Sari la conținut

Cum e drumul de la Stara Zagora la Zlatograd?


draku
 Share

Postări Recomandate

ma bate gandul sa fac o tura pana in thasos in w/e si as vrea sa trec in grecia prin zona zlatograd, ca sa nu mai ocolesc prin sofia-kulata

imi poate spune cineva cum e drumul prin stara zagora-zlatograd-xanthi-keramoti?

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bate gandul sa fac o tura pana in thasos in w/e si as vrea sa trec in grecia prin zona zlatograd, ca sa nu mai ocolesc prin sofia-kulata

imi poate spune cineva cum e drumul prin stara zagora-zlatograd-xanthi-keramoti?

multumesc

:)deja sunt referinta :peace:

ok, - in primul rand nu ai treaba cu Sofia, pana acum se trecea pe la Svilengrad pentru Thassos

 

asa cum vezi in linkul ala , ti l recomand cu mare caldura, ai doar grija pe unde te duci "pana " in Zlatograd -sunt cateva bucati " cu cantec" in reparatie pana in Haskovo ( ma refer dupa ce ajungi pe langa Nova Zagora)

 

asfalt uscat sa ai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu, ma gandisem sa merg pe ruta

buc-ruse-veliko-gabrovo-sipca-kazanlak-stara zagora- dimitrovgrad-haskovo-most-kardzhali-dzhebel-general geshevo-zlatograd

(sau de la kardzhali-momchilgrad-fotinovo-zlatograd)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu, ma gandisem sa merg pe ruta

buc-ruse-veliko-aici n are rost pe shipca- - nava zagora -stara zagora- dimitrovgrad-haskovo-most-kardzhali-dzhebel-general geshevo-zlatograd

(sau de la kardzhali-momchilgrad-fotinovo-zlatograd)

vezi ca n are rost pe shipca - pierci exact druuil nou, perfect catre nova zagora

 

uita te la linkul dat de linx cu excursia mea, ai toate datele acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca n are rost pe shipca - pierci exact druuil nou, perfect catre nova zagora

 

uita te la linkul dat de linx cu excursia mea, ai toate datele acolo

Pentru ultimul tronson de drum te sfatuiesc sa urmezi traseul figurat pe harta. De altfel, si bulgarii au pus semene de dirijare (lucru de mirare) pentru acest traseu.

Eu l-am verificat cu ocazia sarbatorilor de pasti so pot spune ca se poate scoate o medie rezonabila in plus are si un farmec cu iz... musulman.... :peace:

post-54574-1274113773_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam de info

ma intereseaza sa fie drumul bun, dar daca si zona e frumoasa, cu atat mai bine

Mesaj completat

s-a rezolvat

vama de la zlatograd e inchisa pana pe 1 iunie :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Acum circa o luna drumul pe pasul Shipka (prin Gabrovo) era destul de stricat dar ca de obicei palpitant pentru motociclisti (un fel de Cheia la ei), pe cand ala spre Nova Zagora era in stare mult mai buna si mult mai drept. Vezi ca de fapt drum bun e numai din Veliko Tarnovo pana in Gurkovo, in rest e o porcarie de drum in care prinzi si cativa kilometri de drum cu piatra cubica ce de fapt e cea mai buna portiune de drum intre Gurkovo si Nova Zagora ca in rest e plin de gropi si umbre inselatoare astfel incat nu stii clar daca e umbra sau groapa si daca ai spirit de conservare vei merge pe acolo cu circa 50km/h. Deci daca iti doresti sa mergi repede mergi pe Veliko Tarnovo - Gurkovo - Maglizh (far sa intri in satul asta) - Stara Zagora.

 

pai ultima e chiar in Zlatograd, nu mai retin daca OMV sau vreun brand local

dar se poate plati cu cardul

Imediat dupa ce treci la greci la circa 10-20km de granita e una din putinele benzinarii grecesti OK pe stanga - are buda, are casa de marcat, poti plati cu cardul, are cafea expresso, chestii de lux pe la ei...

Si baga bine la cap ca la greci nu exista spatii de servicii pe autostrada, daca ramai fara benzina sau ceva pur si simplu trebuie sa iesi de nebun spre un oras de genul Alexandropolis sau Xantis sau mai stiu eu care si dupa circa 1-2km o sa gasesti dughenele alea de benzinarii. Si cel putin pe autostrada nu te obosi sa-ti amintesti literele alea de la matematica. Magarii au cate un indicator rutier in neo-greaca (amestecatura de greaca de la matematica cu chirilica si alfabet latin, astfel incat o litera se poate scrie de cele mai multe ori macar in 3 feluri) si dupa circa 100m (pe autostrada) sau 50m (pe drumurile publice) e o alta tabla scrisa cu litere latine. Ii urasc sincer pe greci pentru magaria asta cand ii compar cu bulgarii, adica la bulgari ori scrie si cu chirilice si cu latine pe tabla ori numai cu chirilice, pe cand la greci e sigur tabla greceasca, si daca ai noroc e si tabla scrisa in latina si daca nu, nu, ca pur si simplu nu ai avut tu noroc, mai ales pe drumuri mai de tara, asa ca sunt avantajati pana la urma campionii la matematica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...