Sari la conținut

Cum Sa Scap De Limitator?


Andreas_Krastl
 Share

Postări Recomandate

Salut lume! :smoke:

Am o nelamurire: am un scuter Peugeot Speed Fight 2 pe care-l "calaresc" de doi ani. Problema e ca 2 ani umblasem fara carnet si, bineinteles, am lasat limitatorul la locul lui. Acum, insa, as da jos limitatorul, ca deja nu mai circul "ilegal" :banana: . Problema e urmatoarea: nu stiu cum(ce pasi trebuie urmati), respectiv la care service, sa-mi dau jos limitatorul.Astept cateva sugestii.

De mentionat: sunt din Arad

 

 

 

PS: daca nu posteaza nimeni nici un raspuns in decurs de trei zile rog un admin sa stearga topicul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te duci la un dealer Peugeot si le spui sa-ti scoata limitarea.Te costa 150 RON.

 

Sa ai grija...ca de obicei sunt 3-4 locuri la scuter...ce iti fac ei..daca are comp de bord...iti scot niste parametri si iti rescriu...dar nu cred ca scot ei de pe variator,role,toba,carb,si filtru limitarile...plus ca sunt limitari care nu le poti scoate ushor..gen sisteme ale scuterului facute de fabricant...cum are al meu...

Numai Bine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma mira faptul ca unii importatori pot face fapte PENALE. Scoaterea limitarii si implicit incadrarea in alta categorie fara a merge la RAR constituie INFRACTIUNE! Nu imi vine sa cred ca cineva ia BANI cu FACTURA PENTRU A COMITE O INFRACTIUNE!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma mira faptul ca unii importatori pot face fapte PENALE. Scoaterea limitarii si implicit incadrarea in alta categorie fara a merge la RAR constituie INFRACTIUNE! Nu imi vine sa cred ca cineva ia BANI cu FACTURA PENTRU A COMITE O INFRACTIUNE!!!!

Cine a zis ca nu ma duc la RAR?? :smoke:

 

Cum adica "unii importatori pot face fapte PENALE"?? Cati nu sunt care fac fapte penale si nu sunt penalizati? :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma mira faptul ca unii importatori pot face fapte PENALE. Scoaterea limitarii si implicit incadrarea in alta categorie fara a merge la RAR constituie INFRACTIUNE! Nu imi vine sa cred ca cineva ia BANI cu FACTURA PENTRU A COMITE O INFRACTIUNE!!!!

 

da-i in judecata :banana: :smoke:

 

ei delimiteaza astfel... fiind importatori peugeot, inlocuiesc CDI-ul, pe care ei il aduc in tara... cine altcineva ar putea face acest lucru ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

delimitandu-l ii schimba categoria din FARA PERMIS in CU PERMIS!!!! si din fara inmatriculare in CU INMATRICULARE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.GOPOP u spui ca nu ar trebui sa scoatem limitarile de la un scooter dar un scooter fara limitarile scoase e mai naspa ca un moped,pt ca mopedul prinde 60 si scooterul45,nu iti dai seama ca nu poti sa te bucuri de un scooter cu adevrat pana nu ii scoti limitarile.E altfel cand poti sa bagi mana in el si sa vezi ca agunge acul la 80 sau chiar mai mult.Si nu mai spune ca penala faza ca am un vezin care are gopop modelul care seamana cu sprinteru de la Fb si e delimitat,oricummai mult de 60 nu se duce.Si nu te mai baga sa spui ca e penal ceea ce au facut pt simplul fapt ca au un scooter italian sau de alta origine si nu au GOPOP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da chiar.Cum adica comit o infractiune?Pt ca oricum DUPA delimitare te duci cu el la RAR.Daca nu te duci apoi la RAR ,TU comiti o infractiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca il delimitezi nu se mai incadreaza la categoria MOPED . normal ar fi sa te duci la rar ca sa-i faci o noua incadrare la categoria SCUTER . si n-o sa mai poti merge fara permis si fara inmatriculare.

 

teoretic asa e.. ca practic... nimeni nu se duce la rar sa zica ca l-a delimitat, si nici cei de la rar nu stau sa-ti umble tie prin scuter. ei se uita doar la serii. si fac omologarea dupa actele celor de la peugeot.

 

daca te prinde radaru cu 60 (si el in acte e limitat la 45km/h) atunci e problema ta... devine fals in acte si asa mai departe.... e chestie penala.

 

mie cei de la peugeot mi-au spus clar : in cadrul serviceului nu fac delimitari! ei pot pune la dispozitie piesele care trebuiesc schimbate pentru a delimita un scuter. atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sima7x a descris exact situatia. Multumesc sima7x!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma mira faptul ca unii importatori pot face fapte PENALE. Scoaterea limitarii si implicit incadrarea in alta categorie fara a merge la RAR constituie INFRACTIUNE! Nu imi vine sa cred ca cineva ia BANI cu FACTURA PENTRU A COMITE O INFRACTIUNE!!!!

 

nene, mai documeteza-te :lol: :-L :-L

 

cel care da limitarile jos nu comite nici o infractZiune!!!

 

e treaba posesorului scuterului sa se duca la RAR, nu a persoanei care scoate limitarile :banana: :smoke: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma mira faptul ca unii importatori pot face fapte PENALE. Scoaterea limitarii si implicit incadrarea in alta categorie fara a merge la RAR constituie INFRACTIUNE! Nu imi vine sa cred ca cineva ia BANI cu FACTURA PENTRU A COMITE O INFRACTIUNE!!!!

 

 

Ma mira faptul ca unii importatori pot face fapte PENALE. Scoaterea limitarii si implicit incadrarea in alta categorie fara a merge la RAR constituie INFRACTIUNE! Nu imi vine sa cred ca cineva ia BANI cu FACTURA PENTRU A COMITE O INFRACTIUNE!!!!

 

nene, mai documeteza-te :lol: :-L :-L

 

cel care da limitarile jos nu comite nici o infractZiune!!!

 

e treaba posesorului scuterului sa se duca la RAR, nu a persoanei care scoate limitarile :banana: :smoke: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sint documentat: complicitate se cheama! sau asociere in vedera savarsirii unei infractiuni. oricum, o fac pe pielea lor, doamne-fereste sa ii filmeze cu camera sau cu radarul ca vor avea CAZIER!

Noi nu incurajam in nici un fel DELIMITAREA, din contra, iar cei care o fac, o fac pe raspunderea lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu mai apelezi la avocat pentru ca se pare ca vb prostii, itzi dau textul de lege:

 

Complice

 

Art. 40. - (1) Complice este persoana care, cu intentie, ajută sau înlesneste în orice mod la săvârsirea unei fapte prevăzute de legea penală.

 

(2) Este, de asemenea, complice persoana care promite, înainte sau în timpul săvârsirii faptei, că va tăinui bunurile provenite din aceasta sau că va favoriza pe făptuitor, chiar dacă după săvârsirea faptei promisiunea nu este îndeplinită.

 

ia explica-ne cum e complice mecanicul care da limitarea jos :banana: :smoke: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art. 40. - (1) Complice este persoana care, cu intentie, ajută sau înlesneste în orice mod la săvârsirea unei fapte prevăzute de legea penală.

 

Circulatia pe drumurile publice cu vehciule ce au alta incadrare decat cea stabilita de catre RA si nu poseda permis pentru categoria respectiva reprezinta savarsirea unei fapte penale.

..stiu ca e greu cu cititul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

of of of...si daca ma duc cu el limitat din nou la RAR aia cum o sa mi-l treaca la scutere?Ia lamureste-ma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ti-l incadreaza in subcategoria A1, tb permis si inmatriculare!

Simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art. 40. - (1) Complice este persoana care, cu intentie, ajută sau înlesneste în orice mod la săvârsirea unei fapte prevăzute de legea penală.

 

Circulatia pe drumurile publice cu vehciule ce au alta incadrare decat cea stabilita de catre RA si nu poseda permis pentru categoria respectiva reprezinta savarsirea unei fapte penale.

..stiu ca e greu cu cititul...

 

eu shtiu ca afonii nu tre sa se dea mari cunoscatori in drept!!!

 

pune mana pe o carte shi ma istudiaza cum sta cu complicitatea!!! ca banii la avocat ( mare parte ii dai degeaba daca-tzi spune chestii d-astea ) nu rezolva nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dmw, daca nu ai fi mereu contra, chiar as tine cont de parerea ta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...