Sari la conținut

Crom, Nichel


SlipComunistu
 Share

Postări Recomandate

Am tot citit despre cum se cromeaza, nicheleaza, ateliere cu specific si cat de bine arata piesele (si arata bine) cromate si nichelate.

Da eu am o problema - Cum se curata acesta de pe piese, care este metoda cea mai buna si cu ce se curata - ca unele piese arata jalnic.

Mersi si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tot citit despre cum se cromeaza, nicheleaza, ateliere cu specific si cat de bine arata piesele (si arata bine) cromate si nichelate.

Da eu am o problema - Cum se curata acesta de pe piese, care este metoda cea mai buna si cu ce se curata - ca unele piese arata jalnic.

Mersi si asfalt uscat

incearca la o intreprindere unde are baie de decapare

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca cu foaie abraziva de granulatie 800 sau mai mare si apoi le freci pasla si pasta.....eu asa am facut si e mers bine...spor la treaba

 

Mersi

 

Este vorba de un rezervor, era vopsit, am curatat vopseaua cu flexu cu perie si sub vopsea era nichel, a sarit la perie cam 50% din el

O sa incerc si cu foaie abraziva

De ce tre sa frec cu pasla si cu pasta - pt ce?

Eu vreau sa ii dau un strat subtire de chit pt ca in unele locuri are denivelari si apoi sa il vopsesc

Mai are rost sa il curat tot pana la tabla sau nichelu care e tapan pe rezervor pot sa il las si sa vopsesc peste el ? - bineinteles finisat cu chit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca n-ai zis din start... daca la sfarsit il chituiesti , nichelul il cureti cu flexul la care pui un disc de curatat vopseaua. Este vorba de un disc care are pe el fasii de smirghel lipite oblic. Te duci oriunde are discuri de flex si ceri disc pt curatat vopseaua.

Dezavantajul e ca suprafata nu iese perfect neteda, dar daca dai chit nu sunt probleme.

Am crezut ca e vorba de piese pe care vrei sa le cromezi dupa aceea si care tre sa fie perfect netede.

Esti sigur ca e nichel si nu e crom? Stiam ca nichelul nu e foarte rezistent si se exfoliaza relativ repede. Oricum chiar daca e nichel, chiar daca e crom, procedura de indepartare e aceeasi. Pt o treaba buna da tot jos pana ajungi la tabla. E destul sa prinda rugina pe un milimetru patrat ca apoi se extinde. Si daca rugina apare de la interior spre exterior e destul de naspa pt ca pana iti dai seama mananca destul de mult.

Editat de kama3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca n-ai zis din start... daca la sfarsit il chituiesti , nichelul il cureti cu flexul la care pui un disc de curatat vopseaua. Este vorba de un disc care are pe el fasii de smirghel lipite oblic. Te duci oriunde are discuri de flex si ceri disc pt curatat vopseaua.

Dezavantajul e ca suprafata nu iese perfect neteda, dar daca dai chit nu sunt probleme.

Am crezut ca e vorba de piese pe care vrei sa le cromezi dupa aceea si care tre sa fie perfect netede.

 

Deci se curata bine cu smirghel - mersi mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mana cu smirghel freci pana te plictisesti. Nu e vorba de foarie de smirghel aplicat pe disc de flex ci de un disc cu fasii de smirghel puse oblic. treaba pe care o faci cu smirgel in 3 ore o faci cu discul ala de flex in 10 minute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mana cu smirghel freci pana te plictisesti. Nu e vorba de foarie de smirghel aplicat pe disc de flex ci de un disc cu fasii de smirghel puse oblic. treaba pe care o faci cu smirgel in 3 ore o faci cu discul ala de flex in 10 minute.

 

Da omule am inteles - mersi - nu sunt nebun sa slefuiesc la mana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...