Sari la conținut

Ij-uri In Lucru


mielu
 Share

Postări Recomandate

Sau altfel spus Masha si Natasha! :(

 

Aici rezervorul meu proaspat vopsit. (Scuze Radu Jurcovan, nu au sosit pozele vineri la munca... dar le pun aici cu dedicatie)

post-49-1080498152_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posesorii calare pe dansele (eu stateam cam pe tare :( ca nu am saua inca terminata). A se observa si paznicul din coltul din dreapta! :)

post-49-1080498348_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In planul apropiat se vad noile comenzi (acceleratie rapida), oglinzile si noile mele amortizoare (SH :( - soarta) DREPTE!

post-49-1080498797_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vedere din lateral (in care apare si paznicul numarul 2 :( )

post-49-1080498954_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si acum intrebarea de baraj. Daca va uitati cu atentie la poza cu ambele motociclete incadrate din fata, veti vedea ca a mea (rezervor rosu) este MAI INALTA cu vreo 5-6 cm. Certific ca ambele sunt acelasi model (IJ Jupiter 3) cu modificari minore. De unde diferenta... inca nu am reusit sa-mi dau seama. Poate reusiti voi.

 

Bafta si drum uscat!

 

P.S. Sfaritul episodului 1!

I'll be back! With more!

 

P.P.S. BAIAZIDEEE!!! Daca nu bati drumul pana la mine sa punem electricele la punct... asa raman cu ea toata vara, ca am ravasit total firaraia pe acolo!

 

Va multumesc pentru rabdare!

 

Bafta maxima!

post-49-1080499373_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi pare unghiul schimbat la jug.

Sau poate e din arcuri ca se poate da drumul un pic. (tija lungita).

Sau ultima varianta, sunt rusesti si asa ies ele din fabrica. :) :) :( :)

 

P.S. care dintre voi e mielu si care aress? ca inca nu am facut cunostinta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in a 3-a poza (de fapt prima dupa cele cu rezervorul lui Mielu'), eu sunt in stanga (imbracat in negru), si Mielu e la tricoi cu muschi si tatuaj...:( (in dreapta, pe motocicleta aia mai inalta cu rezervorul roshu - aka - Masha)

 

te luminashi nea Hadess?

 

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Hadess: s-ar putea sa ai dreptate. Intr-adevar unghiul furcii pare mai mare, dar si amortizoarele fata dunt mai lungi un pic. Sau sunt mai scurte ale lui Ares, ca si cele pe care le-am avut inainte era la fel de lungi. In fine. Probabil ca era rusul mai beat decat prevede norma pentru ca eu nu am facut nici o modificare si nici cel de la care am luat-o nu facuse asa ceva.

 

Bafta si drum uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Heheheh vin si va rezolv in weekend. Ca evri dei scap pe la 4 si ..... se intuneca repede si nu apucam sa facem nimic.

 

Prima data trebuie sa mergem sa cumparam cable. Am fost duminica in targ la Bucur Obor si nu avea nici unul cablu multifilar de 2 sau 1,5.

 

Am luat cablu cu 3 fire (de prelungitor electric) cu 11klei metrul. Firul iese pe la 3klei .. deci pe la acelasi pretz cu cel singular.

 

Mai gasim pe Maica Domnului dar am impresia ca sunt mai scumpe acolo.

 

Si eu tre sa imi refac electrica.... de aceea am cumparat 30 papuci mama si 30 papuci tata si cablul amintit mai sus.

 

Sa vad ce ii fac diseara ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Many 10x BAIAZID! Te ingropam in bere! Si eu si Ares. Deci tre' sa achizitionez cable si papucaraie. Aye sir!

 

 

Bafta si drum uscat! Si fie ca prima tura sa o dam impreuna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ja ja ja Baiazid, sa ne zici ce sa luam, si ce cantitate, si ne inveti cum sa le punem, ca si eu si Mielu' suntem in pom.... la mine nu se aprinde neutralu, farul doar cand vrea el, mi-am luat semnale pe fata ca nu aveam, iar cele pe spate nu mai palpaie, doar stau aprinse cand sunt actionate. :)

 

La Mieloo e simplu: are toate matzele scoase de pe acolo, deci nu avem cum sa ne incurcam. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Many 10x BAIAZID! Te ingropam in bere! Si eu si Ares. Deci tre' sa achizitionez cable si papucaraie. Aye sir!

 

 

Bafta si drum uscat! Si fie ca prima tura sa o dam impreuna!

BERE BERE BERE

 

Voi cumparati cable .... multifilare, papuci mama si tata (vro 30 sa fie),, vro 10 papuci cu gaura (rotunzi)

 

Io vin cu cositor, clesti, ciocan de lipit, aparat de masura.

 

Si facem repede.

 

Le facem pe amandoua in paralel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ja ja ja Baiazid, sa ne zici ce sa luam, si ce cantitate, si ne inveti cum sa le punem, ca si eu si Mielu' suntem in pom.... la mine nu se aprinde neutralu, farul doar cand vrea el, mi-am luat semnale pe fata ca nu aveam, iar cele pe spate nu mai palpaie, doar stau aprinse cand sunt actionate.  :)

 

La Mieloo e simplu: are toate matzele scoase de pe acolo, deci nu avem cum sa ne incurcam.  :(

Luati cativa metri (2 -3 m din fiecare culoare). Sa zicem 5 culori .... ar trebui sa ajunga 15 metri la 2 motoare si sa va mai si ramana.

 

30 papuci mama, 30 papuci tata

10 papuci rotunzi (5 mari si 5 mici)

 

Banda izolatoare neagra (o rola e supra suficienta - e si iefina)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jajaja, done deal.

 

nu ti-ai exprimat preferinta de B.R. de care si cata? ??? :( :) :)

 

numa bine Baiazide, si te asteptam la Mielu'

 

bafta, ne auzim sambata... daca n-oi lucra...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce conteaza ce bere beau.... ce bem cu totii :(

 

Sa nu uit ... ar mai trebui 2 -3 riglete (e 10.000 bucata) .... rigletele sunt asa: o matrice de celule de 10 -12 coloane si 2 linii. In fiecare celula intra un fir si este strans cu un surub. Nu stiu sa explic mai bine dar aseara io mi-am facut schema electria a motorului meu pe hartie utilizand o rigleta de 12 casutze. Imi ajung.

 

Mai jos am facut io o schema in Draw din OpenOffice (PS. sunt anti microsoft). E incompleta dar ideea conteaza.

post-49-1080629782_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca stiu despre ce vorbesti, si cred ca se gasesc tot pe la magazine de cabluri and shit... conex de pe maica domnului sau lacu' tei,

 

aha, hai ca vorbesc si cu Mielu', sa luam ce ne trebuie (deci bere...siiiii... parca nu mai era nimic, nu? :))

 

asa, oricum, vesti bune, merg joi cu mielu si cu fostu posesor al motorului meu, sa facem radierea... yeah, deci maxim o luna jumate si daca am noroc sa iau permisul din prima, ne intalnim cu fiarele, :(

 

bafta multa, si abia astept sa ne vedem sa mai bem si noi o bericioaica ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

hai sa elucidez "misterul" cu inaltimea celor 2 motociclete.

 

a lu' Mielu are cauciucele mai umflate, iar pe spate, colac peste pupaza, este de enduroi al lui. in plus, el are amortizoare pe spate cu reglare(pt calatorii cu pasager sau fara; adica mai inalt, mai jos).

 

cam asta ar fi, daca nu uit nimic. aaa, cel mai important: roata de 19 pe fata la iju lu Mielu' hehe :) (a mea e de 18 :D si cauciuce fara pic de profil. se keama sliuri acuma ....:D)

 

P.S. tot suntem in pom cu instalatiile electrice. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa elucidez "misterul" cu inaltimea celor 2 motociclete.

 

a lu' Mielu are cauciucele mai umflate, iar pe spate, colac peste pupaza, este de enduroi al lui. in plus, el are amortizoare pe spate cu reglare(pt calatorii cu pasager sau fara; adica mai inalt, mai jos).

 

cam asta ar fi, daca nu uit nimic.

 

P.S. tot suntem in pom cu instalatiile electrice. :D

Pai mielu s-a dus acu sa isi ia piese.

Si Duminica trec pe acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...