Sari la conținut

Probleme La Cutia De Viteze?


Postări Recomandate

Salut,

 

Am o Yamaha XTZ Tenere 660. Cateodata la semafor cand din neutru vreau sa o bag in viteza nu vrea, decat clipeste ledu, care indica daca e in neutru, si atat. Trebuie sa dau drumu la ambreiaj si sa trag din nou ca sa mearga. Cateodata tre sa fac chestia asta de mai multe ori.

Si inca ceva ... mai tot timpu cand trec dintr-a doua intr-a intaia, si invers, trecerea se face mult mai "violent" ca intre restu ..... Mai violent adica se aude un TRONC ... sau ceva de genu...

 

Sa fie inceputu unei probleme la ceva ?

 

Multzam frumos!

 

PS - nu dati cu pietre daca e intrebare pt prosti :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am o Yamaha XTZ Tenere 660. Cateodata la semafor cand din neutru vreau sa o bag in viteza nu vrea, decat clipeste ledu, care indica daca e in neutru, si atat. Trebuie sa dau drumu la ambreiaj si sa trag din nou ca sa mearga. Cateodata tre sa fac chestia asta de mai multe ori.

Si inca ceva ... mai tot timpu cand trec dintr-a doua intr-a intaia, si invers, trecerea se face mult mai "violent" ca intre restu ..... Mai violent adica se aude un TRONC ... sau ceva de genu...

 

Sa fie inceputu unei probleme la ceva ?

 

Multzam frumos!

 

PS - nu dati cu pietre daca e intrebare pt prosti :rolleyes:

 

trecerea prin "neutral" e mai zgomotoasa la mai toate motoarele, daca nu e chiar extrem de "violenta" nu'i bai

 

s'ar putea sa ai ambreiajul uzat (discurile) si sa nu mai debraieze bine, incearca sa'l mai strangi (cu riscul "patinarii") ca sa poti trage o concluzie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca e doar o problema de reglaj al cablului sau de ulei "expirat" ,nicidecum de oala sau discuri uzate!

 

 

De ulei nu e problema ... tocmai l-am schimbat. Daca cumva te referi la uleiu de motor...

 

Si la reglaju cablului ce ar putea fii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...