Sari la conținut

Yamaha R1


Postări Recomandate

Vizitator stress_L&P

corectie, nu se ocupa doar cu reducerea frecarii ci cu studiul frecarii in ganeral.

 

p.s. pacat ca forumul nu te lasa sa editezi posturile decat o scurta perioada de timp...

 

p.s.2: in engleza se numeste "tribology", deci nu cred ca face referire la trib ^_^

Editat de stress_L&P
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Eu am un R1 din 2005. L-am cumparat nou, si acum am aproximativ 50.000 km. Pana la 11.000 km, am folosit MOTUL 300V 10W40, iar de atunci numai MOTUL 300V 15W50. Mentionez ca schimb uleiul la fiecare 5.000 km. Motoreta merge ceas, nu am nici un fel de probleme cu ea asa ca recomand fara cea mai mica ezitare acest tip de ulei.

 

 

Enjoy the riding.....

 

 

Nu poti sustine o opinie cu jumatati de adevaruri, ... stiu mai multi ca motorul de pe R1'ul tau nu este cel original !

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti sustine o opinie cu jumatati de adevaruri, ... stiu mai multi ca motorul de pe R1'ul tau nu este cel original !

 

Foarte adevarat ceea ce spui. Dar sa nu uitam ca la mine s-au spart cele 2 cartere pe la 700 - 800 km, iar cel cumparat de mine avea putin peste 1.000 km. Coincidenta sau nu, motorul cumparat de mine a fost dat jos de pe motoreta in fata mea, omul ala avea la vanzare toata epava (inclusiv bordul ;) ).

 

Nefiind asta insa subiectul topicului, mai pot veni cu argumente : noi mai avem si un R6 2008, care are 12.000 km, iar dupa ce i-am terminat rodajul de 1.000 km, motoreta a intrat direct pe circuit, unde a fost folosita de atunci in proportie de 80%. Acelasi ulei, doar ca schimbat cam la 2.000 - 2.500 km (deh ... alte solicitari) si de asemenea nici o problema. Mai avem si o Honda X11, care am cumparat-o pe la 30.000 km, si care acum are peste 50.000 km, acelasi ulei, aceleasi probleme (adica niciuna). Iar aceste exemple sunt doar de la motoretele personale .....

 

Dar fiecare o stie pe a lui ........

 

 

 

Enjoy the riding .......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar fiecare o stie pe a lui ........

 

Eu stiu ca daca faci o afirmatie care contine un neadevar, sau chiar un adevar incomplet, pierzi la capitolul CREDIBILITATE.

 

In rest, in privinta uleiului nimic de obiectat, probabil ca daca a mea n'ar consuma ulei cat un 2T as folosi acelasi tip.

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...