Sari la conținut

Furca Springer


chopper_awo
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 170
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Super tare! Bravos man! Cred ca va arata hard de tot. Daca pui si rezervorul de Carpati va fi chiar deosebit.

Sugestie daca imi permiti: Taie santul interior al rezervorului si inchide-l de pe margine cu tabla si apoi sudeaza-l. Montajul ar fi sus pe cadru.Plus ca daca dai afara santul interior il poti largi cu mana inainte de inchidere si automat castigi litri la volum.Eu am unul deja taiat si largit numai neinchis.Daca il vrei ti-l trimit pe gratis.

despre ce e vorba?

de rezervor sau de santul canalul interior,donatia?

tot rezervor de carpati e?

ma gindeam sa-l tai, nu pe lat ci pe lung sa-l fac un pic mai lung, implict mai multi litri!

mie tare mi-ar place un rezervor celor gen sporster, alea da tare fain, flat baly.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iaca!

am facut citeva cadre si cu rotile si rezervoarele pe cadru montate sa vad ce linie va avea, asa in mare evident!

are o linie mai faina cu rezervorul mic da nu am autonomie cu el, 6 litri- scobitoare in dintele niprului! :crack:

am de gind sa fac un rezervor Koffin ( sicriu , sarcofag), doar timp sa am de el,e facut si ala pe hirtie urmeaza sa-l decupez pe tabla....sa obtin astfel litri mai multi si o alta haina pentru rusoaica!

 

f tare frate. ai modificat cadrul sau rotile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia legatura cu Klaus, are 2, poate iti vinde unul.

multam de pont! :crack:

 

--- Mesaj completat în 04 Jan 2008 18:54 -------------

f tare frate. ai modificat cadrul sau rotile?

de cadru nu ma ating, astai sigur, cel putin nu de data asta, nu la aceasta.......

roata fata originala, spate e de 120-90-17 tot de nipra, DEFAPT A FOST s-a taiat inelul roluit, spitat si centrat pentru guma de 17, nu am modificat nimic la transmisie,120 e max ce pot sa pun, imi e mai mult decit bine.

stiu ca as putea trece pe la RAR(sa-mi capat certificatul) daca ma opresc astea la un control, da astai rsicul meseriei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....am si eu o mica sugestie,sper sa nu te supere......dar nu crezi ca partile ce tin roata de fata si cele 2 componente ale furcii(springer) ar functiona mult mai bine puse invers???....parerea mea e ca altfel ar functiona furca cu ele in pozita despre care ti-am spus.....numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-21334-1199739522_thumb.jpgpost-21334-1199739522_thumb.jpgeu zic ca ar merge,si ar cobora si garda la sol a motorului...

se poate si asa. dar!

cind am proiectat springerul am tinut cont de lungimea ei, in pozitia asta.

daca o intorc va fi prea joasa , prea jos garda la sol si se va pierde linia pe ansamblu a motociletei.

plus intoarse!, cursa va fi mai scurta si inca un aspect foarte important,

forta de forfecare va fi mult mai mare, daca le pun asa cum ai zis tu.

 

gindestete la baraje sa-ti faci o idee

niciodata nu vei vedea vre-un baraj cu burta catre exterior (convex) ci doar catre interior(concav) catre apa deoarece preia mai bine fortele, eforturile ce apsa pe pereti barajului.

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....am si eu o mica sugestie,sper sa nu te supere......dar nu crezi ca partile ce tin roata de fata si cele 2 componente ale furcii(springer) ar functiona mult mai bine puse invers???....parerea mea e ca altfel ar functiona furca cu ele in pozita despre care ti-am spus.....numai bine

Si eu i-am sugerat treaba asta, da' nici pe mine nu ma asculta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte misto furca. :lol: As vrea sa te intreb cum vrei sa prinzi etrierele pe furca. :bigstar:

 

in mare asa va rata prinderea etrierului.

o placuta din tabla de opt decupata dupa forma machetei de carton,se va prinde etrierul pe placuta, capatul de jos pe axul roti, defapt pe distantierul axului roti, si tija aceea ce se vede atirnind acolo, va fi o tija(alata nu aceea),un capat al tijei va veni prins de placuta (cam pe unde se vede tija) si celalt capat pe bratul fix.

uni prefera in fata , alti pe centru eu am ales in spate prinderea.

foarte important!

placa care tine capatul bratelor trebuie sa fie pe cit posibil paralel cu tuja care face prinderea intre etrier si bratul fix si punctele de sprijin ale tijei, trebuie sa oscileze liber in nici un caz sudate, deci tija sa oscileze liber si nu sudata pe capete.

 

--- Mesaj completat în 08 Jan 2008 20:31 -------------

E foarte misto furca. :lol: As vrea sa te intreb cum vrei sa prinzi etrierele pe furca. :P

 

in mare asa va rata prinderea etrierului.

o placuta din tabla de opt decupata dupa forma machetei de carton,se va prinde etrierul pe placuta, capatul de jos pe axul roti, defapt pe distantierul axului roti, si tija aceea ce se vede atirnind acolo, va fi o tija(alata nu aceea),un capat al tijei va veni prins de placuta (cam pe unde se vede tija) si celalt capat pe bratul fix.

uni prefera in fata , alti pe centru eu am ales in spate prinderea.

foarte important!

placa care tine capatul bratelor trebuie sa fie pe cit posibil paralel cu tuja care face prinderea intre etrier si bratul fix si punctele de sprijin ale tijei, trebuie sa oscileze liber in nici un caz sudate, deci tija sa oscileze liber si nu sudata pe capete.

post-9005-1199816244_thumb.jpg

post-9005-1199817082_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte fain proiectul tau....mult succes in continuare si respect.....am si eu in plan cat de curand sa-mi iau un Dnepr si sa fac ceva deosebit pt mine numai ca imi e mai greu deocamdata ca sunt la inceput.....numai bine si sa ne vedem cu motoarele pe sosea sau la intruniri....:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte fain proiectul tau....mult succes in continuare si respect.....am si eu in plan cat de curand sa-mi iau un Dnepr si sa fac ceva deosebit pt mine numai ca imi e mai greu deocamdata ca sunt la inceput.....numai bine si sa ne vedem cu motoarele pe sosea sau la intruniri....:wink:

asa sper si eu :P

am terminat springerul de vopsit ieri l-am samblat, poze nu pot pune ca au iesit prea intunecate si nu se vede mai nimic

post-9005-1200222697_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a iesit fain,si eu visez la un springer,poate peste cativa ani am sa fac si eu.........ceea ce vreau .......am in cap ideea dar mai dureaza pana sa o realizez...

inainte de toate cautati din timp, fati un prieten care sa fie si strungar :wink: , vei avea nevoie, asta primul lucru.

al doilea! vezi ca sunt atasate fisiere pentru proiect la furca springer, sunt atasate mai sus citeva pagini, parca a doua pagina, printeazale si studiaza, vei avea mare nevoie de ele daca vrei sa faci o treaba buna si sigura.

si eu dupa proiectul ala am facut cu mici modificari de lungime.

 

da poti astepta atitia ani?

cred ca as si muri? daca finantele te tine pe loc, atunci te inteleg!

daca ai nevoie de sfaturi,intrebari, sau cu ce crezi tu ca te-as putea ajuta, nu ezita sa-mi ceri ajutorul!

 

--- Mesaj completat în 13 Jan 2008 13:42 -------------

inainte de toate cautati din timp, fati un prieten care sa fie si strungar :P , vei avea nevoie, asta primul lucru.

al doilea! vezi ca sunt atasate fisiere pentru proiect la furca springer, sunt atasate mai sus citeva pagini, parca a doua pagina, printeazale si studiaza, vei avea mare nevoie de ele daca vrei sa faci o treaba buna si sigura.

si eu dupa proiectul ala am facut cu mici modificari de lungime.

 

da poti astepta atitia ani?

cred ca as si muri? daca finantele te tine pe loc, atunci te inteleg!

daca ai nevoie de sfaturi,intrebari, sau cu ce crezi tu ca te-as putea ajuta, nu ezita sa-mi ceri ajutorul!

uitale.

http://64.172.168.34/neatstuff/springer-a.htm

 

Fisierele sunt de tip pdf, sper sa fie de ajutor.

 

Mai multe planuri: http://64.172.168.34/neatstuff/downloads.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gatai!

tre sa comprim arcurile de sus, curatata bine si apoi la vestit!

 

Salut!

 

Foarte misto furca, sudurile cred ca nu raman date cu supertit nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Foarte misto furca, sudurile cred ca nu raman date cu supertit nu?

ba da supertit fin de 2.5 :wink:

sudura in argon(CO2), cu aparat industrial si meserias pe masura.

de ce argon?

stit voi mai bine ca mine, daca nu stiti incerc sa va explic cit pot eu de bine si de logic :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omu' , argonul nu e tot una cu CO2. electrozii de supertit sunt facuti din material mai moale si se da de obicei la radacina sudurii. superbaz-ul de obicei e folosit la suprafata sau in cel mai bun caz argon sau co2 care dau o rezistenta crescuta sudurii si calitatii ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omu' , argonul nu e tot una cu CO2. electrozii de supertit sunt facuti din material mai moale si se da de obicei la radacina sudurii. superbaz-ul de obicei e folosit la suprafata sau in cel mai bun caz argon sau co2 care dau o rezistenta crescuta sudurii si calitatii ei.

"sau in cel mai bun caz argon sau co2"

 

tu te contrazici de unu singur :P

 

nu sunt sudor da superbazic sigur nu e pentru sudura de suprafata, e pentru sudura in profunzime care are la baza sudura de rezistenta, supertitul e de amatori sa zic asa" sudura moale" sa te citez

argonul!

sudura care se realizeaza cu ajutorul gazului in cazu asta CO2 , depinde si la electric si la argon de amperajul max al aparatului, ca degeaba sudezi cu argon de 140 Ap ca sudezi tabla cu el.

un aparat bun e la 200 aph.

 

diferenta mare intre sudura in mediu gazos si ceea cu arc electric este urmatoarea:

din cauza suduri cu gaz materialul nu se incalzeste asa tare, ca atare moleculele materialului din care este compus ramin legate intre ele, nu se dezleaga moleculele pe o suprafata mare in jurul suduri, pe cind la electric moleculele materialului sunt incalzite excesiv si sunt dezlegate una de alta pe o suprafata mult mai mare, asta implica slabirea rezistentei materialului in jurul suduri si nu a suduri.

 

de aceea am sudat in argon si nu electric, eforturile, fortele de forfecare in special, apare in furca chiar sub arborele inferior al furci springer(imediat sub sudura) in special la frinare.

spor la sudura :wink:

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

diferenta mare intre sudura in mediu gazos si ceea cu arc electric este urmatoarea:

 

.....................................................................................

 

Ambele procedee la care faci referire mai sus, sunt cu arc electric, numai ca un procedeu este sudura cu arc electric in mediu de gaz protector si celalalt este sudura cu arc electric cu electrod invelit rutilic sau bazic etc....

 

Da hai ca ne indepartam de subiect.

Succes in continuare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

diferenta mare intre sudura in mediu gazos si ceea cu arc electric este urmatoarea:

 

.....................................................................................

 

Ambele procedee la care faci referire mai sus, sunt cu arc electric, numai ca un procedeu este sudura cu arc electric in mediu de gaz protector si celalalt este sudura cu arc electric cu electrod invelit rutilic sau bazic etc....

 

Da hai ca ne indepartam de subiect.

Succes in continuare .

 

nu ne indepartam de subiect!

fi mai detaliat ca poate ne pica bine informatiile, cunostiintele tale, dupa cum observ, stii ce vorbesti si esti in tema, te ascult! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...