Sari la conținut

Bucuresti -babele-brasov (retur)


minidv
 Share

Postări Recomandate

Deci sa incep povestea mea (ca poveste e)

 

Am avut liber de joi pana duminica si ce am zis eu?? hai sa ii mai dau tractorului rosu sa manance niste kilometri ...zis si facut vineri dimineata pe la 4 m-am dus la o prietena (buna) :) si i-am zis daca nu vrea sa mearga la munte cu mine si cu motorul ...ea a zis ca da ,a luat o geaca pe ea si hopa sus pe motor ,taiem bucurestiul si iesim spre ploiesti ...toate bune si frumoase pana a inceput sa ploua ...moaaa a inceput spectacolul ( cine ma stie ,stie ca am un "shoei" fara viziera ) eu purtam "shoeiu" ...si a inceput sa ma piste ploaia de ziceai ca sunt la masina de sablat cu nisip...zic stop si oprim pe undeva pe dupa snagov la un butic sa bem o cafea si sa facem schimb de casti ca ea o avea pe aia cu viziera ... :eek: ...si i-am dat bice pana la ploiesti unde am facut o pauza dupa aia am mai facut o pauza dupa campina (i-am dat sa sufere dupa ploiesti la motor 130km/h ) am ajuns la drumul spre tgv. si am luat-o pe el si la un moment dat am facut dreapta pe un drum forestier ...

E aici cum zicea cineva unde se termina asfaltul incepe distractia....pietre ude care alunecau in dracii aia mari ,ploaie ,vant ,benzina cam la fix,cauciucuri de strada...si peste toate punea capac noroiul pe care alunecam de ziceam ca gata ....era sa ne imprastiem de vreo 3 ori pe jos ,o data din cauza ca am intrat intr-un sant cu noroi si cand i-am dat mai tare sa trec s-a pus tranzversal motorul si a intrat cu amandoua rotile in sant ...a scos-o usor (fara pasager) ...

La babele ....moaaa un vant si o ploaie rece de ziceam ce e aia ...in fine m-am convins ca motorul asta are putere mare si daca ar avea si cauciucuri de enduro ar fi treaba buna ...are forta nu gluma nu te lasa in povarnisuri ,toata chestiea e sa il simti din ambreiaj si urca pante nasoale si cu a 2-a (doar ca poti sa ii numeri detonatiile cat de incet se invarte in sarcina si pe povarnis) .... :D

Fast Forward pana azi dimineata (noaptea nu are importanta ce s-a petrecut :D ) :

Hai sa coboram ...soare frumos doar ca batea vantul dar era bine ca uscase drumul ...eu cu benzina la limita zic sa vezi ce manevra fac ca cobor cu motorul oprit ....si asa am facut ...doar ca te fura viteza si te trezeai ca alergi ca nebunu pe bolovanii aia si doar cand incepea sa fuga spatele mai franam si eu (se uitau niste caini la mine interzisi cum trec pe langa ei fara zgomot :crack: fata de ce zgomot am facut la urcare :yikes: ) prietena (buna) tipa si facea ca toate alea cand puneam frana pe spate pe pietris si controlam derapajul ...( sa nu credeti ca era mare viteza )

La un moment dat un conservar cu masina oprita pe dreapta sare in fata mea ca sa opresc ....ce facuse omul ? se uita dupa peisaj si a cazut cu masinuta lui iubita intr-un fel de canal (ca o gura de canal) si roata era suspendata si nu mai putea sa iasa si ca sa il ajut eu si cu un pricajit de prieten de al lui sa ridicam masina de aripa sa o scoatem de acolo ,noroc ca am ceva forta si cand am smucit de aripa omului am crezut ca raman cu ea in mana ,am reusit sa scoatem masina de acolo ...si zic eu acuma pt asta dai si tu un litru jumate de benzina (aveam o sticla la mine de ceai lipton) ...omu ca nu are cum ca nu are furtun...he he he zic eu stai linistit ca am eu :lol: (dotat ca de obicei) scoatem cu greu din cauza coturilor un litru juma de benzina si ne vedem fiecare de drumul lui ...cobor tot cu motorul oprit (era frumos foc sa vezi cum mergi cu motorul oprit) ....la un moment dat ne intalnim cu o gasca de atv-uri + un motor yamaha (enduro) ...am oprit am facut cu totii poze unii l;a altii si plecam fiecare intreaba lui ....jos in sinaia prietena zice ..hai la Brasov ..ca nus decat 46 de KM ..hai zic eu si o taiem....moaaa ce serpentine spre brasov (cam naspa dupa parerea mea) ameteam cat ma invarteam pe acolo ...am vazut biserica neagra din bv. ne-am plimbat un pic si hai inapoi spre buc. ...din nou ploaie ...pe serpentinele alea imi venea sa :) in cap cu ploaie si toate cele ...o gramada de motoare (ma durea mana cat salutam) doi cu bmw-uri (cred ca erau straini) nu m-au salutat :eek: ...in fine ajungem spre buc. si pe la potigrafu parca, un handicapa.t cu maxitaxi iese dintr-o benzinarie in fata mea si imi taie calea eu avand vreo 100 la ora ,frane peste frane ,claxoane si multa :kiss: il ajung si ma duc in lateralul lui si ii dau claxoane si ii arat degetul si eu si prietena ....in fine ajungem in buc fara nici o alta peripetie ....

 

ps: ne-a dat un prieten de al meu salvamont si 3 flori de colt care jos in sinaia se vand cu 200 de mii bucata (deci teoretic aveam 600 de mii) stiu, stiu ca este ilegal :P

 

acuma vad ...am cam scris ceva ...sariti si voi peste fazele neinteresante .... :rose:

post-9318-1157233870_thumb.jpg

post-9318-1157233903_thumb.jpg

post-9318-1157233948_thumb.jpg

post-9318-1157233989_thumb.jpg

post-9318-1157234022_thumb.jpg

post-9318-1157234068_thumb.jpg

post-9318-1157234123_thumb.jpg

post-9318-1157234155_thumb.jpg

post-9318-1157234180_thumb.jpg

post-9318-1157234216_thumb.jpg

post-9318-1157234241_thumb.jpg

post-9318-1157234270_thumb.jpg

post-9318-1157234290_thumb.jpg

post-9318-1157234318_thumb.jpg

post-9318-1157234543_thumb.jpg

post-9318-1157234595_thumb.jpg

post-9318-1157234630_thumb.jpg

post-9318-1157234675_thumb.jpg

post-9318-1157234720_thumb.jpg

post-9318-1157234759_thumb.jpg

post-9318-1157234808_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bulivardul asta este in bv nu?? ca eu la ora aia eram in bv ....

 

 

sincer nu o sa mai caut sa il dau ...poate nu il mai dau ...nus ca parca special merge bine sa nu ma dezamageasca deloc :P ...ca sa nu il dau ...

 

cred ca pana la urma o sa raman cu el ca merge prea bine si prea frumos ca sa il dau... :crack:

 

 

 

 

nu am platit autotaxarea aia ca nu stiam cum se face ... :D

Editat de minidv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahaha super tare ..da am aruncat eu un ochi pe chestiea aia dar cum nu aveam timp sa inteleg ce vrea de la mine nu am mai stat ...(a si 2 monezi de 5 mii le-am aruncat in biserica in niste zabrele pe jos ca am vazut ca mai erau monezi acolo) ...data viitoare sa lasi un biletel pe bordul la motor cu un nr de telefon si poate ne vedem ..... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

:eek:

acuma vad ...am cam scris ceva ...sariti si voi peste fazele neinteresante .... :)

 

tare asta :D :crack: :kiss:

Oricum, on-topic, frumoasa iesire :P ! La cat mai multe si cat mai lungi :lol: :D !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai da l,a cat mai multe dar daca "toti este" fricosi si nu vor sa vina pe munte .... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai da l,a cat mai multe dar daca "toti este" fricosi si nu vor sa vina pe munte .... :D

 

 

Corect,toata vara m-am rugat eu de unii enduristi si hau ca miau...pana la urma am facut enduro impreuna cu diversionurile si gpzeurile. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba da am rupt :cheers: dar nu eu ...un salvamont...adica au fost un cadou pt prietena mea de fapt...

 

 

asa e mai Cataline ...nimeni cand vine vb de endureala mai grava nu se risca .....ca murdaresc lantul, ca consuma mult , ca zgarii vopseaua ,ca nu avem unde sa stam si multe alte scuze :crack: ....hau ,miau .....

 

eu daca am timp si bani de benzina gata plec , imi zic in gand ca sunt doar 60 de KM si gata am tupeu ...sau impart distanta in 60 de Km si este OK :cheers:

 

acuma pot sa zic ca stiu traseul pe munte la perfectie si il fac de placere si pe udatura si pe uscat :crack: ,sper ca saptamana viitoare sa mai plec o tura sau daca nu peste doua saptamani...vreau sa merg la Bolboci si Pestera plus ca mai am niste trasee in cap (si pe harta) :baldy:

 

acuma pot sa fac chiar si un desfasurator dala (nus cum ii zice) cum au crosurile pe ghidon cu harta cu traseul pe care l-am facut............trip nus cum parca... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,sper ca saptamana viitoare sa mai plec o tura

 

 

Pai zi, te bagi?Noi am vrea sa bagam in w/e o transalpina cu garnitura de vizite pe la pesteri(Polovragi,Muierilor).E mai mult strada decat enduro asa ca e parfum.Vreme sa fie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saptamana asta lucrez toata adica pana duminica si saptamana viitoare sunt liber de joi pana vineria ailalta adica am aproape o saptamana jumate de liber

eu nu stiu pe unde ziceti voi dar daca nu alergati ca nebunii (ca eu nu merg cu viteza) poate merg si bineinteles dupa vineri ca sa iau si eu pe 15 banii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma refer sambata asta pe 9 sau ce data e.Nu de alta dar deja suntem in septembrie si vremea deja a inceput sa se strice.Una la mana cu muntele nu-i de joaca iar a 2-a la mana nu toata lumea are enduroaica.Daca zici ca ai fost la munte cred ca ai observat ca deja s-a cam lasat frigul, a inceput umezeala, mai exact din placere incepe sa devina corvoada.In plus eu sunt incepator si as fi dorit sa debutez pe drumuri de munte uscate.In general nu-mi place sa sar etapele desi ca incepator esti tentat( si asta valabila in orice sport,du-te la o sala sa vezi cat isi pune incepatoru' pe bara).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma refer sambata asta pe 9 sau ce data e.Nu de alta dar deja suntem in septembrie si vremea deja a inceput sa se strice.Una la mana cu muntele nu-i de joaca iar a 2-a la mana nu toata lumea are enduroaica.Daca zici ca ai fost la munte cred ca ai observat ca deja s-a cam lasat frigul, a inceput umezeala, mai exact din placere incepe sa devina corvoada.In plus eu sunt incepator si as fi dorit sa debutez pe drumuri de munte uscate.In general nu-mi place sa sar etapele desi ca incepator esti tentat( si asta valabila in orice sport,du-te la o sala sa vezi cat isi pune incepatoru' pe bara).

 

 

 

io nu stiu ce zici tu aici dar intradevar ...pe munte daca nu ai mers mult pe udatura sau camp ud ,cum am mers eu sa stii care e treaba cu ogasurile intradevar este cam nasol dar iti zic eu ca daca mergi incet nu este nici o problema ...doar sa fii singur pe motor ca este mai bine ,eu a trebuit sa urc si cu prietena in spate dar si ea a mers foarte mult pe camp cu mine si stie cum tre sa se comporte pe drum accidentat ...sa stii ca nu ma asteptam la o fata asa mica (de inaltime) sa aiba un echilibru asa bun si sa anticipeze exact ce am de gand sa fac si sa simta motorul ...nu m-a incomodat deloc ,oricum stabilisem niste chestii dinainte adica ce fac eu sa faca si ea si in caz de e sa ne dam pe jos ,picioarele sus si dai drumu la manere adica sa nu se tina de motor ...si vreau sa spun ca de fiecare data cand derapam sau facea figuri motorul nu tipa sau sa se piarda cu firea si se comporta excelent ...poate si din cauza sticlei de whischi pe care i-am promis-o daca ajungem cu bine sus :cheers:

 

si daca nu toata lumea are enduroi sa isi ia :cheers:

si sa stii ca pt mine intotdeauna lucrurile dificile (ca si marsurile fortate din armata)mi s-au parut niste provocari pe care vroiam sa le trec neaparat chiar daca deveneau corvoada mie imi placea ....

nici nu stii ce satisfactie ai cand ajungi sus de tot si te uiti in spate si observi de fapt ca pe unde ai venit tu nu prea este drum si de fapt sunt niste bolovani insiruiti mai mult ca sa iti arate ce traseu sa urmezi nu ca sa mergi pe ei...

atunci cand am ajuns sus si am oprit motorul eram intr-o ceata densa rau si Ana m-a intreba unde este cabana si i-am zis ca este la 5 metri de ea doar ca nu se vedeau decat pe deasupra noastra niste cabluri si i-am zis sa se ia dupa cabluri ca ajunge la cabana asa ...

 

deci daca esti barbat si ai 00 merita sa incerci sa ajungi sus acolo deasupra norilor si sa urlii cat poti de tare ca ai reusit ................(sa vezi cum se uita femeia la tine cand urlii ca un urangutan AM REUSITTT !!! :crack: )

 

 

 

on topic : lucrez uichendul asta :baldy:

 

on topic 2: eu tot o sa plec peste o saptamana inca o data ...si fac un traseu mai greu ...chiar daca e zapada ( vreau sa imi pun cauciucuri de cross ,asta e si o sa merg usor prin capitala )

 

 

aaaa si saitul aferent cu mai multe poze bestiale : babele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic de mersul in grup!Nu confunda mersul de unu singur cu mersul in grup.Tu te-ai plans intr-un post anterior ca nu ai cu cine sa mergi ca mai toata lumea se da fault.Citind remarca ta mi-am adus aminte cat m-am rugat eu de unu si de altu sa mearga pe colo si colo si....pas.Revin: cand mergi impreuna cu alte motoare trebuie sa tii cont si de posibilitatile mobrelor si motoristilor respectivi.

 

asa e mai Cataline ...nimeni cand vine vb de endureala mai grava nu se risca .....ca murdaresc lantul, ca consuma mult , ca zgarii vopseaua ,ca nu avem unde sa stam si multe alte scuze :baldy: ....hau ,miau .....

 

Stiu la ce te referi si consider si acum ca si atunci ca ai gresit.Mi se pare logic ca in cazul in care am un fond limitat de bani si tocmai am spalat lantul sa prefer sa plec undeva la munte decat sa ma namolesc la 30 de km de bucale la ora 10 noaptea cautand aventuri pe un traseu ce nu-l cunosteam deloc,plecat fara un minim de scule.In plus baiatul care era cu noi avea cauciucuri de strada si nu ar fi reusit sa faca fata pe ciormolu' ala.Si acum daca e sa plecam pe transalpina,vreau sa-ti spun ca de ceva zile incoace studiez problema foarte atent mai mult in ceea ce ii priveste pe Vio si pe Narcis si mai putin in ceea ce ma priveste pe mine.Eu asa cred ca-i corect.E aberant sa ma gandesc numai la mine si ei..."daca n-au enduroi sa-si ia".Pot foarte bine sa aiba enduro si din cvazii motive sa nu poata tine pasu'.Treaba asta tine nu de experienta pe munte,namoale,aventura ci de cea a mersului in grup.

 

PS.Eu cand te-am manglit ca pana la Telega sunt 60 de km stiam sigur traseul si in caz ca ramaneai fara gas aveam bani la mine si pt tine iar in caz de aveai probleme tehnice ma bazam ca te va ajuta Vio...in schimb la Comana, tu bajbaiai mai rau ca noi care nu am fost niciodata. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba eu nu am bajbait deloc doar ca era tarziu si voi v-a impacientaserati ca nu ajungem nicaieri si despre viteza in grup iti zic eu ca merg mult mai incet ...pt ca asa merg eu si stiu sigur ca eu nu o sa ma pot tine dupa voi ,...daca mai tii minte cand am venit de la comana voi ati luat-o inainte si eu am ramas in spate pt ca eu imi stiu limitele si stiu ca nu pot sa alerg ...cat despre cauciucuri stii foarte bine ca si eu am cauciucuri de strada chiar tocite rau si crapate ....dar ideea este ca eu nu m-am referit neaparat la tine cand am zis de lant doar ca stii ca pe mine nu prea ma intereseaza cat de tare se murdareste motorul cat despre alte mobre din gasca noastra stiu ca alearga mult mai repede decat mobra mea si stiu ca nici eu nu stiu sa alerg si de aia pana la urma poate ca este mai bine sa merg singur decat sa ma injure unu si altul ca merg incet ...chiar daca nu este bine singur asta e ...nu am ce face ....si eu cred ca sunt mai incepator decat tine asa ca las-o jos cu experienta si ca nu vrei sa mergi pe munte ca sari peste niste etape ...poate ai alte motive ...in fine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu mai deschid inca un topic anunt aici ca vineri cred ca plec pana la bolboci si pestera cine este amator si are motor endurache este invitatul meu ....eu pe sosea mai mult de 110 nu ii dau si media este de 80 km la ora la mine ...deci daca este vreun amator :angryfire:

a si apropo eu am cauciucuri de oras asa ca nu o sa ma bag prin noroaie prea mari ...cred ca o sa mai vina inca o masina cu mine ,deci o sa luam si un gratar sa il preparam pe munte sus ...

 

 

daca nu plec vineri (in functie de ora intrarii banilor pe card) plec sambata .... :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...