii la trafic trebuie sa aiba un comportament care sa nu afecteze fluenta si siguranta circulatiei, sa nu puna în pericol viata sau integritatea corporala a persoanelor si sa nu aduca prejudicii proprietatii publice ori private.

Art.51. - Conducatorul unui vehicul care circula în spatele altuia are obligatia de a pastra o distanta suficienta fata de acesta, pentru evitarea coliziunii.

Art. 174. - Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor pe poduri, pe si sub pasaje denivelate, pe viaducte si în tuneluri;

 

cand am dat sala am avut o intrebare: este interzisa franarea brusca,fara motiv? raspuns corect: DA

 

multumesc, sper sa pot folosi articolele pentru a-mi rezolva dilema.

 

 

am mai zis si ma repet cu speranta ca sunt si care inteleg:

- fixation point- ai intrat acolo unde te-ai uitat desi aveai loc sa ocolesti a II-a masina si sa mai castigi cativa metri de franare. ANTRENAMENT- mergi pe un drum cu multe gropi si incearca sa le ocolesti astfel vei invata sa cauti trasa nu sa te uiti la obstacol.

- franare- invata sa franezi violent. Antrenament: mergi intr-un poligon ceva si trage o linie de la care incepi sa franezi din ce in ce mai tare pana vezi cu ce se manaca. un set de placute costa mai putin decat ce ai patit tu si gandeste-te ca se poate si mai rau.

 

sanatate!

 

 

nu a fost vorba de pilotaj aici, am franat cat de bine am putut si instinctele si reflexele care le-am avut m-au salvat de la oase rupte, nu aveam pe unde sa ma mai bag deoarece pe podul ala incap doar 2 latimi de masini si un pic, desenul este doar orientativ, nu reprezinta schita la scara a incidentului.

 

am sa tin cont de sfaturi, multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danieI, pe viitor incearca sa vezi ce se intampla inaintea masinii din fata ta. Asa vei avea timp suficient si nu vei fi luat prin surprindere de manevra "din scurt" a masinii din fata ta.

 

In cazul descris de tine (in care nu a existat contact intre tine/motocicleta cu masina 1) , soferul acelei masinii oprite pe pod va lua penalizare pentru incalcarea Art.174. Atat, din pacate!

 

Bafta la reparatii si refacere rapida fara urmari! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danieI, pe viitor incearca sa vezi ce se intampla inaintea masinii din fata ta. Asa vei avea timp suficient si nu vei fi luat prin surprindere de manevra "din scurt" a masinii din fata ta.

 

In cazul descris de tine (in care nu a existat contact intre tine/motocicleta cu masina 1) , soferul acelei masinii oprite pe pod va lua penalizare pentru incalcarea Art.174. Atat, din pacate!

 

Bafta la reparatii si refacere rapida fara urmari! :laugh:

chestia e ca soferul masinii stationate pe pod nu va lua nici o amenda ca a plecat frumos..si daca statea tot nu lua amenda,ca practic trebuie demonstrata vinovatia lui. politia rutiera deja are vinovat clar, nu se mai complica nimeni cu asa ceva. adevarul e ca daca un conservar franeaza brusc in fata ta si nu esti pe faza, tot tu esti vinovat ca l-ai lovit din spate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles ca tu nu te-ai lovit in masina care a franat fara motiv ci in cea care a evitat deci, mai era loc de ceva franare pana la masina care a franat fara motiv?

daca e asa cum am inteles eu si un metru de franare scade considerabil viteza la impact(care nu a fost prea mare). acum tu stii daca te-ai uitat sau nu la masina a II-a sau daca mai e ceva de imbunatatit. important e sa tragi concluziile unde mai trebuie lucrat.

insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...