Sari la conținut

Plimbari La Munte


Postări Recomandate

Gata, am reusit sa stabilim ca maine (4 Aprilie) dam o tura pe Valea Doftanei, incercand sa mergem numai pe drumuri forestiere. Deocamdata vin:

 

Liviu - Yamaha Tenere

Dragos - KTM 400 EXC

poate Ionut - Aprilia Pegaso?

 

Intalnirea la Campina la 11.00

 

Daca mai vrea cineva, sa ma sune la 0722245242

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Tura noastra de pe valea Doftanei de fapt a fost mult mai mica si mult mai dura. Am plecat din Campina la Brebu, apoi la Pietriceaua, pe urma varful Barbes (1012m) apoi la vale spre Tesila, dar am iesit mai devreme, la barajul Paltinu.

 

Problema e ca ceea ce pe harta figureaza ca drum neasfaltat de fapt se transforma in drum forestier, apoi intr-un drum de care si poteca uneori greu vizibila, prin padure.

 

Eu cu KTM 400 EXC as fi putut merge fara MARI probleme, dar cu ocazia asta mi-a devenit foarte clar ca este aproape inuman sa mixezi in aceeasi tura motoare usoare cu motoare mai grele - categoria "fun-duro". Liviu, cu Yamaha Tenere, a patimit din greu, astept cu interes sa vad ce scrie pe site despre tura noastra.

 

Pentru eventualii amatori, tura este foarte misto cu motoare de enduro, dar nu va aventurati pe acolo cu chestii peste 140kg, ca e de rau.

 

Dar din fericire am ajuns nevatamati acasa, doar motorul lui Liviu a incasat ceva plastice sparte si un maner de ambreiaj rupt.

post-7-1081109771_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana viitoare, de Paste, merg la Rm. Valcea, de fapt la Caciulata, si bineinteles ca imi iau si motorul cu mine, ca sunt pe acolo niste enduro-uri super.

 

Se poate merge pe Cozia, sau la Obarsia Lotrului, sau in orice directie in imprejurimi. Daca e cineva care stie mai multe, m-ar bucura sa primesc sugestii de trasee.

 

Daca exista amatori, pot aranja si de cazare in conditii foarte bune, camere cu pat dublu si baie la fiecare camera, la 800.000 lei pe noapte dubla. Daca se strange grup, se face si un discount.

 

Eu am remorca de doua motoare, deci pot sa mai iau inca unul in afara de al meu, si ma gandesc sa plec de vineri seara sau sambata dimineata.

 

Saptamana asta sunt plecat din tara de luni de la pranz pana joi seara, si nu cred ca voi mai putea urmari forumul. Rog doritorii sa ma anunte cu SMS la 0722245242, ca sa rezerv cazarea.

 

De asemenea, daca exista Valceni enduristi care citesc acest forum, ii rog sa-mi dea un raspuns, in cazul in care nu mai vine nimeni, poate ma primesc ei pe mine sa mergem intr-o tura, sa nu fiu singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

he, he..noul "endurist" Liviu saluta forumul. nu stiu sigur daca sunt bun pentru enduro dar stiu ca la haltere .."apuca de unde poti sunt bun" :() fiindca am cazut de zeci de ori,..am un motor prea greu si prea fara cauciucuri pentru astfel de ture. oricum, traseul este super..merita facut...eventual mai vara cand se usuca noroaiele..

apropo....rugaminte...am auzit ca exista persoane care pot copia carene ...daca are cineva o YAMAHA TENERE...il rog din suflet sa ma ajute si pe mine... in sensul ca putem merge candva si face niste copii dupa carenele lui. i-as fi vesnic indatorat..nu stiu cat costa unele noi dar cred ca mult...oricum, ideea este ca vreau un sfat la problema mea..cum sa imi repar motorul cu bani putini..

salutari,

liviu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo baieti!

Felicitari pentru curaj Liviu!

Inteleg ca am avut noroc ca nu am putut merge :(

 

S-a verificat temerea mea exprimata putin mai devreme in acest topic cand ii spuneam lui Danny cu KTM EXC 400 "... Oricum, avem motociclete destul de diferite ... EXC-ul e facut sa tragi de el prin boscheti. A mea are 200 KG cu plinul facut. mai am si eu 100 ... o sa fie cam greu sa ma tin dupa tine..."

 

E clar, ca sa ramanem toti cu amintiri placute de la astfel de plimbari trebuie sa ne grupam mai bine pe categorii de motociclete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut DragosKTM, as fi interesat si eu de o tura off-road. cand este planificata urmatoarea? problema este ca eu sunt din buc. si sa merg singur pe motor pana la campina e cam mult cu al meu 125lc2, mai ales ca sunt incepator, daca mergem mai multi in coloana da, dar ziceai ceva de o remorca? am eu masina si carlig oricum...

daca este facem un popas la mine la Brebu ca am acolo casa.

tu de unde esti??? si ceilalti care au venit???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu intentionez sa ies in fiecare week-end, o zi sau poate chiar ambele. Acu' de Paste plec la Calimanesti si intentionez sa ma dau pe acolo. Daca te intereseaza, baga un telefon la 0722245242 (urgent). Pe urma, saptamana viitoare, nu stiu inca unde ma duc, dar voi iesi aproape sigur. Tine aproape.

 

Si eu sunt incepator, n-am mai mult de 500km pe motor, dar toti in enduro.

 

Mersul pana la munte pe un motor enduro nu e o optiune, ajungi acolo obosit si nu mai esti in stare de nimic. Dar asa cum am spus, eu am remorca de 2 moto (in extremis chiar 3) deci pot sa mai iau pe cineva. Pe de alta parte, mai e cineva (danny) aici pe forum, care a gasit o solutie ...interesanta: isi urca motorul sus pe capota masinii, pe portbagaj. Tre' sa fie chinuitoare operatiunea, dar odata facuta, s-a rezolvat problema.

 

Daca ai casa la Brebu, de ce nu-ti lasi motorul acolo ? Ca oricum un motor enduro in Bucuresti n-are nici un pic de "fun". Iar de la Brebu poti sa te tot dai in toate partile fara sa ai nevoie de remorca.

 

Liviu si cu mine suntem din Bucuresti, ne-am cunoscut tot asa, pe forum.

 

Oricum ar fi, urmareste forumul. Pe prietenii mei inca nu i-a muscat microbul "moto enduro", iar eu fiind incepator n-am apucat inca sa-mi fac alti prieteni enduristi. Asa ca voi posta pe forum de fiecare data cand intentionez sa merg undeva, in ideea ca ne strangem mai multi. Sa mergi singur n-are nici un haz si mai e si periculos, asa ca n-am de ales :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oke, pai astept sa faci un plan ceva, io saptamana asta sunt in vacantza...

o sa duc motorul acolo pe timpul verii bineinteles daca o sa am cu cine sa ma duc sau unde sa plec de acolo. sa stii ca merge si prin Buc, mai ales ca sunt incepator, asa subtire...

eu o sa notez nr tau de tel, vii miercuri la arc la 19??

uite nr meu: 0722291288

mihnea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata am fost la un enduro la Sibiu, adica pe coclauri pana la Paltinis si inapoi. Am fost sase motoare, adica trei sibieni, eu din Buc. si doi clujeni. Locurile sunt absolut super, iar "organizatorul", unul din sibieni, stie sa "asambleze" potecile ca sa iasa o tura completa.

 

In curand o sa primesc pe mail si ceva poze, o sa la postez pe forum.

 

Daca vreodata aveti chef sa va dati pe la Sibiu, pot sa va pun in legatura cu baietii de acolo, sunt super.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...