Sari la conținut

Reconditionari Amortizoare


Lupu
 Share

Postări Recomandate

Nu lua un ETZ complet cauta pe la dezmembrari te intereseaza diametrul ( sa se potriveasca in jug, eventual se poate si bucsa) si sa aiba lungimea dorita .si daca nu schimbi ghidonul pui doar maneta frana si acceleratia. Pentru ETZ se gasesc piese deci se pot repara.( Eventual cauta la MZ isti precis te ajuta)

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Buna, am si eu probleme cu furca de la un cx 500 e sport. am puncte de rugina pe tub si nu gasesc tuburi sh pentru modelu asta. ma poate sfatui careva daca as putea sa le reconditionez undeva sau daca se mai pot reconditiona? In caz contrar cu ce as putea schimba sa imi pot folosi sa imi fie ok pentru axul meu de la roata.

 

Ms

post-96391-0-32887800-1488013117_thumb.jpg
post-96391-0-72223200-1488013116_thumb.jpg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta un atelier care face cromare dura. Cromezi si slefuiesti dupa aia. E cea mai buna metoda pentru a le reface.

CEl mai probabil vei gasi servicii complete la cei care reconditioneaza cilindrii hidraulici. Nu cred ca va fi ieftin dar asta e :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Zenklawa Garage

Noi putem oferi acest serviciu, dar este foarte scump, deoarece sunt putine ateliere care au cromare dura si extrem de putine ateliere care pot rectifica intre centre tuburile cromate.

De aici si pretul pe masura, pentru un set de turburi se ajunge la 3-400 EUR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi putem oferi acest serviciu, dar este foarte scump, deoarece sunt putine ateliere care au cromare dura si extrem de putine ateliere care pot rectifica intre centre tuburile cromate.

De aici si pretul pe masura, pentru un set de turburi se ajunge la 3-400 EUR.

:) daca cumva scade pretul la jumate ii in bugetul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No, o intrebare imbecila: nu se pot inlocui tuburile cromate cu teava din inox care sa respecte diametrele tubului (in cazul in care se gaseste) ? inoxul poate fi lustruit oglinda.

nu prea ai vazut tuburi d'astea desfacute, nu? ... teoretic se poate , practic cred ca trebuie cromat chiar daca-l faci din inox.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu, am vazut foarte putin timp...doar cat au fost desfacute de mecanic pentru schimburile de ulei si simeringuri. Ma gandeam ca partea de sus poate fi filetata pe interior pentru a accepta capacul tubului insa nu stiu cum este configuratia interioara a tubului original. Desigur, solutia propusa de mine este una ipotetica pentru cazuri ca cel de mai sus, unde piesele sunt rare / nu gasesti sa le cumperi de noi / sunt foarte scumpe. Probabil in strainezia unde piata serviciilor este mult mai dezvoltata o cromare nu ar fi atat de scumpa...sau poate ma insel.

munca in zadar aia e, piata serviciilor din strainezia e mirobolanta

 

sunt furci si furci , partea de sus binenteles ca poate fi filetata si aia de jos se face ca tot de masini a fost facuta , dar ce sens are?

 

furcile la gunoaiele astea ancestrale sunt niste suporti de arc, atat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, problema apare cand vrei sa tii motoreta veche stoc pentru restaurare si nu mai gasesti piese. Baiatul de mai sus cred ca vrea sa faca un cafe racer sau ceva de genul, caz in care ar avea o piata foarte larga de a alege niste amortizoare decente in stare foarte buna iar cu putine adaptari poate tine roata stoc.

cine vrea sa aiba o motocicleta veche si stock (de concurs) nu se uita la cateva sute-mii de euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...