Sari la conținut

Diferente Motoare Ktm


_Alex_
 Share

Postări Recomandate

Stie cineva care sunt diferentele dintre cele doua motoare LC4, 640 si 625 (nu stiu de ce-s

indicativele diferite, ambele motoare sunt de 625)? Dupa specificatiile de pe site-ul KTM,

s-ar zice ca sg. diferenta intre ele e carburatorul (Keihin la 625 SXC, Mikuni la 640)...

 

De fapt, ideea e ca ma gandesc sa pun un Keihin MX pe 640 Adventure-ul meu

(candva in viitor, ca banuiesc ca s-ar duce pe apa sambetei garantia in cazu' asta)

si i-as ruga pe cunoscatori sa-si spuna parerea despre smecherie - merge carb-ul de pe

625 SXC, se merita, e greu de facut, diferente in putere, consum etc.

 

Multzam cu anticipatiune :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SXC este un motor plasat intre EXC si LC4. Sau un LC4 cu carb cu spritz, bicicleta usoara si suspensii mai tari. Se preteaza la un hard enduro mai lung gen Rally Raid unde nu trebuie sa cari prea multa benzina....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pt. raspuns, univet.

...da' ramane intrebarea: se potriveste au ba carb-ul de pe 625 EXC pe 640?

Chiar nu stie nimeni? :crack:

 

Se potriveste. Keihin are un raspuns mai prompt si consum putin mai mare in schimb nu se comporta prea

bine la altitudine mare. Mikuni se adapteaza fbine la altitudine in schimb are probleme cu hopurile.

Keihin este un carburator mai de competitie daca vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ce mi se pare mie interesant la 625 este faptul ca are cu 20kg mai putin decat Adventure-ul, dar are acelasi cadru. Ceea ce inseamna ca suporta si pasager, la nevoie. N-am incercat, dar ma gandesc ca ar putea fi motorul potrivit ca sa te bagi la hard-enduro, dar la nevoie sa poti pune si prietena/nevasta+bagaje pt un week-end in munti :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mi se pare mie interesant la 625 este faptul ca are cu 20kg mai putin decat Adventure-ul, dar are acelasi cadru. Ceea ce inseamna ca suporta si pasager, la nevoie. N-am incercat, dar ma gandesc ca ar putea fi motorul potrivit ca sa te bagi la hard-enduro, dar la nevoie sa poti pune si prietena/nevasta+bagaje pt un week-end in munti :peace:

 

Motocicleta ideala Dual-Purpose este KTM 640 LC4 Enduro.

Poti sa faci hard enduro cu ea si poti sa faci si adventure - cu pasager.

Este suficient de usoara pt hard enduro si are abilitati bune pe sosea.

625SXC-ul nu are scarite pt pasager, este mai inalt si are carburator si toba de

COMPETITIE.

 

Eu unul folosesc LC4 Enduro cu succes si la enduro si la advenure(cu pasager).

 

Exista un temerar care a facut 70.000km in doi ani pe un LC4 Adventure fara sa aiba vreo problema tehnica.

Daca imi amintesc site-ul il postez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

625SXC-ul nu are scarite pt pasager

 

Poti sa-i pui...

 

Important e ca are cadrul spate proiectat sa tina inca o persoana.

 

De altfel, am vazut scarite puse chiar si pe EXC, dar nu e in regula, pt. ca greutatea pasagerului risca sa strambe cadrul spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai nene... te-ai saturat de aventuri prin romania? eu unul chiar nu inteleg de ce vrei sa-l schimbi.

 

ps: mi-am pus crash bars pe al meu... arata muult mai mare... ma cam sperie, incepe sa arate ca o vaca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai nene... te-ai saturat de aventuri prin romania? eu unul chiar nu inteleg de ce vrei sa-l schimbi.

Pai am zis cumva ca vreau sa schimb motoru'? :baldy: :D

 

Era vorba de carburator doar - si nici pe ala nu mi s-a pus pata sa-l schimb, faceam doar un "studiu de piata", sa vad daca s-ar merita ca investitie pe viitor (pe www.advrider.com cam toti care au avut carb Mikuni si si-au pus Keihin au fost super incantati de schimbare => treaba asta e considerata upgrade p-acolo... ;))

Editat de _Alex_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...