Sari la conținut

Crimea - un vis apropiat


cria_p
 Share

Postări Recomandate

cica se incurca topicurile, ...auzi! asa-s IT-istii astia, organizati si rigurosi :)

 

deschidem "oficial" ostilitatile pentru cucerirea peninsulei Ukrainine - Crimea.

 

o sa fie greu, dar frumos, de la premisa asta plecam :lol:

 

* am vrut sa fac un traseu care sa "incapa" in 10 zile si cam la asta am ajuns (pana acum):

 

ziua 1: Bucuresti - Odessa, 541 km

ziua 2: Odessa - Simferopol (vizitat, innoptat)

ziua 3: Simferopol - Sevastopol, prin Bakhchisaray (de vizitat), innoptat in Balaklava - port (au 2 hoteluri in centru, destul de bune)

ziua 4: Sevastopol - Inkerman (stat la plaja, vizitat); orasul e vechi, merita vazut. putem sta 2-3 zile sa lenevim.

ziua 7: Inkerman - Alupka - Yalta - Alushta - Sudak (asta e orasul e unde a trecut Marco Polo), sunt in total 192 de km pe coasta. in Alupka putem sta un pic, e staiunea lor de fitze wink.gif

ziua 8: plaja in Sudak, plecat dupamiaza spre Simferopol, prin Alushta si apoi nord pe E105, 124 km. putem targui una-alta (au bazar tataresc in centru).

ziua 9: Simferopol - Odessa, inca 469 km.

ziua 10: Odessa - Bucuresti

 

sunt vreo 4 zile de stat cu burta la soare (mie-mi ajung!), 4 de drum intins si vreo 2 de leneveala si vizitat (mers hatza-hatza pe coasta).

 

propun plecare pe 2 sau 3 (vineri) septembrie, intoarcerea va fi in we. urmator, 11-12 septembrie. mai mult nu am cum sa stau, desi as fi vrut, pe 14 decolez din nou.

 

pana acum avem doi participanti:

 

1. foxbat (Alex)

2. cria

 

vor veni si baietii din BV, in jur 7 sept. probabil, cred ca ne intersectam cu ei la plaja, undeva dupa ziua a 4 (daca nu se mai duc la Kiev...). ii asteptam cu votka lemon calda si mare rece, sub umbrela. aaaa, invers, am vrut sa spun! biggrin.gif

 

ramanem la grupuri de cate 3 (hai 4!) motoare, ca sa mergem fara probleme. drumurile in Ukraina sunt cam bombardate, din cate am aflat, deci trebuie sa avem la noi kit-ul de pana, trusa de prim-ajutor, camere ptr. roti, ceva scule. (alex...?) se opresc ploile cam pe 15 august, asa ca nu vor fi probleme cu apele umflate.

vom face rezervare la hoteluri, daca e cazul (in Odessa, Siferopol si Balaklava). in rest, dormit la cort. cine n-are, sa-si cumpere. al meu e de o persoana.

 

orice propunere, sugestie si informatie suplimentara, e bine-venita. raspund politicos.

 

Mesaj completat

 

* fox, baga un ochi aici: Manhup-Kale

 

neamtul de la care am "preluat" locatia (a fost anul trecut), zice asa:

 

"...the cave city of Manhup Kale and Vlad spontaneously offered to come with me. Driving up the mountain over a small unpaved path was really a test for my off-road driving capabilities and I really loved it! Reaching the top we walked around and explored the caves (about 20) and spend the night in one of them. It's really amazing how easy it is to get access to those cultural sights. No entrance fee, and even no control at all. For this reason some of those caves where full of rubbish and many writing carved into the walls. "

 

pare interesant, de la Sevastopol pana acolo sunt <50 km.

 

 

 

Mesaj completat

 

* sfaturi de la Pacasac - un vajnic calator pe meleaguri ukrainine:

 

Nu sunt bombardate drumurile pe-acolo, sunt chiar OK.

 

E musai sa vedeti si Al Petri, e aproape de Yalta, in nord.

 

 

Puteti sta aici: http://great-canyon.com/

 

Nenea vorbeste numa franca si ucraineana. Anul trecut a fost $10/persoana cu doua mese (inclusiv cafele, ceaiuri, si din astea). Si e bodega satului aproape, noi i-am golit frigiderul de bere... de doua ori :lol: Era 3.3 grivne o bere, cam pe la un leu asa :crack:

 

Hi hi, are poze cu noi nenea ala pe site: http://great-canyon.com/photos/guest/photos/101_0625-1.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai poate nu stiai tu, dar suntem deja 3. :crack:

Am si vorbit de concediu. A cam strambat din nas seful si mi-a zis sa muncesc mai mult pana la concediu, dar am primit aprobare pt perioada 2-10 septembrie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io, Cria o sa fie fun, 2 varaderouri si bavarezul

swingeri sa vedem cum e ?:crack:

 

oki, doki, sa ne organizam ca am aprins lumina

 

Plecarea JOI dimineata, pe data de 2, intoarcerea pe 12 septembrie.

1. Fanfan

2. Cria

3. Fox

 

 

Ma ocup de GPS, kit de pana.eventuale scule, cartele GSM ( ca sa nu stam ca florile pe smsiala ) ca sunt ieftinache, niscai schimbat de bani. Cria , ne vedem weekendul viitor sa punem tara la cale si sa facem o ieseala sa vedem cum ne impacam la drum si la cort :).Ziua marinei sa traisca.. In afara de planificarea drumului o sa fie necesesara o mica "impartire " de bagaje - de ex eu iau lantul de legat mobrele ( toate 3 )dar e mare si greu. asa ca ma astept sa ma ajutati cu cortul.:lol:

Stefane, cam asta e, daca e, asteptam cu drag idei.

Primul grup e format.Daca vor mai fi doritori ne "esalonam".

Din ce am sapat un pic cred ca o idee buna este sa avem rezervare petru prima si ultima noapte ( ca vom ajunge cam seara) si eventual pentru cele 3 - 4 zile de bericeala si leneveala, In rest unde ne place acolo tragem.

Cria, fa sa piarda plescoi pariul cu tine si sa beau eu vinul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* good morniiiiing! guys :lol:

 

pai sa o luam pe rand:

 

- te ocupi de partea tehnica, ptr. ca poti :P (asa cum ai zis)

 

- ma ocup de entertaiment si gastronomie. cumpar ghid de conversatie, ca nici unul nu stim ruseste. idem.

 

- Stefan - poate are are skillsuri de campare, vedem la fata locului :crack:

 

- rezervari la Odesa (o noapte la dus, una la intors), caut pe net si va zic ce hoteluri sunt. ce fel de camere vreti? in rest, ptr. alea 3-4 zile de stat locului, eu propun sa rezervam la locul cu pricina, care nu e stabilit inca 100%. gasim sigur camere. daca nu, avem corturile anyway.

 

- la ziua Marinei facem un ocol prin Vama (mai precis 2 Mai, vis-a-vis de santierul naval), ca acolo e evenimentul enduro, XCOUNTRY, nu vrem sa-l pierdem(!); vom aveam toate tipurile de drum in Dobrogea, deci e un antrenament bun.

 

- impartitul bagajelor - sunt total de acord. eu am topcase, dar n-am genti laterale (suporti, da), cred ca putem improviza sisteme de prindere. totul e sa nu cada corturile ca dormim sub stele :)

 

- eu nu fac pariuri din principiu. sa faca cine vrea. eu, cand nu sunt sigura, dau cu zarul. sau trag o carte :lol:

 

asa sa ne-ajute Delfinul!

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* good morniiiiing! guys :lol:

 

pai sa o luam pe rand:

 

- te ocupi de partea tehnica, ptr. ca poti :P (asa cum ai zis)

 

oki doki, deja am harti de ukraina, acum caut un garmin sa le testez

 

- ma ocup de entertaiment si gastronomie. cumpar ghid de conversatie, ca nici unul nu stim ruseste. idem.

 

super

 

 

- Stefan - poate are are skillsuri de campare, vedem la fata locului :crack:

 

- rezervari la Odesa (o noapte la dus, una la intors), caut pe net si va zic ce hoteluri sunt. ce fel de camere vreti? in rest, ptr. alea 3-4 zile de stat locului, eu propun sa rezervam la locul cu pricina, care nu e stabilit inca 100%. gasim sigur camere. daca nu, avem corturile anyway.

 

 

- la ziua Marinei facem un ocol prin Vama (mai precis 2 Mai, vis-a-vis de santierul naval), ca acolo e evenimentul enduro, XCOUNTRY, nu vrem sa-l pierdem(!); vom aveam toate tipurile de drum in Dobrogea, deci e un antrenament bun.

 

 

oki doki

 

- impartitul bagajelor - sunt total de acord. eu am topcase, dar n-am genti laterale (suporti, da), cred ca putem improviza sisteme de prindere. totul e sa nu cada corturile ca dormim sub stele :)

 

- eu nu fac pariuri din principiu. sa faca cine vrea. eu, cand nu sunt sigura, dau cu zarul. sau trag o carte :lol:

 

 

asa sa ne-ajute Delfinul!

 

a...cine este Delfinul asta ? eu stiam altfel

btw..ne facem lectiile fiecare si ne intalnism sa ne punem de acord. de exemplu unde ajungem noaptea si nu avem decat de papat si nani .. ( ex odessa la dus ) nu are sens sa l transformam in obiectiv . putem nani pe undeva prin zona si pe lumina il vizitam.

nu ma omor sa merg noaptea dar cred ca pana in ora 21 e inca lumina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimatilor, prima propunere:

ce ar fi ca il loc de Odesa la dus sa facem un mic efort si sa ne oprim la Mykolaiv (este asezat langa un estuar la raului Bah)?

Ar fi un efort de 673 de km (Bucuresti - Mykolaiv) si exista posibilitatea sa gasim ceva cazare mai ieftina avand in vedere ca nu este un oras atat de mare.

 

Mai cercetez

Mesaj completat

Ca idee...am gasit ap de 2 camere de 67m2, cu internet, bucatarie, baie bla bla bla la 55 usd primul pret. Probabil mai putem negocia.

Editat de sue
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimatilor, prima propunere:

ce ar fi ca il loc de Odesa la dus sa facem un mic efort si sa ne oprim la Mykolaiv (este asezat langa un estuar la raului Bah)?

Ar fi un efort de 673 de km (Bucuresti - Mykolaiv) si exista posibilitatea sa gasim ceva cazare mai ieftina avand in vedere ca nu este un oras atat de mare.

 

Mai cercetez

Mesaj completat

Ca idee...am gasit ap de 2 camere de 67m2, cu internet, bucatarie, baie bla bla bla la 55 usd primul pret. Probabil mai putem negocia.

cum spuneam, ne facem toti lectiile si le pune la un loc cand ne vedem :crack: adica pe la Ziua marinei

personal suint de acord dar atunci ne oprim in odessa la intors.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimatilor, prima propunere:

ce ar fi ca il loc de Odesa la dus sa facem un mic efort si sa ne oprim la Mykolaiv (este asezat langa un estuar la raului Bah)? Odesa o putem asimila la intoarcere, ar fi ca o ultima perla din colier :crack:.

Ar fi un efort de 673 de km (Bucuresti - Mykolaiv) si exista posibilitatea sa gasim ceva cazare mai ieftina avand in vedere ca nu este un oras atat de mare.

 

Mai cercetez

Mesaj completat

Ca idee...am gasit ap de 2 camere de 67m2, cu internet, bucatarie, baie bla bla bla la 55 usd primul pret. Probabil mai putem negocia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* good point! Odesa e oras mare - scump! (m-am uitat la niste hoteluri in centru, cam de la 69-75 euro o camera)

eu am pus o intrebare unui amic care merge frecvent acolo, sa vedem ce-mi raspune (acum e in Franta).

 

ideea unui apt. e chiar mai buna, putem dormi si in sacii de dormit, pe canapea, pe oriunde. plus ca in apt. e bucatarie si ...gatim!

 

ma uit pe harta acum, sa vad ce-i cu raul asta Bah.

 

see ya!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* :lol: stiam eu ca abia astepti sa ma bagi la cratita!

 

ride hard! :crack: :)

 

asa fac dar tu sa nu mi vii cu idei din alea de testat ukrainieni :lol:

ca nu facem turism de obiceiuri sexuale ,

sau facem ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bre, tu faci turism, poate.

eu fac expeditie!

 

:)

 

eu zic asa: testam tot ce prindem, ca viata-i scurta :crack: ...eu vreau sa mananc bors "autentic"!

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bre, tu faci turism, poate.

eu fac expeditie!

 

:P

 

eu zic asa: testam tot ce prindem, ca viata-i scurta :crack: ...eu vreau sa mananc bors "autentic"!

si eu expeditez :)

ok, viata i scurta asa i. si stii ce scurta i cand ai 300 ?:lol:

on topic - eu vreau sa beau din aia facuta din paine si sa bem vodca asa ca la mama ei

 

Mesaj completat

credit @ uzunu

variata mea in rosu :lol:

 

1. Viteza in linie dreapta Care e viteza de croaziera in linie dreapta?

a. Viteza legala

b. Viteza legala +10km/h

c. Viteza legala +20 pana la +50km/h

d. Viteza legala + peste 50km/h

 

 

2. Viteza pe curbe Cum mergi pe curbe?

a. Lejer, nu ma grabeste nimeni

b. Repejor, imi place s-o aplec, dar merg cat se poate de constant

c. Sportiv, ma aplec mult si folosesc franele din plin

d. Race, sunt mai tot timpul cu genunchiul pe jos

 

 

3. Depasire Daca exista linie continua si ai o masina care merge cat de cat normal in fata ta, ce faci?

a. Stau in spatele ei pana se termina linia continua

b. Ma asigur de cinci ori pana sa depasesc pe linie continua

c. Mai depasesc si in curba

d. "N-am stat niciodata in spatele unei masini"

 

 

4. Distanta Care e distanta pe care esti dispus s-o faci intr-o zi?

a. Pana in 200km

b. 200-500km

c. 500-1000km

d. peste 1000km

 

 

5. Mancarea Ce si unde mananci cand esti pe drum?

a. Ma asteapta mancarea acasa

b. Imi fac sandvisuri

c. Fast-food

d. Ma pun la restaurant si mananc serios

 

 

6. Pauzele Cum e cu pauzele?

a. Am iesit sa ma plimb. Opresc doar pentru benzina

b. Daca vad ceva misto de pozat, opresc

c. Lejereanu', am iesit sa admir peisajul si sa miros florile, nu merg la curse

 

 

7. Fumatul Fumezi? Daca da, la ce interval de timp?

a. Nu fumez

b. Fumez, dar pot sa merg cu orele fara un cui (sau pot fuma in timpul mersului)

c. Fumez, am rezistat si 3 ore fara tigari o data

d. Fumez si asta ma defineste

 

 

8. Planificarea Iti place sa planifici tura?

a. Intotdeauna

b. Las pe altii sa planifice

c. Oriunde ne-o duce drumul

 

 

9. Condusul coloanei Conduci sau esti condus?

a. Prefer sa fiu liderul

b. N-am preferinta

c. Prefer sa nu fiu liderul

 

 

10. Drumurile Ce fel de drumuri preferi?

a. Prefer drumurile nationale si autostrazile

b. Prefer drumurile secundare atat timp cat sunt asfaltate bine

c. Nu conteaza drumul, asfalt sa fie

d. Nu conteaza drumul atat timp cat exista unul

 

 

11. Reparatiile Ce solutie ai in caz ca ti se defecteaza mobra?

a. Sunt mecanic, pot sa dezansamblez motorul prin toba de esapament

b. Stiu sa invart o cheie si am trusa de scule la mine

c. Am intotdeauna un telefon la mine si un prieten cu duba la celalalt capat al undelor

d. Aaaaaaaa... Stiu sa zambesc frumos

 

 

12. Siguranta Ce faci daca nu-l mai vezi pe cel din spate?

a. Ne vedem la urmatoarea oprire planificata

b. Incetinesc pana il revad in oglinzi

c. Opresc cat de repede pot

 

 

13. Marimea grupului Care e grupul optim de motociclisti?

a. 2-3

b. 4-7

c. 8-15

d. fara numar

 

14. Marimea grupului Care e grupul maxim de motociclisti?

a. 2-3

b. 4-7

c. 8-15

d. fara numar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bre, n-am inteles, vrei sa ne faci teste acuma?! ...pai suntem 3 motoare mari si late! :) stai sa se mai adune, daca mai vrea careva ...sa il primim in grupuletzul nostru exclusivist :lol:

daca ramanem asa, fac eu un voodoo cumva si va fi toata lumea multumita. ai sa vezi :crack:

 

nu vad nici o varianta in rosu.

 

ia zi, cu ukrainienii ai vorbit? sa dam de stie ca venim, sa ne astepte cu coasele, sabiile, furcile si sa stinga dracu' odata incediul ala!

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Beeei, nu m-am uitat de loc pe ziua de azi pe forum si vad ca ati umplut deja o pagina... Cria, da, am skilluri de campare. Am si cort de vreo 2-3 persoane si o saltea de dormi ca la mama acasa. Daca vreti si primus, scule de gatit/cafea sau alte cele, discutam.

Cam 90% sigur o sa vin fara pasager, asa ca loc o sa fie la mine sa mai puneti un bagaj. Daca pana atunci apuc sa-mi fac crashbaruri si suporti de coburi, o sa am loc cam de un portbagaj de masina. Doar sa nu ma bagati pe off-road cu ele...

 

Foxule, am eu Garmin. Pune pe transfer.ro harta si da-mi pm. O iau de acasa si o instalez sa vad de ce e in stare.

 

Cat despre ziua marinei, era un show aviatic pe langa Brasov. Tare mi-ar fi placut sa ajung pe acolo. Aveam si sansa sa stam la cort pe undeva in zona. Sper sa nu fie la fel de cald cum e zilele astea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neata natiune

 

Cria, cand ne " testam " compatibiliatea?

Stefane, sa tra.

 

Eu iar am scos XX ul si sunt cam ud , deh, ploaia. Poate face cria o vraja sa nu ne ploua in Crimeea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neata natiune

 

Cria, cand ne " testam " compatibiliatea?

Stefane, sa tra.

 

Eu iar am scos XX ul si sunt cam ud , deh, ploaia. Poate face cria o vraja sa nu ne ploua in Crimeea.

 

* stai, bre, sa ma trezesc, ce naiba vrei sa fiu compatibila cu tine la ora asta!? ...inainte de cafea, nu sunt cu nimeni!

 

in Crimea o sa ploua, dar f. putin. am facut deja voodoo ptr. ploaie, ca sa nu-i arda si pe ei, saracii... ca ai vazut ce s-a maniat Dumnezeu pe rusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* stai, bre, sa ma trezesc, ce naiba vrei sa fiu compatibila cu tine la ora asta!? ...inainte de cafea, nu sunt cu nimeni!

 

in Crimea o sa ploua, dar f. putin. am facut deja voodoo ptr. ploaie, ca sa nu-i arda si pe ei, saracii... ca ai vazut ce s-a maniat Dumnezeu pe rusi.

bei

eu vreau sa schimb niste grivne de aci

 

va bagati ?

eu ziceam sa schimbam cam 1000 e ( impreuna )

e ok ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bei

eu vreau sa schimb niste grivne de aci

 

va bagati ?

eu ziceam sa schimbam cam 1000 e ( impreuna )

e ok ?

 

* we. asta facem testul de compatibilitate - Dobrogea, cum am zis. daca vrei deschid topic separat :lol: apoi vedem ce e de schimbat :crack:

grivne? ...astea cu ce se mananca? si cat tin de foame? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* we. asta facem testul de compatibilitate - Dobrogea, cum am zis. daca vrei deschid topic separat :D apoi vedem ce e de schimbat :crack:

grivne? ...astea cu ce se mananca? si cat tin de foame? :D

 

 

pai, baga :)

cand plecam , cum etc

grivna e cred, moneda lor.

~ 10 bucati la un epuroi

dar cred ca mai bine vedem acolo ,depinde de ora la care ajuingem

 

Mesaj completat

pai, baga :lol:

cand plecam , cum etc

grivna e cred, moneda lor.

~ 10 bucati la un epuroi

dar cred ca mai bine vedem acolo ,depinde de ora la care ajuingem

avem si nr de mobile de ukraina :lol: cine vrea sa ne sune :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, plecare in Ucraina a ramas batuta in cuie (ca si concediul meu): plecare joi pe 2, intoarcere duminica pe 12 (sau poate un pic mai devreme, sa ne mai si revenim inainte de ziua de munca de luni).

Dar... cum ramane cu week-endul asta ? Am inteles ca facem o tura in aceiasi formatie ca si in Crimeea, sa vedem cum stam cu stilul de mers. Cand plecam ? Mergem cu cortul ? Cam pe unde o luam ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...