Sari la conținut

Informatii Utile Pt Brasoveni


Skywalker
 Share

Postări Recomandate

Asta e din ciclul "Dorele, ne miscam si noi mai cu talent!" :P , sau altfel spus OAMENI BUNI, ATENTIE LA BORDURI, dar nu la alea care stau cuminti infipte in mortar pe marginea drumului, ci la suratele lor, alea mobile datorita maistrului roman cu basca si tarnacop. Aseara, dupa scarbici, am iesit si yo ca tot motoristu la una mica ca vremea era numai buna, mai ales dupa caldura indurata in timpu zilei. Scurt, Codlea - Bv (OMV Bartolomeu) - Codlea si spre Dumbravita, dar n-a fost sa fie liniste, dupa ce am urcat dealul de la iesire din Codlea spre Sibiu, si imediat dupa curba in coborare, ia ghiciti voi cine m-a astepta in mijlocul, a se citi MIJLOCUL, drumului, exact, EA in toata splendoarea ei paralelipipedica. La o viteza de aprox. 80KMH, am reusit doar sa ma inclin un pic spre stanga si astfel am evitat contactu' in plin, dar cu partea dreapta a jantei n-am scapat. Iar am zburat in sus, cam ca atunci cand veneam de la Odorhei, iar a voblat de vreo trei ori pana sa se puna pe trasa, iar m-am c4c4t pe mine si nu mai imi simteam coatele si genunchi si cel ami bine, iar n-am cazut. Dar janta..... oooooooooo, viata mea si drumuri pline de jeg, gropi si muncitori romani. Daca v-am suparat du postu meu prea lung, imi pare rau, dar trebuia sa dau pe afara, ca daca nu ma duceam dracu si le puneam bombe la astia de repara drumurile.

 

p.s. Drumarilor din partea mea, multa multa :rolleyes: :( :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 923
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...
S-a tot discutat pe aici de echilibrari, vulcanizari.

Eu am fost la un atelier de acest gen in apropiere de Spitalul Judetean, pe str. Alx. cel Bun nr. 16.

Dl. Serbanuta e patron acolo si e fff amabil.

program : Luni - Vineri 8-20 , Sambata , Duminica - inchis

telefon 072 40 287 84

aduc si cauciucuri la preturi rezonabile.

Eu am fost multumit de treaba facuta. Si pret rezonabil.

 

Ca sa fiu mai explicit, cum mergi pe str. Carpatilor, venind de la Judetean, prima str. la stanga dupa statia de autobuz. Apoi tot inainte pana cand ajungi la 1ul bloc turn pe partea stanga. Inainte de bloc e o alee, unde se si vede atelierul.

 

Am fost si eu la vulcanizarea aia!Nu prea au avut scule dar pana la urma mi au rezolvat problema:au demontat ,au echilibrat ,au montat ambele ropti!Pret?25 roni !mai mult decat corect :P

Editat de serious sam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

daca il cunoaste cineva pe posesorul scuterului rosu cu nr: bv-07-ZNF sau...asemanator numarul, nu l-am observat bine....m-a dat jos,in fata la compania Apa ...deci daca-l stie cineva mai bine il anunta vreo doi ani sa nu-si mai scoata bicicleta ca il mut din Bv....................nu stiu daca e o informatie utila...de fapt este.....feriti-va de el pe strada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E aceeasi harta cu aia de la google earth pompierule :P

 

evident... dooh, doar la fel arata lumea vazuta de sus... ideea e ca pe google earth cand m-am uitat ultima oara nu era pozat prea de aproape bv-ul... acu vad ca e...

 

 

PS:

Apropo de riscurile la care suntem expusi sau ne expunem singuri ca motociclisti... vreau sa stiu daca exista asa ceva si la noi:

post-10102-1215513485_thumb.jpg

 

Asta e "dosul" unui permis de dincolo...Eu chiar as vrea sa fac asa ceva, un contract cumva,ceva...

Editat de antemiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea cred ca exista, la noi in caz de trauma majora care se lasa cu o mica cultura de legume, tre sa isi dea acordul rudele ca sa iti recolteze organele; eventual iti faci un testament, il legalizezi la notar si il pui langa permis si talonu de la motor si scrii in testament ca da domne, ia dacia un ficat, asta in cazul in care nu e fibrozat prea tare :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O harta super din satelit... si cu destule informatii... mie mi s-a parut mai completa si mai bine pozata romania decat cu google earth sau altele...

 

http://www.wikimapia.org/#lat=45.6493284&a...amp;m=a&v=2

destul de veche poza din satelit. blocurile alea doua care s-au contruit la capat in racadau nu apar nici macar in faza de sapaturi :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepand cu 21 iulie 2008, va anunt deschiderea unui nou service moto in Brasov. Acesta se afla in aceeasi locatie cu magazinul deja cunoscut MYMOTO TUNING, care dealtfel s-a mutat de curand in noul shworoom din str. Mihai Viteazul nr. 79 (colt cu str. Morii, vis a vis de Conrep). Pt. informatii suplimentare si programari: tel. 0722225204 (Sergiu), 0722575757 (Karmina), email brasov_mymotoservice@yahoo.com.

Va asteptam si asfalt uscat! Toate bune! :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Cu putin noroc, peste vreo luna voi fi si eu intrat in breasla celor cu doua roti (in linie si nu in paralel :blink: )

 

Am o intrebare, am inteles ca in Brasov s-a introdus programul pilot pentru examenul de teorie. A dat cineva de curand examenul in acest mod? Stiti si cumva unde si cum se da?

 

Va multumesc mult, orice informatie e binevenita :blink:

 

Numai bine si asfalt uscat !

:baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se da la Politie (pe str. Nicolae Titulescu).

Pentru cat. A sunt 20 de intrebari (trebuie minim 17 corecte).

Trebuie sa dai examenul cu cel putin o zi inainte de proba practica, dar nu mai mult de 7 zile inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multzam fain! :baldy:

 

Inca o chestie de care uitasem.

 

Am vazut ca s-a deschis un magazin nou de piese moto pe Aleea Tiberiu Brediceanu sus de tot (aleea e cea care urca de la Poarta Scheii spre Str. Castelului si Aleea de sub Tampa). Nu stiu cum se numeste si nici cum e inauntru din doua motive: ploua foarte tare si nu m-am dat jos din conserva sa ma uit iar pe usa era pus grilajul. Presupun ca e deschis deoarece in fata avea un panou de reclama mobil care daca nu e bagat noaptea undeva, poate sa dispara...

 

O sa revin cu mai multe detalii.

Editat de daos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dat testul deja si l-am picat. Am avut 3 intrebari despre cum sa folosesti treptele de viteza (parca) astfel incat sa poluezi cat mai putin si alte 2 care se refereau tot la modalitatea de a conduce astfel incat "sa obtii un consum cat mai mic de carburant". Imi pare rau ca nu-mi mai amintesc formularea exacta. Si a fost de ajuns sa mai gresc 1 ca sa pic. E o mare bataie de joc noul sistem de testare si, in special, cel pentru A, pentru ca informatiile astea nu le gasesti nicaieri, ce sa mai spun de faptul ca ar fi trebuit sa informeze scolile de soferi, daca nu din timp, macar in ultimul ceas....

 

:kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dat testul deja si l-am picat. Am avut 3 intrebari despre cum sa folosesti treptele de viteza (parca) astfel incat sa poluezi cat mai putin si alte 2 care se refereau tot la modalitatea de a conduce astfel incat "sa obtii un consum cat mai mic de carburant". Imi pare rau ca nu-mi mai amintesc formularea exacta. Si a fost de ajuns sa mai gresc 1 ca sa pic. E o mare bataie de joc noul sistem de testare si, in special, cel pentru A, pentru ca informatiile astea nu le gasesti nicaieri, ce sa mai spun de faptul ca ar fi trebuit sa informeze scolile de soferi, daca nu din timp, macar in ultimul ceas....

 

:kiss:

 

Imi pare rau pentru tine, dar macar am mai aflat ceva nou. Din pacate aflam "the hard way" si nu de la MAI care ar fi trebuit sa afiseze intrebarile pe un site de-al lor... transparenta pe care ne-au promis-o e cam mata...

 

In alta ordine de idei, cum trebuie sa procedezi ca sa dai teoria?

 

Mergi direct la sala de examinare, sau trebuie sa stai la vreo coada sa te programezi?

 

Multzam fain!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

Pt toti doritorii ,ulei Motul la cele mai bune preturi, pe strada 13 decembrie nr 50 la magazinul Kronbike.

Va astept cu cel mai mare drag. :cheers:

 

Dan

 

Salut Dane si multam de ulei ... E BRICI.... :lol:

Pentru restul lumii:

Mergeti cu incredere ... preturi beton, serviabilitate maxima + produse Louis la preturi beton .

Felicitari patronilor !!! :kiss:

 

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai e o vulcanizare moto cu echilibrare pe str. vidin langa Panfil. va recomand calduros sa duceti numai roata acolo pt ca la depanare baietii sunt varza. mie mi-au pus roata de pe spate la loc complet aiurea, daca nu vedea cineva la timp probabil ca imi rupeam gatul :kiss:

 

mai e o vulcanizare moto cu echilibrare pe str. vidin langa Panfil. va recomand calduros sa duceti numai roata acolo pt ca la depanare baietii sunt varza. mie mi-au pus roata de pe spate la loc complet aiurea, daca nu vedea cineva la timp probabil ca imi rupeam gatul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt. daos

 

trebuie sa stai cel putin 1 ora la coada la ghiseul 1 sa-ti depui dosarul, dupa care esti indrumat catre sala de examen sau te poti intoarce in alta zi sa dai testul

 

multa bafta!

 

 

mersi mult :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...