Sari la conținut

Salut tuturor!


Gabyy
 Share

Postări Recomandate

 

Merci! Lenea nu este mare....m-am uitat...dar probabil nu m-am exprimat eu corect si-mi asum acesta vina.Gandindu-ma ca sunteti posesori de Burgman...poate prin cunostinte, prieteni.....ati auzit ca vinde cineva...Nu ma pricep la aceste maxiscutere si mi-ar fi de ajutor sfatul vostru in cazul in care gasesc sa cumpar, mai ales daca cunoasteti scuterul respectiv.( stiu eu....merita, nu merita.....ce mai trebuie facut la el...)

Multumesc.

Gabi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Merci! Lenea nu este mare....m-am uitat...dar probabil nu m-am exprimat eu corect si-mi asum acesta vina.Gandindu-ma ca sunteti posesori de Burgman...poate prin cunostinte, prieteni.....ati auzit ca vinde cineva...Nu ma pricep la aceste maxiscutere si mi-ar fi de ajutor sfatul vostru in cazul in care gasesc sa cumpar, mai ales daca cunoasteti scuterul respectiv.( stiu eu....merita, nu merita.....ce mai trebuie facut la el...)

Multumesc.

Gabi

 

cauta-l pe l.u.v. el are acest model , are tel la semnatura , eu am calarit unul merita banutul ! bafta

eu m-as duce personal in Italia sa-l aduc , pe 2 roti ! mare drumetie ar fi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Da, eu am modelul asta..

Ce pot sa-ti spun..fiecare cioara-si lauda puii, dar aici nu-i cazul.

In sensul ca cel de 650 este regina maxi-urilor din orice punct de vedere:confort, tinuta de drum, putere, prestanta.

Loc pentru picioare berechet, spatiul de depozitare sub sa imens, daca mai are si topcase bagi in el ca intr-un portbagaj de masina.

In primul rand te intreb ce inaltime si greutate ai?

Daca mergi preponderent in oras vei vedea ca este mare si greu, destul de dificil de manevrat printre masini si pe loc.

Daca mergi si afara atunci este alegerea perfecta.

Eu am 183 cm si 100 kg si imi vine manusa.

Daca esti mai inalt schimba-ti parbrizul cu unul Givi pentru confort deplin, eu asa am facut si este touringul perfect, apropiat de BMW Rt pe care l-am avut inainte de asta.

Iti recomand varianta Executive, dupa 2004, care are oglinzi pliabile electric si ABS, iar dupa 2005 si parbriz reglabil electric.

Despre importanta ABS-ului nu mai pomenesc, iar oglinzile pliabile automat sunt senzationale in oras, te poti strecura foarte usor printre masini doar apasand pe un buton sa le pliezi.

Spre deosebire de toate celelalte maxi-uri la asta nu ai nevoie sa schimbi nimic(role/curele, etc), cureaua este lifetime iar transmisia este pe role.

Modelul are o singura hiba cunoscuta, are niste role de plastic dur care in timp se uzeaza si trebuiesc schimbate.

Mai are doi rulmenti care trebiesc schimbati si aia odata cu rolele astea.

Daca rulmentii astia de la transmisie au uzura se aude o bataie ritmica la relanti, bataie care dispare dupa 1400/1500 rot/min.

Vezi ca cine il vinde, daca are hiba asta, ca sa o ascunda da relantiul mai mare, peste 1600 rot/min si nu se mai aude nimic!

De fapt bataia asta nu deranjeaza decit auditiv, pentru ca poti merge cu ea asa fara griji.

Rolele insa, daca se uzeaza prea tare nu-ti mai schimba vitezele.

Problema poate aparea si la 20.000 si la 100.000 km, aleatoriu.

Toata reparatia nu este foarte costisitoare, (manopera+piese)duce la 500 euro si ai totul ca nou.

In rest totul este fiabil, motorul duce peste 150.000 fara probleme daca este corect tratat, este o motocicleta cu transmisie automata.

Trebuie atentie la schimburile de ulei(motor/transmisie/diferential), care trebuiesc facute ca la carte, dar asta este valabil la absolut toate motocicletele.

Cind o iei trebuie sa te uiti atent la cadru, furci si carene, sa nu fi fost lovita.

Fiind tot carenat ai un mare avantaj, cam orice cazatura se vede pe el, carenele nu se mai imbina bine, apar lufturi intre plastice, etc.

Cam asta ar fi, daca te avantajeaza si te hotarasti sa cumperi asa ceva faci cea mai buna alegere, nu vei mai dori sa te dai jos de pe el.

Bafta multa.

PS:Daca astrele se suprapun favorabil ca sa-mi iau alt motor pe al meu am sa-l vand..daca esti interesat discutam..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • Admin

Confirm, este EX-ul meu.. :blink:

Un lucru este clar, daca aveam bani sa-l tin nu-l vindeam in veci!

Daca aveti posibilitatea sa optati pentru asa ceva sa nu ezitati nicio secunda, este absolut demential..

Actualul propietar va fi foarte multumit cu el..

Zile bune la toti..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor.Cateva poze cu Burgmanelul....dar nu le-am facut eu, le am de la Luigi (fostul proprietar).Cum zicea si el...este absolut demential, arata impecabil...inca n-am iesit cu el la plimbare...astept ca si voi sa se incalzeasca afara. :laugh:

post-19633-1299310542_thumb.jpg

post-19633-1299310554_thumb.jpg

post-19633-1299310561_thumb.jpg

post-19633-1299310573_thumb.jpg

post-19633-1299310581_thumb.jpg

post-19633-1299310588_thumb.jpg

post-19633-1299310595_thumb.jpg

post-19633-1299310600_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne
Salut tuturor.Cateva poze cu Burgmanelul....dar nu le-am facut eu, le am de la Luigi (fostul proprietar).Cum zicea si el...este absolut demential, arata impecabil...inca n-am iesit cu el la plimbare...astept ca si voi sa se incalzeasca afara. :laugh:

 

Mergi la o plimbarica cu mine pana la sinaia in week-end?....merg cu scuterul de 250

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...