Sari la conținut

Tuning La Scutere


ionutz
 Share

Postări Recomandate

am deschis topicul acesta pentru ca sa veniti si voi cu ideii despre marirea puterii la scutere. Multi dintre voi sunteti veterani ...si stiti multe ..asa ca nu ezitati sa ne spuneti si la noi incepatorii secretele voastre.

atat stiu si eu ca creste puterea schimband toba si carburatorul..asta nu-i nimik.

Astept raspunsurile voastre ...cum sa cresc puterea la un piaggio nrg mc3...

Astept raspunsuri cat mai rapid

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 409
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

stiu si de kit...da pentru alti care au ceva scuter nu asa nout .. si nu au bani de kituri , tobe etc.

Ceva ce se poate face cu surubelnita si celelalte :()).

Nui exemplul meu , la mine nu conteaza bani ci sa mearga cat mai rapid

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ce o tot sucesti... daca ai zis ca nu conteaza banii si sti si de kit atunci ce mai astepti.. comada un kit. :)

 

dute si u la mallosi sau polini aia fac piese de tuning.. gasesti o gramada de chestii. si io am vrut sa imi fac la al meu ( aprilia rally lc ) da m`am razgandit. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 3 months later...

Am luat si eu un scooter de la First Bike. de 49cc. Motorul e QingQi. ma intreb daca se poate tuna. am gasit cica niste filtre de aer dar nu stiu cat de multa performanta imi da. is bune filtrele de aer la ceva ( marca e Polini). daca are cineva tzevi de esapament sau ceva de tuning pentru un asemenea model il rog sa lase un mesaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ruba, scuterele astea chinezesti de obicei sunt copiate dupa un model japonez. Cel mai indicat ar fi sa afli care este acel model si iti va fi mai usor sa gasesti piese pentru tuning (si sa nu te lasi inselat de carenaj, conteaza partea tehnica; in principiu cmc, cursa, alezajul).

Legat de filtrul de aer, eu zic ca nu iti strica unul sport, dar probabil doar in "combinatie" cu altceva o sa-ti imbunatateasca performantele.

 

mdkbgdn, tuningul ca sa fie legal ar trebui omologat (sa iti schimbe si in CI si in talon cmc, puterea, viteza maxima etc) dar din cate stiu eu, RAR-ul nu este prea dotat in aceasta privinta, asa ca...

Pe unele cutii de seturi de exemplu chiar scrie "illegal tuning" :lol: iar pe alte piese "for race only".

Atata timp cat seriile corespund... "don't worry, be happy"

Editat de wabit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
DACA VRETZI PUTERE SHI VITEZA, LUATZI-VA MOTOARE!!!!

 

NU MAI CHINUITZI SCUTERELE DEGEABA!!!

 

:birthday:

202876[/snapback]

Maah da ce tare esti .tot o arunci aici cu "luati-va motoare "daca nu-ti plac scuterele sau problemele celor cu scutere lasa pe altul sa-si spuna off-ul nu tu care cred ca dupa cum vorbesti ai motor si nu ai nici otreaba cu scuterele.

Lasane pe noi, sau macar baga ceva mai nou ,ca m-am plictisit sa tot bagi peste tot pe site "luati-va motor" :kick:

Dupa ce o sa-si ia toti motoare ce o sa mai spui?????????? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:birthday: La noi kiar nu exista un magazin sau un lok de unde se pot lua kituri....??

Sau sa ne spuneti si noua unde naiba sa merem ku el sa le face sa fuga....!!!

Dak imi poate da cineva informatii.........la  undefined (id yahoo)!!!!!!!!

194773[/snapback]

Daca vrei Tunning pt scuter scrie la cpm.serv@gmail.com sau la tel 0724561013

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maah da ce tare esti .tot o arunci aici cu "luati-va motoare "daca nu-ti plac scuterele sau problemele celor cu scutere lasa pe altul sa-si spuna off-ul nu tu care cred ca dupa cum vorbesti ai motor si nu ai nici otreaba cu scuterele.

Lasane pe noi, sau macar baga ceva mai nou ,ca m-am plictisit sa tot bagi peste tot pe site "luati-va motor" :kick:

Dupa ce o sa-si ia toti motoare ce o sa mai spui?????????? :ok:

207956[/snapback]

 

 

si eu sunt de acord cu dmw. sincer nu prea vad rostul sa tunezi scutere. am si argumente:

1.costa prea mult, si cand il vinzi, sigur nu scoti banii.

2.e mai ieftin sa iei daca nu un motor, un scuter mai puternic, de 125, 250, 300 si lista continua.

3.tunand un scuter, cum zicea si dmw, ii scurtezi viata foarte mult, mai ales daca e in 2T.

 

dmw are (sau a avut recent) scuter de 50cc si cred ca a mers mai mult decat multi din cei care zic ca vor sa tuneze scutere.

 

ps: si eu am aproape 6000 km cu scuter de 50cc, asta ca sa nu ziceti ca nu am nici o tangenta cu scuterele :birthday:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap...ce rost are sa bagi bani intr-un scuter pe care il folosesti abia 2 ani...ca sa-i ridici viteza maxima cu 5-10 Km/h si acceleratia. Scoate-ti limitarile daca vrei putina viteza in plus...daca nu date asa cu el. Sau ma rog daca chiar ai bani de aruncat de ce nu faci comanda de la Hebo, Polini, Malossi? In Romania inca nu este importator din cate stiu eu...Si oricum la 18 ani nu prea o sa-ti mai placa scuteru...cand toti ceilalti trec pe langa tine cu motoare sau masini :birthday:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...