Sari la conținut

Vreau Sa Repar


syserror
 Share

Postări Recomandate

Deci... Acum 2 saptamani mi-am luat motor, adica mi-am implinit un vis pe care-l am de cand eram de vreo 7 ani si ma plimba unchiul meu cu un MZ. Aceasta achizitie mi-a secat tot bugetul pe care l-am avut si prin urmare, avand in vedere ca mi-am luat un motor Second-hand, acesta are cateva defecte optice si tehnice (sa zic asa).

 

Este un SUZUKI RGV 250cc.

 

Ce rugaminte am eu la voi... e sa-mi dati niste sfaturi.

 

Prima problema ar fi ca pe partea stanga carena este sparta exact in locul unde ar fi trebuit sa se prinda de un distantier care la randul lui este prins de cadru, iar surubul respectiv trece prin gaura pe care o are carena in locul ala (aprox 5 cm in diametru). In privinta asta ma intereseaza ce materiale trebuie sa folosesc si unde le gasesc pentru ca, dupa cum am mai spus nu am bani sa ma duc sa o repar la cineva care este specializat pe lucrul acesta.

 

A II-a problema si cea mai importanta ar fi ca Power Valve-ul se deschide prea repede, adica intre 4000 - 5000 RPM unde eu ca un incepator ar trebui sa schimb vitezele atunci cand nu ma grabesc, iar esenta problemei este ca daca apuc sa debraiez exact in momentul in care valva se deschide... se tureaza ca turbata pana in 10-11k RPM. Cum fac sa reglez Power Valve sa deschida mai tarziu? Iarasi n-am bani sa ma duc la vreun mecanic... mai bine invat eu.

 

Si a III-a problema este ca nu imi indica temperatura... Aici chiar nu stiu de la ce e... Sonda de temperatura n-am gasit-o inca iar prin instalatia electrica nu ma bag.

 

 

Asa ca va rog eu mult de tot sa ma ajutati macar cu un sfat :angryfire:

 

Va multumesc anticipat,

 

Si va doresc asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand iti urez sa il stapanesti sanatos!

 

In al doilea rand eu zic ca trebuia sa postezi in sectiunea Service si o sa rugam un admin sa mute topicul!

 

In al doilea rand, despre problemele tale:

- carena se repara cu chit de fibra de sticla, spritchit si vopsea. Faci rost de un distantier din plastic pe care il lipesti cu chitul la locul respectiv, adaugi chit cat e nevoie sa acoperi spartura/crapatura, apoi se da cu spritchit, se slefuieste cu smirghel fin iar apoi se vopseste locul. Materialele necesare se gasesc in magazinele de piese auto.

- despre Power Valve nu stiu sa iti spun cum se regleaza deoarece habar nu am! :angryfire:

- te uiti in manual si cauti unde e sonda de temperatura, verifici daca se alimenteaza cum trebuie, iar daca se alimenteaza bine inseamna ca e stricata.

 

Uite aici manualul scanat in format jpeg:

http://www.suzukirgv250.co.uk/manual.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kitul de fibra de sticla contine:

- rasina

- intaritor

- o "paturica" de fibra de sticla pliata

 

Kitul prinde pe plastic si, evident, pe alte lucrari din fibra.

 

Se curata carenta in zona defecta (preferabil de toata vopseaua existenta) cu smirghel gros sau perie de sarma.

Se taie fasii de fibra de sticla de dimensiuni corespunzatoare avariei.

Se ia un bol de plastic cat mai neted (fara colturi, striatii etc) unde se toarna rasina necesara si se amesteca cu intaritor. Dupa ce se intareste rasina ramasa in bol, aceasta "sare" cand strangi un pic de bol.

Se aplica pe carena straturi succesive de rasina si fibra.

Atentie: odata amestecata cu intaritor, rasina are un timp de lucru limitat (cateva minute). Trebuie preparate cantitati mici si lucrat repede. Rasina strica pensulele.

 

Dupa ce se intareste rasina (proces cu degajare de caldura), se smirgheluieste toata zona si se finiseaza cu chit si vopsea.

 

 

In cazul tau, poti taia fundul adanciturii unde se prinde surubul, si apoi aplica fibra pe spatele carenei. Dupa aceea dai gaura si finisezi. E o lucrare super simpla.

 

Nu cunosc RVG-ul, asa ca nu ma bag la mecanica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...