Sari la conținut

ROMANIA


bobica15
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

Motivul pentru care am deschis acest topic: pe 26 iunie as vrea sa plec intr-o excursie prin tara. Vreau sa cunosc oameni si locuri noi. Nu am nimic planificat. Momentan sunt doar eu (si cred ca asa o sa fie). Nu am o anume ruta dar vreau sa vad cam tot ce este important in tara, mai ales locurile cu "acel ceva"(propuse de voi sau studiate pe net). Mi-as dori sa aflu de la cei experimentati drumuri frumoase "de dat"(asta inseamna curbe si sosea buna, in masura posibilitatilor de la noi) si orice lucru ce merita vazut.

 

Daca pe drum va dori cineva sa mergem impreuna, astept un semn.

 

Motocicleta:600 rr 2003 (motiv pentru care am nevoie de drumuri bune)

 

Va multumesc si sunt nerabdator sa citesc propunerile voastre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Motivul pentru care am deschis acest topic: pe 26 iunie as vrea sa plec intr-o excursie prin tara. Vreau sa cunosc oameni si locuri noi. Nu am nimic planificat. Momentan sunt doar eu (si cred ca asa o sa fie). Nu am o anume ruta dar vreau sa vad cam tot ce este important in tara, mai ales locurile cu "acel ceva"(propuse de voi sau studiate pe net). Mi-as dori sa aflu de la cei experimentati drumuri frumoase "de dat"(asta inseamna curbe si sosea buna, in masura posibilitatilor de la noi) si orice lucru ce merita vazut.

 

Daca pe drum va dori cineva sa mergem impreuna, astept un semn.

 

Motocicleta:600 rr 2003 (motiv pentru care am nevoie de drumuri bune)

 

Va multumesc si sunt nerabdator sa citesc propunerile voastre!

Eu in primul rand ti-as sugera sa nu pleci pe 26. Adica pierzi Metallica si Rammstein ca sa partai prin Romania singur?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta harta. Cred ca mai mult m-ar ajuta pareri ale celor care se dau in zona respectiva (de exemplu cheile bicazului: ce portiuni sunt frumoase, intre ce localitati mai exact)!

 

Partea cu cele 2 concerte nu ma influenteaza(nu sunt genul meu)!

 

Multumesc de informatii si astept in continuare !(si pareri de genul: eu am fost pe nu stiu ce traseu si e ok sau....)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta harta. Cred ca mai mult m-ar ajuta pareri ale celor care se dau in zona respectiva (de exemplu cheile bicazului: ce portiuni sunt frumoase, intre ce localitati mai exact)!

 

Partea cu cele 2 concerte nu ma influenteaza(nu sunt genul meu)!

 

Multumesc de informatii si astept in continuare !(si pareri de genul: eu am fost pe nu stiu ce traseu si e ok sau....)

 

Drumuri de mers sau pitoresti? Cele 2 nu prea se pupa la noi... Sau cand se pupa legaturile sunt bombardate... ex: Campulung - Brasov - drum misto si de mers si cu peisaje da' ca sa intri pe el iti rupi RR-ul vreo 20km pe langa Campulung...

 

La fel Transfagarasan... el e super misto dar nu cred ca-i foarte misto bucata de la Vidraru pana la inceputul urcari cu supersport...

 

Acu, pt chestii de vazut depinde si ce-ti place... natura, cetati, orase etc... Si pt traseu depinde si cam cat vrei sa mergi pe zi... chestii misto sunt destule si chiar aproape una de alta dar daca vrei sa pui peste 500-600 pe zi e clar ca nu poti sa te opresti la fiecare chestie iar daca te opresti nu poti sa faci tura mare si merita mai mult sa te axezi 1-2 zile pe o zona.

 

Harta aia, wikimapia cu layer de panoramio... cam asta folosesc eu.

Mesaj completat

Ah, si mai sunt vreo 2 topicuri interesante pe aici pe forum, unul vechi rau cu "n locuri de vazut in Romania" si mai era unu de leapsa cu poze de pe unde mai trag inspiratie... mai poti sa scan si prin topicurile din forumu' de poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai mult m-ar interesa peisaje! Prin orase o sa trec relativ rapid. As vrea sa merg cam 5-6 sute de km pe zi pe drumuri gen cheia, siriu, drumuri care sa ma duca dintr-o parte in alta a tarii! M-am gandit sa iau conturul Carpatilor si sa ii tot trec de sus in jos si invers dar mi-e ca pierd destule. Asta e motivul pentru care am apelat la voi. Chiar mi-as dori sa se mobilizeze mai multa lume (cred ca grupurile regionale ar ajuta) sa iasa ceva frumos!

Va multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peisaje si CBR nu prea se pupa la noi... desi am vazut poze cu CBR spre Babele :cheers:

 

Treaba cu 5-600 km si oprit vazut, vizitat, pozat, papat, cautat campare / cazare etc... e o tzara mai greu, trebuie sa fi foarte organizat sa-ti iasa si sa nu te si termine fizic intr-o saptamana sa zicem. Daca mai si pasager sau esti cu grup se mai creeaza intarzieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai de asta organizez inainte (sau cel putin incerc) ca sa imi iasa. Nu am pasager. Vreau sa stiu clar unde merg in orasul X sa dorm. Mai sariti putin cu idei:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva idei

 

Brasov - Poiana Brasov - Rasnov, drum bun vezi si cetate la Rasnov. Poti sa legi mai departe cu un Transfagarasan ceva... In Brasov poti sa ajungi pe Cheia dimneata la plecare.

 

Tot din Brasov, spre Sighisoara e drum bun si merita si Sighisoara vazuta.

 

Sibiu iar e ok si gasesti si pensiuni pe langa destule si locuri de vazut.

 

Nordul Moldovei, ti-a zis cineva mai sus de Bistrita - Suceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta varianta ar fi jumatatea vestica a tarii: Buc.-Tg.Jiu-Motru-Orsova-Moldova Noua-Timisoara-Oradea-SatuMare-Sapanta-Bistrita-Sighisoara-Buc. (Am facut traseul acum 3 ani )

- Buc-Tg.Jiu - drum bun

- Tg.Jiu - Orsova - cu crapaturi si denivelari , se putea merge bine , dar nu era " de dat"

- Orsova - Moldova Noua - atunci o parte era in lucru, mai aveau doar sa-l asfalteze, drum "de dat" (mai ales spre final)

- Moldova Noua-Sapanta - cu crapaturi si denivelari, pe unele portiuni poti sa " te dai"

- Sapanta - Bistrita - nu mai stiu

Bistrita - Buc. - drum bun "de dat"

Am facut traseul in 7 zile, in jur de 300km/zi cu viteza de max.120km/h (exceptie A1- >120km/h)

Peisajele sunt superbe- mai ales zona Dunarii si Maramuresul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oook, imi place asa:)! Ma gandeam ca buc timisoara sa fie prima parte a traseului. Exact prin Moldova noua m-am uitat si eu! Multumesc si de Bistrita - Suceava! Sigur merg acolo:) Promit ca va rasplatesc prin poze daca mai aveti sfaturi.

Partea de Bv Rasnov prin Poiana am facut-o si e chiar frumos traseul.

 

Nu pot decat sa va urez: spor la scris! (aici pe forum)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ruta bistrita- suceava trebuie sa nu o ratezi
Otto are dreptate. :cheers:

Daca ajungi in weekend prin zona si nu sunt plecat, da-mi un semn, te "conduc" eu pe Pasul Tihuta. :10:

 

 

 

 

 

 

 

Mesaj completat

L.E. Arunca un ochi si pe topicul acesta, s-ar putea sa te ajute. :D

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...