Sari la conținut

Biserici fortificate din Ardeal


Postări Recomandate

* foarte fain jurnalul tau si tura este mai mutl decat interesanta. si eu aveam in minte asa ceva, acum vreo 2 ani, s-a zadarnicit atunci.

ceva mai multe detalii ai putea sa pui si aici, te rog? e greu de citit rand cu rand in jurnal, daca nu il tiparesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa alegi paper view de langa full screen (in stanga sus)

Issuu mi se pare ok ca sharing de documente. Poti sa si tiparesti.

Aici e mai complicat sa-l formatez asa.

 

Daca o sa vrei sa mai faci tura pot sa te ajunt cu informatii si sa-ti imprumut o harta care nu am gasit-o decat acolo.

 

Urmatoare tura, Muntii Apuseni si obiectivele turistice de acolo si de pana acolo. 9-15 aug.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit tot, foarte frumos povestit si la obiect. Locurile sunt frumoase intr-adevar, pacat ca nu sunt mai cunoscute. Te inteleg in ceea ce priveste gustul dulce-amar ... Bunicii mei locuiau langa Rupea, o sa cercetez mai bine zona data viitoare :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa tura, pacat ca a fost facuta in graba.Pe ruta Sighisoara-Agnita, pana la drumul Medias -Sibiu, exista biserici fortificate in majoritatea localitatilor.De asemenea ai trecut si pe langa biserica din Harman(vecin cu Prejmer).

O nedumerire ma sacaie...

Cum se poate sa nu gasiti Saschizul si iesirea din Sibiu spre Fagaras? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saschiz este pe un forestier la iesirea din sat. Un satean (care cred ca era pilit) ne-a zis de drum si sa mergem pana in capat.

Acum notiunea de "pana in capat" difera de la cei cu masina la cei cu mobre. Noi am trecut de o zona naspa de care masinile nu puteau trece usor si am ajuns in ceea ce ei numeau tiganie. Cand ne-am intors in sat dezamagiti am aflet ca acolo, aproape de "capatul" drunului, in sus pe stanga era cetatea. Am afat ca era inchisa, era si cumplit de cald, prin urmare am renuntat. Cine stie, poate o sa fie prlej pentru o noua tura.

 

Daca stiam cum sa gasim drumul spre Fagaras o faceam din prima :)

 

Ref. la celelalte biserici fortificate, stiu ca sunt multe, acum am si o harta, dar fizic nu aveam nici timp nici putere sa ne oprim la toate. Le-am ales pe cele protejate de UNESCO.

 

Ma bate un gand sa fac un fel de minibrosura care sa o trimit la fiecare biserica si as incepe cu cele din UNESCO. Pentru asta am nevoie de idei, informatii, voluntari si sponsor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum se poate sa nu gasiti Saschizul si iesirea din Sibiu spre Fagaras? :)

Saschiz e pe DN13 intre Sighisoara si Brasov, trece DN-ul prin el. Are biserica saseasca la drum, si cetatea taraneasca pe deal, se vedede jos din centru.

 

Si eu am tras o tura interesanta special sa vad bisericile-cetate, dar fiind singur le-am vazut doar la exterior, in unele locur trebuie sa fii cu grup sa ceri cheia si in majoritatea locurilor, nu am avut curajul sa las motorul singur, stiti voi de ce...

Cautati tura "Centru Tarii" pe la http://etz.ablog.ro

Editat de owene
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Ref. la celelalte biserici fortificate, stiu ca sunt multe, acum am si o harta, dar fizic nu aveam nici timp nici putere sa ne oprim la toate. Le-am ales pe cele protejate de UNESCO.

Ma bate un gand sa fac un fel de minibrosura care sa o trimit la fiecare biserica si as incepe cu cele din UNESCO. Pentru asta am nevoie de idei, informatii, voluntari si sponsor.

 

Acum cativa ani am descoperit site-ul medievaltours.ro .

Mai nou, proprietarul, care si traieste din activitatea de ghid, l-a schimbat si a sters unele chestii care erau share gratuit.

Unul dintre cele mai importante lucruri care a disparut - o harta a Transilvaniei care continea toate bisericile fortificate si cetatile taranesti.

Chiar si asa, pe site exista destula informatie utila pentru cei care doresc sa planifice ture in zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...