Sari la conținut

Accident Bucuresti - Bdul. Chisinau (fost Socului) - 04.05.2010


cRS
 Share

Postări Recomandate

Daca aveti curiozitatea sa cititi nr de inmatriculare...este spulberat orice dubiu in ceea ce priveste apartenenta fata de un minister sau altul al SMURD! Toti uratii care "descaleca" dintr-o ambulanta SMURD tip B sunt pompieri si li se spune paramedici(sau paramuci...daca-mi permiteti o licenta poetica)! Dintr-o ambulanta SMURD tip C va "descaleca" mereu unu pe care scrie MEDIC si unu pe care scrie ASISTENT(acestia e clar ca-s platiti de Ministerul Sanatatii ...si din spagi!:P).

Voluntari?...sa fim seriosi...cel putin in Buc n-am vazut...si unde mai pui ca nu au voie pe masina...si nici loc(fizic!)

Descarcerarea si ambulanta SMURD sunt 2 masini diferite...fiecare cu "sculele" ei!

"Combinatia" cu Sanatatea...vorba colegului de mai sus... se face prin UPU Floreasca! Orice ambulanta SMURD are contact radio permanent cu dispecerul SMURD care-i medic!

Am vazut din antamplare un accident undeva pe Cheia anul trecut (de masina, nu de moto), era o masina rosie pe care scria Pompierii SMURD si cred ca soferul cu copilotul au scos undeva de acolo din hruba un generator si un flex si au inceput sa taie la masina... Nu am vazut foarte mult ca mi-a facut nenea de la dirijat circulatia la un moment dat semnul ala "tai-o" si am respectat legea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu va doresc sa nu ne intalnim niciodata in ipostaza medic-pacient, dar daca va fi necesar credeti-ma ca medicii de la SMURD sunt ce mai buna optiune, diagnostic sigur, stabilizare imediata. si sa nu uitam de analgosedare- este inuman ca pacientul sa simta orice fel de durere-motiv pentru care stapanim forte bine opiaceele, ca algocalminul poate il dai la o cefalee dar nu in trauma, in trauma iti trebuie un analgezic major-opiaceu.

Toate cele bune si sper ca v-am lamurit in mare cum e cu SMURD-ul.

 

 

si care e diferenta fata de salvare? cand sun la 112 vine smurd sau salvarea?

 

btw, pune si tu deoparte niste opiacee din alea pentru mine, sa vad si eu daca sunt atat de bune precum zici :P)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si care e diferenta fata de salvare? cand sun la 112 vine smurd sau salvarea?

 

btw, pune si tu deoparte niste opiacee din alea pentru mine, sa vad si eu daca sunt atat de bune precum zici :P)

 

Nu prea mai vezi salvari d-alea vechi pe strazile din Buc. Probail alea se trimit la cazuri usoare gen "Alo, mi-e rau"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si care e diferenta fata de salvare? cand sun la 112 vine smurd sau salvarea?

 

btw, pune si tu deoparte niste opiacee din alea pentru mine, sa vad si eu daca sunt atat de bune precum zici :P)

Cand suni la 112 si spui de accident te intreaba "cu sau fara descarcerare?" si daca spui "cu" vine SMURD, daca nu poate vine salvare normala. Din ce am intelest de la un politist de aici de pe forum trebuie sa spui "cu descarecerare" daca motociclistul e varat cu capul sau alte parti ale corpului pe sub o masina sau asa ceva, pentru ca "descarcerare" poate insemna si ca se ridica respectivul obiect de pe accidentat cu macaraua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand suni la 112 si spui de accident te intreaba "cu sau fara descarcerare?" si daca spui "cu" vine SMURD, daca nu poate vine salvare normala. Din ce am intelest de la un politist de aici de pe forum trebuie sa spui "cu descarecerare" daca motociclistul e varat cu capul sau alte parti ale corpului pe sub o masina sau asa ceva, pentru ca "descarcerare" poate insemna si ca se ridica respectivul obiect de pe accidentat cu macaraua...

 

FALS!

 

Caracterizarea urgentei medicale se face in functie de grila de raportare instituita de catre altii. SMURD vine la urgentele de grad 0 EXCLUSIV nu exista alte tipuri de urgenta la care ei sa participe. Aceste urgente de grad 0 implica acordarea iminenta de prim-ajutor gen accidente rutiere, probleme respiratorii severe, oameni cazuti in strada cu stari de inconstienta, agresiuni fizice si toate celelalte misiuni la care participa pompierii.

 

SMURD este denumirea cizelata a DMURD care din Detasament a fost transformat in Serviciu. Din SMURD fac parte atata cei de la descarcerare, cat si scafandrii, cat si alpinistii si in general tot GSS-ul (Grupul Special de Salvatori).

 

Putem dialoga 10 zile pe tema SMURD aka Raed Arafat prefer insa sa cititi voi AICI

 

Cat despre tehnica de interventie AICI gasiti toate informatiile necesare fara aberatii&stuff.

 

Pt alte detalii sunt disponibil pe PM evident :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...