Sari la conținut

Transalpina - Strategica


costinell_mc
 Share

Postări Recomandate

Intentionam sa plecam maine in jur de 8 din Craiova, 1 TA si 1 Afrika pina acum

Transalpina-Strategica-Ciungetu sau Polovragi-Curmatura Oltet

Daca stiti altceva interesant in zona asteptam sugestii

Oricine e binevenit, tel meu 0724 205 722, cu cit mai multi cu atit mai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai intentionam sa o luam pe Strategica sau Curmatura oltetului, unde imi e numai sa nu fie gheata sau noroi prea mare in zonele umbrite

 

vedeti ca sunt portiuni fara asfalt cu aderenta f proasta, noroi...etc. am fost eu azi novaci- ranca- obarsie- vidra- voineasa.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai intentionam sa o luam pe Strategica sau Curmatura oltetului, unde imi e numai sa nu fie gheata sau noroi prea mare in zonele umbrite

 

Gheata nu are cum sa fie, ca nu e asfalt... si inca gheata pe pamant nu e de gasit (e un fel de asfalt pe daca vreti sa iesiti din strategica spre valea lotrului dar e destul de praf ca sa se formeze polei / gheata). Noroi... n-a prea plouat... si chiar si asa, nici el nu e chiar asa grav... e un fel de shake, nu maioneza ca sa zic asa.

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am plecat azi in jur de 9:30 din Sebes si in jur de 13:30 am fost in Novaci. Din Novaci am luat-o spre Petrosani-Simeria-Orastie-Acasa in jur de ora 17:00. Au fost portiuni cu polei, noroi dar in rest a fost bun drumul. Participante: 2 BMW-uri F 650 Funduro si GS. Astept sa puna colegul pozele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi am plecat mai tirziu decit trebuia pe ruta: Vilcea-Ciungetu (ora 14). Era namol, asa ca am intrat pe Strategica pe drumul dinspre Vidra pe la ora 16.

Am avut noroc ca nu am gresit decit o data drumul si am iesit cind era deja intuneric in Transalpina.

Este extraordinara Strategica, mai ales jocul de lumini la lasarea intunericului...

Avem citeva poze, ca nu am avut prea mult timp pt poze, eram stresati ca nu stiam daca am gresit traseul si am facut un fel de offroad viteza :goodposting:

Mi s-a parut infinit mai frumos vederea din Strategica decit din Transalpina, in plus a fost si destul de solicitant.

Una peste alta, probabil ultima tura de anul asta, foarte faina, cu siguranta o sa revenim pe acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se numste Strategica drumul care iese in Transalpina in Saua Stefan.

Intrarea se face ori prin Ciungetu-Plaiul Foii ori prin Valea Macesului ori prin drumul dintre Voineasa si Obirsie.

E un fel de Transalpina inainte de asfaltare, peisaj super, drum pentru enduro sau masini offroad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se numste Strategica drumul care iese in Transalpina in Saua Stefan.

Intrarea se face ori prin Ciungetu-Plaiul Foii ori prin Valea Macesului ori prin drumul dintre Voineasa si Obirsie.

E un fel de Transalpina inainte de asfaltare, peisaj super, drum pentru enduro sau masini offroad

 

Deci cel care iese in TA in indicatorul de traseu de Lacul Petrimanu? Nu stiu unde e Saua Stefan, incepe ceva cam din Pasul Urdele cu indicator de Petrimanu. Sunt cam 99% sigur ca despre el e vorba dar era sa-mi mai iau o leapsa incercand sa ies in TA venind din Ciungetu pe Cheile Latoritei pe partea stanga a lacurilor ( pe partea aia dupa aia mi s-a spus ca se termina drumul in exploatare si ca nu prea se poate trece ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate ajunge din Ciungetu pe la lacuri, decit pe la Ciungetu pe sus nu mai retin satul,dar intrebi la circiuma :))

Sau prin Valea Macesului, dar daca ploua, la revedere cu mobra grea, sau daca nu ajungi jos ca mine cu picioarele

A treia si cea mai fara namol, dinspre Voineasa spre Obirsie, la o curba mare la dreapta e un fel de platou si un drum cu pietris care se vede ca urca pe munte. De acolo tii dreapta, apoi stinga pe un drum foarte sapat de apa in pamint, apoi din virf dreapta si tii pina in Trnsalpina.

Daca te ratacesti te intorci ca sunt multe drumuri infundate. In transalpina iese la un indicator, dar era prea tirziu sa il citesc, oricum nu cred ca scrie de lacuri ca nu poti ajunge la ele pe acolo

Caut traseul si postez harta, e chiar ok pt offroad, ca pe TA nu mai ai unde

 

Deci cel care iese in TA in indicatorul de traseu de Lacul Petrimanu? Nu stiu unde e Saua Stefan, incepe ceva cam din Pasul Urdele cu indicator de Petrimanu. Sunt cam 99% sigur ca despre el e vorba dar era sa-mi mai iau o leapsa incercand sa ies in TA venind din Ciungetu pe Cheile Latoritei pe partea stanga a lacurilor ( pe partea aia dupa aia mi s-a spus ca se termina drumul in exploatare si ca nu prea se poate trece ).

Mesaj completat

Revin cu harta, deci trasee posibile sunt 3, din care in caz de namol ramine cel pe vuramtura vidrutei

- ciungetu-rudareasa-virful fratosteanu mare - transalpina

- valea macesului-vvirful fratosteanu mare-TA

- voineasa-curmatura vidrutei (se mai poate iesi in culme si prin alte drumuri) - virful fratosteanu mare-TA - pe aici am fost noi, e o sageata rosie pina pe fratosteanu pe pietre insa trebuie sa te uiti atent - recomand in caz de namol pe aici daca nu cumva ai capra

Cam asta ar fi, peisajul merita, pacat ca nu se poate ajunge de la petrimanu sus cu enduro turing

Mesaj completat

Harta

Mesaj completat

harta rezolutie mai mare

post-46571-1290338869_thumb.jpg

post-46571-1290339092_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut pun o poza cu intrarea pe strategica din transalpina.Sus in pas aproape de Rinca este un panou cu protejarea vanatului,imediat stanga pe langa el si se termina in loc CIUNGET,sunt ciupercari pe traseu ajuta cu informatii.

post-58415-1290713412_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...