Sari la conținut

Tuning La Scutere


ionutz
 Share

Postări Recomandate

Daca te referi la cei din Romania.

Ai 2 greseli:

1)e Scuter-Centre (Scooter-Center e ala din Germania)

2)ala de care zici tu este NRG-ul(Typhoon,sau ce-o fii...)

Zip-ul din poze este 49 (cel putin la Mol Scooter Cup,a fost 49)

_________Aia mica______________________Aia mare_________

post-19791-1237595749_thumb.jpgpost-19791-1237595789_thumb.jpg

 

 

1) Da ai dreptate , Scuter Centre . ( am confundat )

 

2) Am citit in revista aia ScooterFUN despre zip-ul lui care zicea ca are 24 de cai si plm..

 

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 405
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1) Da ai dreptate , Scuter Centre . ( am confundat )

 

2) Am citit in revista aia ScooterFUN despre zip-ul lui care zicea ca are 24 de cai si plm..

 

 

Bafta!

Poate ai dreptate si la Mol Scooter Cup il facusera de 50 special pentru clasa de 50.

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand o sa auziti un scuter in 15 000 ture ,atunci sa va mai aud :angry:

pacat ca mi s-a rupt segmentul si n-am apucat sa fac film..dar il schimb .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

sper ca nu am gresit topicul vreau si eu sa-mi recomandatzi o toba sport pentru piaggio nrg mc3 am auzit 1000 de variante dar vreau sa cer si sfatul vostru deoarece vreau sa-mi iau ceva bun nu ceva de scurta durata si daca se poate si-un pret daca va rog

 

 

va multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau si eu sa-mi recomandatzi o toba sport pentru piaggio nrg mc3 am auzit 1000 de variante dar vreau sa cer si sfatul vostru deoarece vreau sa-mi iau ceva bun nu ceva de scurta durata si daca se poate si-un pret daca va rog

Cati bani esti dispus sa dai ?

Editat de mihaiand
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai depinde de toba :>

 

scuteru momentan ii limitat imi merge 50 niste sfaturi de tunning in plus nu mi-ar strica cam ce sa schimb pe el totul este nou toba motor tot l-am cumparat la 1000 km momentan are 4200 km facutzi la 50 km/h deoarece nu am prea avut timp sa ma ocup de el + ca am avut un accident in vara si noah :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As avea si eu cateva lamuriri daca ma puteti ajuta...

AM un Yamaha Maxster de 150 cmc de un an... L-am luat la 7000 de km si acum am 13000 si cand l-am luat prindea 115 si acum daca mai prinde 100...si oscileaza intre 95 si 105 depinde de vat din fata sau din spate :cheers: Cine ma poate ajuta cu niste sfaturi...Ce ar putea fi...Rolele? Cureaua???

Cand accelerez de pe loc parca nu mai pleaca la fel de rapid ca acum un an...si cand ajung la 90 nu mai urca asa frumos la 110 ce sa mai ca nu mai ajunge deloc la valoarea aia...

PFff shi nu stiu...Ceva sfaturi???

Si o sa revin maine cu alta problema l-am cazut si nu as vrea sa il vopsesc din nou tot poate ma ajutati si acolo cu sfaturi explic maine ca ii mai complicata faza...

Multumesc anticipat tuturor...

Va salut si asfalt uscat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As avea si eu cateva lamuriri daca ma puteti ajuta...

AM un Yamaha Maxster de 150 cmc de un an... L-am luat la 7000 de km si acum am 13000 si cand l-am luat prindea 115 si acum daca mai prinde 100...si oscileaza intre 95 si 105 depinde de vat din fata sau din spate :D Cine ma poate ajuta cu niste sfaturi...Ce ar putea fi...Rolele? Cureaua???

Cand accelerez de pe loc parca nu mai pleaca la fel de rapid ca acum un an...si cand ajung la 90 nu mai urca asa frumos la 110 ce sa mai ca nu mai ajunge deloc la valoarea aia...

PFff shi nu stiu...Ceva sfaturi???

Si o sa revin maine cu alta problema l-am cazut si nu as vrea sa il vopsesc din nou tot poate ma ajutati si acolo cu sfaturi explic maine ca ii mai complicata faza...

Multumesc anticipat tuturor...

Va salut si asfalt uscat...

 

ar putea fi din cauza curelei uzate. verifica-i latimea. latimea normala e intre 21-22mm. daca e mai putin de 20.5 e peste limita admisibila de uzura. trebuie schimbata. codul malossi 6113147.

 

un alt motiv pot fi si rolele uzate. verifica cilindricitatea lor. daca sunt foarte tocite si mai degraba sunt prisme decat cilindri schimbale si pe ele. din cauza formei nu se mai mishka usor pina la capat + avand grosimea mai mica nu imping suficient variatorul.

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
As avea si eu cateva lamuriri daca ma puteti ajuta...

AM un Yamaha Maxster de 150 cmc de un an... L-am luat la 7000 de km si acum am 13000 si cand l-am luat prindea 115 si acum daca mai prinde 100...si oscileaza intre 95 si 105 depinde de vat din fata sau din spate :D Cine ma poate ajuta cu niste sfaturi...Ce ar putea fi...Rolele? Cureaua???

Cand accelerez de pe loc parca nu mai pleaca la fel de rapid ca acum un an...si cand ajung la 90 nu mai urca asa frumos la 110 ce sa mai ca nu mai ajunge deloc la valoarea aia...

PFff shi nu stiu...Ceva sfaturi???

Si o sa revin maine cu alta problema l-am cazut si nu as vrea sa il vopsesc din nou tot poate ma ajutati si acolo cu sfaturi explic maine ca ii mai complicata faza...

Multumesc anticipat tuturor...

Va salut si asfalt uscat...

e posibil sa se fi uzat si segmentii...ai putea incerca sa ii schimbi ca nu sunt scumpi..verifica compresia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
as vrea sa fac si eu un tunning complet la un rs 50 din 2001...ce ar trebui sa ii cumpar?

 

desi nu prea vad rostul unui tuning la o motoreta de 50cc (mai bine iti iei una de 125 decat sa bagi o multime de bani in RS50 2001) ai putea sa incepi prin schimbarea tobei , filtrului de aer ,bujie racing, poti sa il faci de 80cc sau 100cc cat merge (dar nu prea ar fi indicat) folosesti ulei si benzina de calitate...cam atat momentan (daca imi mai aduc aminte de ceva o sa completez :love: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

puteam sa imi iau cv mai mare dar inca nu pot sa dau de carnet.....dar poti sa imi dai o lista cv :love:

in primul rand schimbi motorul. poti sa pui filtru sport si toba sport,dar fara motor mare,nu prea se simte efectiv.

sa nu uiti de chiulasa mare, nu doar cilindru

motor mare cere benzina -ulei mai mult, deci schimbi jiglerele ,pui mai mari. muzicuta de admisie eventual.

bujia si Cdi delimitat,sa se tureze mai tare

evacuare sport

si lista poate continua...bani sa ai...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ms foarte mult :laugh: ...dar mi sa stricat setu la runner intre timp[cred]....as vrea sa stiu daca asta e bun de cv http://www.unimotors.ro/Scutere/Dupa-categ...70cc_p_487.html

 

 

multumesc din nou :lol:

Mesaj completat

as vrea si eu sa stiu ce CDI trebuie ca sa solicitez motoru la maxim...am auzit ceva de genu 20000 de rpm :)

fii mai explicit: ai pus set mare sau nu? vrei sa-l tunezi progresiv, piesa cu piesa sau cumperi toate piesele tuning si le montezi dintr-o bucata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...am set de 70....pai iau piesele pe parcurs...pana acum am set si toba...restu tre sa vina...asta la runner :laugh:

si se cunoaste vreo diferenta cu piesele astea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merge pe naiba. cand ai pus setul mare trebuia sa se cunoasca din prima, e diferenta mare ...inseamna ca nu ai reglat bine carbul, nu are benzina si aer cat trebuie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...