Sari la conținut

Cadru Ij Planeta 5


cretescu
 Share

Postări Recomandate

Stie cineva daca se poate repara un cadru de ij planeta 5 deluxe indoit in urma unui accident si unde se poate efectua reparatia? Si daca mai prezinta siguranta dupa reparatie. Cadrul sa indoit destul de rau sub rezervor si s-au fisurat vizibil sudurile in partea de jos a cadrului si in partea de sus unde se prinde jugul :) . Ce sfat imi dati? Un cadru nou, din nefericire, nu pot cumpara pentru ca nu aduce nimeni in tara, iar un cadru vechi daca gasesc trebuie sa il cumpar cu o gramada de acte. Atentie mare la taxi-uri au voie sa intoarca si pe linia continua :( .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cadrul unei motociclete nu este o adunatura de tzevi sudate la niste unghiuri. Cadrul este practic un ARC, e facut din otzeluri jmechere, e foarte elastic, deci orice sudura data asa, in plus, il decaleste in zona respectiva. Am vazut pe pielea mea elasticitatea cadrului, cand incercam sa-mi montez un cric lateral - cadrul s-a torsionat foarte mult, dar apoi si-a revenit complet. Daca acolo ar fi avut sudura, ar fi sarit demult.... Acelasi lucru l-ai patzi si tu la o groapa mai reprezentativa, daca ai avea sudura pe cadru... Nu mai zic de succesul indreptarii cadrului, sa-l faca iar simetric cum era.......

In concluzie - la fiare vechi cu el....... Munca de a-l cara, de a-l suda si lipsa unei garantzii reale a muncii facute....... nu prea justifica munca zic eu.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine. Dar mai este o problema BANI. Bani primiti de la compania de asicurari nu acopera in costurile totale ale reparatiei, abia pot sa cumpar furca fata si semnalizatoarele. Ei scad din pretul actual al motocicletei la iesirea din fabrica un procent care difera in functie de vechime si evalueaza valoarea actuala a motorului din care mie imi dau o parte in functie de constatarile facute de ei, iar reparatia trebuie sa o fac singur bineinteles( in regie proprie). Iar soferul de taxi vinovat de accident nu mai da nici un semn de viata, desi spunea ca o sa acopere cheltuielile care mai apar, acum nu mai raspunde la nici un telefon, asa ca trebuie sa mai scot o gamada de bani din buzunar, bani pe care nu ii am. De aceia incercam o varianta mai ieftina, dar pina la urma este vorba de viata mea si o sa incerc totus sa cumpar un cadru cu acte daca gasesc. Multumesc pentru sfat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce esti bleg

vin-o la iasi si vorbeste cu moldoveanul care aduce piese la motovelo...itzi aduce tot ce ai nevoie...toate noi ..iar aia de la magazin itzi dau chitantza ca sa ii potzi imputa boului cu taxiul toate cheltuielile. cei de la asigurari is obligatzi sa itzi plateasca toate cheltuielile justificate cu chitantza...binenteles pe componentele distruse.

o sa caut sa itzi dau nr lu aia de la motovelo(nu il gasesc acum) si sa ii intrebi cand vine moldoveanu sa potzi vb cu el

daca vii in iasi da-mi telefon si te duc eu unde trebuie ..si mai stam de vorba 0740072363

 

sau poate gasesc eu la vreun prieten vreun cadru sh...si daca ai nevoie de acte potzi face tot cu aia de la motovelo ca sa itzi dea o chitantza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce esti bleg

vin-o la iasi si vorbeste cu moldoveanul care aduce piese la motovelo...itzi aduce tot ce ai nevoie...toate noi ..iar aia de la magazin itzi dau chitantza ca sa ii potzi imputa boului cu taxiul toate cheltuielile. cei de la asigurari is obligatzi sa itzi plateasca toate cheltuielile justificate cu chitantza...binenteles pe componentele distruse.

o sa caut sa itzi dau nr lu aia de la motovelo(nu il gasesc acum) si sa ii intrebi cand vine moldoveanu sa potzi vb cu el

daca vii in iasi da-mi telefon si te duc eu unde trebuie ..si mai stam de vorba 0740072363

 

sau poate gasesc eu la vreun prieten vreun cadru sh...si daca ai nevoie de acte potzi face tot cu aia de la motovelo ca sa itzi dea o chitantza

Eu sunt din Craiova si Iasi-ul este destul de departe :( , dar daca nu gasesc un cadru ceva mai aproape fii sigur ca te voi contacta; nu am de ales, trebuie sa repar motorul. Multumesc mult pentru informatii si astept nr. de telefon de la motovelo. Toate cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aaaaaaa....naspa

eu vazusem la cineva in roman o motocicleta ca cea din avatarul tau si am crezut ca tu esti din roman....oricm , daca ajungi prin iasi-botosani...te ajut cu placere :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...