Sari la conținut

Invitatie la editia 2 a O ISTORIE PE DOUA ROTI


HondaSan
 Share

Postări Recomandate

dar tare as vrea si o planeta 5 din 1930 la coletie.

posibil ca in 1930 sa fi fost cunoscute doar 5 planete in Galaxie, iar IJ-u, era una dintre ele, ultima, si cea mai importanta :scratch:

Mesaj completat

poate scoate si mai mult pe anumite portiuni(la vale)...

sau in cadere libera :)

 

E fun ce scriu uneori jurnalistii, dar hai totusi sa apreciem gestul de a scrie despre eveniment, parerea mea...chit ca au fost comozi si nu s-au interesat despre modele ceva mai mult!Si uite-asa, apare si o stire ref la o actiune, si noi ne mai si amuzam putin...all in one :P

Mesaj completat

O expozitie de japoneze cu clasicele nu prea cred ca are rost, de astea ne ferim zilnic sa nu ne calce pe strada.

Sa vezi ce ti-ai dori tu sa fii calcat intr-o zi pe strada de un Bol D'or d-acu 30 de ani :D Daca nu, eu mi-as dori... Si japo au cateva modele consacrate, vechi si care arata chiar bine, iar 'onda CB de exemplu, e una dintre cele mai revolutionare troace din istorie...Sau tot de la Honda, sa gasesti un Cube...etc etc etc...poti face si de japo o expozitie fara sa vezi tot plasticu tras la xerox de-l vezi pe strada in zilele noastre...

 

PS: sarind putin peste discutiile din ultima perioada citite aici si care mi-au lasat un gust amar, ca un "hint", la alte actiuni cautati si Bol D'or-u ca parca stie Ovidiu(@Cicloburu) unu aratos si inca original...sau macar cea de capacitate mai mica lansata la finele anilor 60...daca e expusa povestea cum trebuie, e direct lectie de istorie...Ar fi mers facuta asta si la alte modele, dar asta e bine de stiut pe viitor...gen, cum copiau aia de la ailalti, care a inventat aia si aia, uite modelu asta, uite diferenta...asta asa, sa imi aduc si eu aportul la "bunul" mers al topicului, ca de discutii si certuri, mi s-a luat sa tot citesc pe aici...

Mesaj completat

OFFTOPIC: in calitate de moderator coleg al lui Vali si Mihai si prieten virtual sau real al majoritatii "vechilor" care se cearta pe acest topic, le propun mutarea posturilor in care sunt implicati Bunu, Automobilia, si restul pe tema lor sa fie mutate intr-un alt topic(nu sterse, din respect) si discutiile pe tema AMR in care sunt implicati Ozzy, Bunu, etc sa fie mutate in topicul despre AMR, astfel sa pastram acest topic pt poze, sugestii, reclamatii, laude, fanfare, planeta jupiter 5, si altele :) Asa ar fi corect si frumos fata de toti cei care au apreciat sau nu/vizitat sau nu aceasta expozitie

 

Va urez un sfarsit de saptamana cat mai palcut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 160
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

OFFTOPIC: in calitate de moderator .... propun mutarea posturilor in care sunt implicati Bunu, Automobilia, si restul.... intr-un alt topic.... astfel sa pastram acest topic pt poze, sugestii, reclamatii, ....

Asta ar fii cireasa de pe tort, sa ramana cele bune! De acord cu propunerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesaj completat

OFFTOPIC: in calitate de moderator coleg al lui Vali si Mihai si prieten virtual sau real al majoritatii "vechilor" care se cearta pe acest topic, le propun mutarea posturilor in care sunt implicati Bunu, Automobilia, si restul pe tema lor sa fie mutate intr-un alt topic(nu sterse, din respect) si discutiile pe tema AMR in care sunt implicati Ozzy, Bunu, etc sa fie mutate in topicul despre AMR, astfel sa pastram acest topic pt poze, sugestii, reclamatii, laude, fanfare, planeta jupiter 5, si altele :P Asa ar fi corect si frumos fata de toti cei care au apreciat sau nu/vizitat sau nu aceasta expozitie

 

Va urez un sfarsit de saptamana cat mai palcut!

 

 

corect. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

posibil ca in 1930 sa fi fost cunoscute doar 5 planete in Galaxie, iar IJ-u, era una dintre ele, ultima, si cea mai importanta :scratch:

Mesaj completat

 

sau in cadere libera :)

 

E fun ce scriu uneori jurnalistii, dar hai totusi sa apreciem gestul de a scrie despre eveniment, parerea mea...chit ca au fost comozi si nu s-au interesat despre modele ceva mai mult!Si uite-asa, apare si o stire ref la o actiune, si noi ne mai si amuzam putin...all in one :P

Mesaj completat

 

Sa vezi ce ti-ai dori tu sa fii calcat intr-o zi pe strada de un Bol D'or d-acu 30 de ani :D Daca nu, eu mi-as dori... Si japo au cateva modele consacrate, vechi si care arata chiar bine, iar 'onda CB de exemplu, e una dintre cele mai revolutionare troace din istorie...Sau tot de la Honda, sa gasesti un Cube...etc etc etc...poti face si de japo o expozitie fara sa vezi tot plasticu tras la xerox de-l vezi pe strada in zilele noastre...

 

PS: sarind putin peste discutiile din ultima perioada citite aici si care mi-au lasat un gust amar, ca un "hint", la alte actiuni cautati si Bol D'or-u ca parca stie Ovidiu(@Cicloburu) unu aratos si inca original...sau macar cea de capacitate mai mica lansata la finele anilor 60...daca e expusa povestea cum trebuie, e direct lectie de istorie...Ar fi mers facuta asta si la alte modele, dar asta e bine de stiut pe viitor...gen, cum copiau aia de la ailalti, care a inventat aia si aia, uite modelu asta, uite diferenta...asta asa, sa imi aduc si eu aportul la "bunul" mers al topicului, ca de discutii si certuri, mi s-a luat sa tot citesc pe aici...

Mesaj completat

OFFTOPIC: in calitate de moderator coleg al lui Vali si Mihai si prieten virtual sau real al majoritatii "vechilor" care se cearta pe acest topic, le propun mutarea posturilor in care sunt implicati Bunu, Automobilia, si restul pe tema lor sa fie mutate intr-un alt topic(nu sterse, din respect) si discutiile pe tema AMR in care sunt implicati Ozzy, Bunu, etc sa fie mutate in topicul despre AMR, astfel sa pastram acest topic pt poze, sugestii, reclamatii, laude, fanfare, planeta jupiter 5, si altele :) Asa ar fi corect si frumos fata de toti cei care au apreciat sau nu/vizitat sau nu aceasta expozitie

 

Va urez un sfarsit de saptamana cat mai palcut!

Buhai motocilistule,vezi ca ai venit cam doua saptamani mai tarziu.Mai lasa fomeili si alchoolul.Trebuia sa faci treaba asta atunci cand prd. ,in loc sa fie moderator a fost instigator.Atunci cand un nimeni in ale motociclismului s-a dezlantuit asupra mea si a muncii mele si asupra topicului meu.Nu mai veni tu acum ,sanchi ,sa rezolvi tu problemele.S-au rezolvat de la sine.Du-te si da examen pt .A ca altfel ramai acelasi motociclist de tastatura dintodeauna.Altfel ,te pup.

Pt. Dany.Sunt plangeri ca nu mai esti omul serios de mai de mult.Ca nu mai onorezi comenzile si ,mai mult,ca nu mai dai niciun raspuns celor cu care vorbesti.Lasa netul si ocupate mai mult de munca ce te-a consacrat.Un nume bun se castiga greu si se pierde repede.

Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buhai motocilistule,vezi ca ai venit cam doua saptamani mai tarziu.Mai lasa fomeili si alchoolul.Trebuia sa faci treaba asta atunci cand prd. ,in loc sa fie moderator a fost instigator.Atunci cand un nimeni in ale motociclismului s-a dezlantuit asupra mea si a muncii mele si asupra topicului meu.Nu mai veni tu acum ,sanchi ,sa rezolvi tu problemele.S-au rezolvat de la sine.Du-te si da examen pt .A ca altfel ramai acelasi motociclist de tastatura dintodeauna.Altfel ,te pup.

Pt. Dany.Sunt plangeri ca nu mai esti omul serios de mai de mult.Ca nu mai onorezi comenzile si ,mai mult,ca nu mai dai niciun raspuns celor cu care vorbesti.Lasa netul si ocupate mai mult de munca ce te-a consacrat.Un nume bun se castiga greu si se pierde repede.

Bunu.

 

serios sint in limita posibilitatilor,daca nu eram serios nu ma apucam de lucruri pe care le fac cu mindrie si din pasiune.

se intimpla sa nu fiu serios si sa nu pot onora niste comenzi din foarte multe motive si am sa explic putin cazusele..

-un drum in ucraina ma costa 200 de dolari si nu ma pot duce dupa 2,3 piese..tre sa fac in asa fel sa scot macar cheltuiala care o am eu..si de aici apar si intirzieri la comenzi sau chipurile neseriozitatea...de multe ori ajung acolo si gasesc niste piese pe care nu le pot lua ca sint niste prosti...dar multa lume nu intelege ca daca ma suna luni si vrea 2,3 piese, el se astepta sa ajunga vineri piesele la el..e imposibil..

-in ultima vreme prefer sa nu trimit la om piesa dac nu e de calitate si atunci iar intervine vechea poveste.

-dac am piesa respactiva pe stoc atunci ajunge in timp util la destinatar.

-sint multe de povestit pe tema asta..

-eu am multa treaba si nu stau sa astept sa pice o comanda sa am ce pune pe masa...fac multe treburi din care ies banii ca din adusul pieselor nu iese mai nimic..asta o fac mai mult din pasiune si sa ajut amici sau prieteni.

-daca as sta sa fac bani din piese as muri de foame..

-timpul e cel mai mare dusman al meu din pacate si asta stie multa lume care ma intelege si ma cunoaste.

- poate or mai fi citeva persoane.. care probabil nu au resusit sa le iasa cu mine diferite combinati..gainarii..si sa ajuns sa fiu chipurile neserios sau alte treburi..sint iar multe exemple de dat dar nus genul..

cine ma cunoste si sint destule persoane, stie ce fel de om sint.

nu vreau sa dau prea multe expicati ca intru in detali si nui cazul..aaa se mai intimpla sa nu raspund unor anumite presoane din mai multe motive..nu vreau iar sa dau explicati pe tema asta..

-sa se inteleaga foarte clar eu nu fac bani din piesele aduse din ucraina..am fost invatat sa ma descurc in viata si multumesc lui cel de sus ca pot sa fac ce imi place si nu tre sa depind de altcineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...s-a dezlantuit asupra mea si a muncii mele si asupra topicului meu...

Mon cher Honda nu mai fi asa rau, orice critica poate avea si o latura constructiva... Asculta mai mult si raspunde mai putin, in final faptele conteaza!

Apoi eu vad doar partea buna la ce ai facut tu, ma bucur ca a existat aceasta actiune, care a insemnat mai mult decat nimic. Aceeasi parte buna au vazuto si altii si asta conteaza cel mai mult, a trezit interes! Sunt convins ca au fost multe lacune, erori tehnice, etc(le stii tu mai bine). Era loc si de mai bine... dar experienta se aduna in timp. Poate ca nu toti apreciaza munca ta, e adevarat, dar ata nu conteaza in comparatie cu realizarea. Noi romanii nu avem motoare 100% originale, sunt in stare de functionare si atat. Nici nu am avea cum sa avem asa ceva! Habarnistii nu stiu ce insemna acum 30 de ani in urma, sa ti in functiune un motor sau auto care nu era de muzeu, cu care-ti faceai treaba zilnic. Singura piesa ce se gasea era de mobra sau dacia si trebuia sa faci pe dracu in patru sa mearga pe ce aveai tu in dotare. Asa mergeu toate, mergeau ani de zile, de asta mai le gasesti astazi. Astfel toate vechiturile in functiune sunt doar siluete ale pieselor originale. Orice prezentare ai incerca sa faci cu moto si auto ce au circulat in RO, v-a avea ceva specific romanesc si nu se poate compara in veci cu o actiune similara din vest. Un neamt sau un englez daca nu are o piulita, nu concepe sa adapteze altceva! Un roman, ia termostatul de la fierul de calcat, il pune pe motor si pleaca mai departe.

O motocicleta cu totul originala, e o minciuna, nu avea cum sa faca sute de mii de km. Poti insa sa faci din bucati una "originala", dar ca piesa de muzeu, si atat. Nu stiu daca s-ar face o expozitie astazi cu "originale", cate exponate ar fii? Probabil una, doua... Poate ca in timp sa mai apara si altele, iar cand vor fii mai multe sa poata fii facuta o triere.

Pana atunci eu sper ca astfel de actiuni sa continue, perfectionandu-se din an in an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buhai motocilistule,vezi ca ai venit cam doua saptamani mai tarziu.Mai lasa fomeili si alchoolul.Trebuia sa faci treaba asta atunci cand prd. ,in loc sa fie moderator a fost instigator.Atunci cand un nimeni in ale motociclismului s-a dezlantuit asupra mea si a muncii mele si asupra topicului meu.Nu mai veni tu acum ,sanchi ,sa rezolvi tu problemele.S-au rezolvat de la sine.Du-te si da examen pt .A ca altfel ramai acelasi motociclist de tastatura dintodeauna.Altfel ,te pup.

Eu n-am venit sa rezolv problemele, am venit sa propun unor colegi de moderare si unor prieteni niste chestii, ca am ramas perplex cand am citit ce s-a scris pe aici...Cine a inteles, a inteles ce-am vrut sa zic :moto: E o conventie intre moderatori sa nu ne bagam peste alti moderatori la anumite sectiuni, si aceasta este respectata tocmai pentru a nu genera un talmes balmes!Cat despre A, 7 ani am asteptat sa rezolv actele, iar acum le am, fapt pt care va urma si A-ul, dar nu cu graba, ca intai tre' sa intre B-ul :kiss: Si pana la asta, mai am de lucrat putinel la ceva troace, asa ca...nu-i graba!

Si tin sa mentionez ca nu-s motociclist de tastatura, ci OM de tastatura, asta fiindu-mi meseria, asta facand de prin 94 :lol:

Bafta, si parerea mea e ca te agiti prea mult, degeaba, uneori, cand ar trebui sa mergi pe replica "Cainii latra(fie a paguba fie a prietenie), ursu trece!" si toata lumea era fericita daca se proceda asa de la inceput, si nu mai existau discutii si suparari intre oameni pe care ii consider prieteni!

 

App, intr-ale alcoolului nu mai excelez, iar cu femeile mai deloc, am una si-i perfecta, deci, suficient :D

 

Inca imi mentin parerea, si anume ca acest topic sa ia o directie utila, constructiva, si nu una cu iz de cearta....asta fiind cel mai util atat pentru participanti, cat si pentru cititori, si asta o putem face noi, cei care scriem aici...

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am venit sa rezolv problemele, am venit sa propun unor colegi de moderare si unor prieteni niste chestii, ca am ramas perplex cand am citit ce s-a scris pe aici...Cine a inteles, a inteles ce-am vrut sa zic :moto: E o conventie intre moderatori sa nu ne bagam peste alti moderatori la anumite sectiuni, si aceasta este respectata tocmai pentru a nu genera un talmes balmes!Cat despre A, 7 ani am asteptat sa rezolv actele, iar acum le am, fapt pt care va urma si A-ul, dar nu cu graba, ca intai tre' sa intre B-ul :kiss: Si pana la asta, mai am de lucrat putinel la ceva troace, asa ca...nu-i graba!

Si tin sa mentionez ca nu-s motociclist de tastatura, ci OM de tastatura, asta fiindu-mi meseria, asta facand de prin 94 :lol:

Bafta, si parerea mea e ca te agiti prea mult, degeaba, uneori, cand ar trebui sa mergi pe replica "Cainii latra(fie a paguba fie a prietenie), ursu trece!" si toata lumea era fericita daca se proceda asa de la inceput, si nu mai existau discutii si suparari intre oameni pe care ii consider prieteni!

 

App, intr-ale alcoolului nu mai excelez, iar cu femeile mai deloc, am una si-i perfecta, deci, suficient :D

 

Inca imi mentin parerea, si anume ca acest topic sa ia o directie utila, constructiva, si nu una cu iz de cearta....asta fiind cel mai util atat pentru participanti, cat si pentru cititori, si asta o putem face noi, cei care scriem aici...

Toate cele bune!

Abia astept sa te" intind " spre o Grecie sau Croatie la anu.Si ai dreptate si tu si Cristi 57 si multi alti.Ma agit prea mult pentru niste mici nemernici.Ma Orlando nuscum se face da mi-esti simpatic.Sper sa ramana asa.Oricum promit ca aditia a treia sa fie mai bogata si mai interesanta si ca tematica si ca exponate.Sper sa gasesc si un sponsor bun si sper sa am si sprijinul colectionarilor.De pe urma nebuniei mele tot sa ales ceva.Un baiat di Fieni care anul trecut a vrut sa-mi vanda o Jawa de prin 70 si pe care eu nu am cumparat-o,acum o pastreaza si o reface fiind inceputul colectiei sale de motociclete.Deasemeni citesc intr-un ziar din Tulcea ca Marius Staneascu din Tulcea are o colectie de 3 sau 4 motociclete si continua.Si nunumai ei.La mai mare .Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia astept sa te" intind " spre o Grecie sau Croatie la anu.Si ai dreptate si tu si Cristi 57 si multi alti.Ma agit prea mult pentru niste mici nemernici.Ma Orlando nuscum se face da mi-esti simpatic.Sper sa ramana asa.Oricum promit ca aditia a treia sa fie mai bogata si mai interesanta si ca tematica si ca exponate.Sper sa gasesc si un sponsor bun si sper sa am si sprijinul colectionarilor.De pe urma nebuniei mele tot sa ales ceva.Un baiat di Fieni care anul trecut a vrut sa-mi vanda o Jawa de prin 70 si pe care eu nu am cumparat-o,acum o pastreaza si o reface fiind inceputul colectiei sale de motociclete.Deasemeni citesc intr-un ziar din Tulcea ca Marius Staneascu din Tulcea are o colectie de 3 sau 4 motociclete si continua.Si nunumai ei.La mai mare .Bunu.

Asta e bine Bunule sa auzim, iar daca pe viitor se va mai organiza expozitia, eu zic sa tii cont si de parerile unor oameni din orice alt domeniu, pt ca daca stam bine sa ne gandim, eu de exemplu, in restaurare am invatat si de la un tractorist, fost muncitor la ARO(drept pt care omu si-a meritat tuicile baute impreuna cu mine si bunicul meu) :moto: Niciodata nu se stie de unde poti primi un mic ajutor care poate insemna mult, fie el si verbal, la o bere sau pe net!Asa ca macar sa incercam sa fim mai buni, parerea mea, si mai intelegatori, ca intai de toate, suntem oameni!

Grecie sau Croatie, mai greu la anu, dar daca fac Carpaleta sa mearga brici, o scot la drumuri lungi!Si promit sa o ofer spre expunere daca sunt invitat pe viitor, DAR, doar daca imi place cum va iesi(stii ce inseamna asta referitor la originalitate, in cazul meu)

 

Te salut si pe tine, si pe toti cei de pe acest topic, si imi doresc ca pe viitor cand voi mai intra pe aici, sa vad asa cum era odata, multa prietenie :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e bine Bunule sa auzim, iar daca pe viitor se va mai organiza expozitia, eu zic sa tii cont si de parerile unor oameni din orice alt domeniu, pt ca daca stam bine sa ne gandim, eu de exemplu, in restaurare am invatat si de la un tractorist, fost muncitor la ARO(drept pt care omu si-a meritat tuicile baute impreuna cu mine si bunicul meu) :moto: Niciodata nu se stie de unde poti primi un mic ajutor care poate insemna mult, fie el si verbal, la o bere sau pe net!Asa ca macar sa incercam sa fim mai buni, parerea mea, si mai intelegatori, ca intai de toate, suntem oameni!

Grecie sau Croatie, mai greu la anu, dar daca fac Carpaleta sa mearga brici, o scot la drumuri lungi!Si promit sa o ofer spre expunere daca sunt invitat pe viitor, DAR, doar daca imi place cum va iesi(stii ce inseamna asta referitor la originalitate, in cazul meu)

 

Te salut si pe tine, si pe toti cei de pe acest topic, si imi doresc ca pe viitor cand voi mai intra pe aici, sa vad asa cum era odata, multa prietenie :kiss:

 

Am inteles puiule unde bati matale.Si daca vrei sa stii sunt omul care invata de la toata lumea si asculta pe toata lumea.Nu sunt mafalda si nu le stiu pe toate.Dar decat o tona de sfaturi as fi avut mai multa nevoie de o mana de ajutor,concret si la obiect.Si aici nu vorbesc numai de expozitia ce a devenit traditionala ci si de Marsul de moto-clasice.Bineinteles ca ambele manifestari vor avea loc si la anu.Vreau sa vad participare nu vorbe goale.Aceasta fraza este valabila si pentru 4 bykes.Nu stiu dece am impresia ca eu ma cunosc cu acest baiat?te astept la anu macar la expozitie caci la mars nu poti participa pentruca nu ai carnet de motor.Da sa stii si tu si alti care n-au venit la marsul de anul trecut ca a fost demential.DEMENTIAL.deci cine n-a venit a avut de pierdut.Pozele lui 4 bykes sunt grozave.Da stii cum se zice:daca ai material de calitate iese treaba buna.Astept material de calitate.Indiferent de la cine.Nu am resentimente cand este vorba de o treaba ce tre sa iasa bine.Tinem legatura printr-un topic nou de la anu.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...