Sari la conținut

Ajutor Pls!


Dimethylmercury
 Share

Postări Recomandate

Am si eu o nelamurire in legatura cu firele la dinamul original de Simson. Nu sunt sigur cum vin ele. Am gasit doua poze aici pe forum in care firele is legate diferit.

Vin doua fire de la stator. Unul (mai lung) merge la una dintre perii, si de acolo spre releu. Problema e ca nu stiu unde merge celalalt fir. E unul mai scurt si am vazut doua variante pt. asta. Intr-o poza era legat la cealalata perie, iar in poza aialalta era legat la masa (vezi firul albastru inchis). Cum e corect? :ok:

A doua mea curiozitate ar fi cum se leaga releul de Trabant la instalatie? Si am nevoie de dioda(in loc de ruptor)?

post-11450-1156346280_thumb.jpg

post-11450-1156346300_thumb.jpg

Editat de Mikulaish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, dar din schema asta nu pot sa stiu la sigur unde vine celalalt fir din stator. Ceea ce vad e ca una dintre perii e legata la masa. Si poa e dimineata, si nu vad bine, dar din schema asta lipseste releul de incarcare cu desavarsire...

vezi ca dinamul la simson se leaga vla fel ca cel de mz es asa ca poti sa folosesti si o schema de mz.

post-10713-1156410113_thumb.jpg

post-10713-1156410274_thumb.jpg

post-10713-1156410357_thumb.jpg

post-10713-1156410375_thumb.jpg

post-10713-1156410392_thumb.jpg

Editat de kyvacka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...