Sari la conținut

Spray Pt Pene


ady4
 Share

Postări Recomandate

Salut!! Sunt nou p'aici asa k sper sa ma intelegeti. De curand am facut pana(roata din spate) la scooter. :D. Am auzit de la prieteni de acel spray pt pene. Unii mi-au zis k acel spray poate fii utilizat si ca solutie permanenta avand in vedere k scooterul nu are o greutate f mare, si gaura nu este delok mare. Am fost la un magazin specializat si am cumparat acel spray. Dar am niste nelamuriri si daca m-ati putea ajuta mi-ar fi de folos: 1) pot utiliza acel spray ca solutie permanenta?? 2) am vazut ca recipientul(spray-ul) este destul de mare, trebuie folosit tot sau cat?? 3) folosirea acestul produs ar putea dezechilibra cumva roata, astfel incat sa vibreze etc. :crack: Va multumesc :crack:!! Asfalt uscat.... si salutari k farul :crack: !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai camera>

ai camera>

ai camera>

ai camera>

ai camera>

Nu nu am camera. Este un cauciuc tubeles... iar janta este de 13 daca nu ma insel.

 

Si am inteles k la camera nici nu ar merge chestia k spray-ul, camera se dilata mult si nu tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e recomandat ca solutie permanenta. In cazuri extreme descentreaza roata, depinde unde a prins aer.

Ca sa nu mai zic ca atunci cind o sa dea din nou de oxigen se intareste pe unde apuca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu nu am camera. Este un cauciuc tubeles... iar janta este de 13 daca nu ma insel.

 

Si am inteles k la camera nici nu ar merge chestia k spray-ul, camera se dilata mult si nu tine.

 

 

Am avut asa ceva pentu masina acu' vreo 2 ani si mergea super bine, doar pentru tubeless logic. Cum se proceda, te duceai cu roata la o vulcanizare ca sa ti-o umfle cu compresor, cu pompa sau cu compresor de masina nu mergea, nu avea debitul suficient de mare, apoi se "umfla" cu spray-ul roata pe la valva, 4-5 secunde,trebuia sa fie valva in jos si spray-ul cu fundu-n sus, adica sa fie in partea care sta pe asfalt a rotii, dupa care se invarte usor roata, usor inseamna usor, adica ca si cum ar merge cu 2km/h. fasaitul scade in intensitate, apoi se opreste de tot. Bafta

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :crack: :lol:

 

PS - Sa ne spui si noua de unde ai luat tu spray de pene ca de atunci nu am mai gasit :D

 

PPS - Dupa ce faci pana cu chestia asta, trebuie sa mergi vreo ora cu masina. Foarte important este sa nu mai umfli roata dupa ce ai pus solutia, umflo suficient inainte, daca o umfli pe la 2 atm este cel mai bine ca sa mai ai o rezerva. Daca totusi o mai umfli dupa sa ai grija sa nu stai pe loc ca ti se intareste intr-un singur loc pe dinauntru si pe urma cum zicea si IPman iti descentreaza roata. Oricum este recomandat sa iti echilibrezi rotile dupa. La mine timp de un an nu am mai avut probleme, cred ca a fost solutia ca cuie am tot luat cred. Pana intr-o noapte cand am luat un canal de s-a dus draq tot racordul la cauciuc si nu avea cum sa mai tina si l-am schimbat. Oricum mai am pe 3+rezerva jucarie de-aia si nema umflat sau pene pe ele de atunci. :D Nu le-am mai umflat de atunci si sper ca chestia este moale inca inauntru :D

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...