Sari la conținut

Cumpar Moto de 125cmc sport...


Postări Recomandate

pai daca ai fi incepator nu ar trebui sa facem asemenea depasiri....daca esti avansat...treci de la clasa 125 sau treci pe aprilia rs......

din cate vad se misca greu r125 :D eu am un baiat la liceu si mereu il vad cum o alearga...si parea ca fuge :-?? acuma nustiu daca uh zici ca e adrenalina maxima cand bate vantu si depasesti un camion ;))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 126
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@chivu: da, din pacate a aparut rs125 4t. mi se pare ca n-o sa se mai faca 2t-ul :D deci aprilia nu o sa mai ruleze la 125... nu-i nimic, ramane mito care e un motor foarte fain chiar daca din punctul meu de vedere e urat cu spume! :huh:

http://www.aprilia.com/en-US/Model/40/RS+125/Technical.aspx

 

Pe site e tot 2t ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eee acuma o sa invat si mecanica ;) o sa trec prin multe :D dar asa e cand n-ai ajutor...inveti singur...si de nevoie...deci un lucru bun...motor in 2t ulei in benzina...eu ma gandeam sa pun 10ml la litra sa fie mai ok :huh:

Mesaj completat

Stie careva pe aici prin bucuresti unde as putea gasi motoare de vanzare?

Cauta pe net... sunt o gramada , acum depinde si ce stare sunt , si ce acte au , sunt f f f multe motoare cu actele naspa. Asa am patit eu acum 2 ani cand mi-am luat rs-ul , pana l-am gasit pe asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

 

http://www.motorcycle-usa.com/612/8337/Mot...First-Look.aspx

 

eu am vazut-o initial acum vreol luna pe site-ul oficial aprilia, acum vad ca nu mai e! poate le-a venit mintea la cap si lasa gunoaiele 125 4t altor firme sa se faca de rahat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.motorcycle-usa.com/612/8337/Mot...First-Look.aspx

 

eu am vazut-o initial acum vreol luna pe site-ul oficial aprilia, acum vad ca nu mai e! poate le-a venit mintea la cap si lasa gunoaiele 125 4t altor firme sa se faca de rahat...

Poate din 2012 or să apară Âşi 4t, dar ținând cont că e sfârÂşitul lumii la anul, n-are rost să-i mai dăm importanță.

Mesaj completat

Rsv4 de 125 mai lipsea ;)

Mesaj completat

Apropo, prin Italia Âştiți cine se dă preponderent pe yzf ? :D Pixdele, fără glumă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Poate din 2012 or să apară Âşi 4t, dar ținând cont că e sfârÂşitul lumii la anul, n-are rost să-i mai dăm importanță.

Mesaj completat

Rsv4 de 125 mai lipsea :D

Mesaj completat

Apropo, prin Italia Âştiți cine se dă preponderent pe yzf ? :huh: Pixdele, fără glumă.

Pt ca e o motoreta de pisde , sa se miste de colo colo ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele cu bani ;)) k nu oricine isi permite un asemenea motor ... nu prea stiu ce sa fac :-? cbr 125 sau rs 125 :-? 2t vs 4t :-? avand in vedere k nu am nevoie de putere si vreau sa nu ma coste foarte mult interetinerea astfel incat so intretin ar fi mai ok un cbr 125 dar nu imi place aspectul...zici ca stai pe bicicleta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

intretinerea costa cam la fel intre 4t si 2t. la 4t ai de reglat supape (nu des, ce-i drept), ai de schimbat lant de distributie, intinzator si patine. la 2t in mare trebuie doar sa-i pui ulei bun... 4t rezista mai mult la neglijenta. gen forjat cu motorul rece. dar daca ai grija si il incalzesti inainte sa il forjezi si motorul e bun n-ai treaba cu el.

 

uite, chivu a facut 40.000 sau mai mult cu un nsr care nu era nou. tot 2t. si sa nu vina careva acum sa-mi spuna ca e honda si aprilia are motor rotax si nu-i la fel! rotax e o firma care face in principal motoare de avion, numai avioane cazute ar fi prin lume daca erau asa de proaste. bat pariu ca o honda si un rotax in aceleasi conditii tin la fel de mult sau foarte apropiat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.motorcycle-usa.com/612/8337/Mot...First-Look.aspx

 

eu am vazut-o initial acum vreol luna pe site-ul oficial aprilia, acum vad ca nu mai e! poate le-a venit mintea la cap si lasa gunoaiele 125 4t altor firme sa se faca de rahat...

majoritatea motoarelor mari si cele mai bune sunt in 4T nu stiu ce nuti convine la 4T

Mesaj completat

eu stiam ca sunt mai fiabile 4t si costa de 2 ori mai putin sa le intreti....problema la 2t este ca consuma si mult...adica 2ori mai mult....acuma sa vad ce sa aleg intre 4t si 2t....adica cbr si rs... :| incepe si strees sa aibe dreptate....

2T mananca multa benzina si trebuie sa pui mereu ulei ca il mananca.. nu e ca la 4T care ramane si il schimbi odata la 3mii 4mii la fiecare 2 plinuri sau 3 pui si ulei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stress cred ca se refera la faptul ca 4t la clasa 125 sunt cam puturoase....asa in general sunt bune...2t e mai puternic dar se duce mai usor si se aude ca o drujba....nustiu cu 2t si 4t .. acuma am un scuter in 2t si mamanca cam 4l de benzina la suta si misepare enorm pt un motoras sa papae atata....cu putin peste consuma o masina....vreau sa iau un motor care sa nu treaca de 5l ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stress cred ca se refera la faptul ca 4t la clasa 125 sunt cam puturoase....asa in general sunt bune...2t e mai puternic dar se duce mai usor si se aude ca o drujba....nustiu cu 2t si 4t .. acuma am un scuter in 2t si mamanca cam 4l de benzina la suta si misepare enorm pt un motoras sa papae atata....cu putin peste consuma o masina....vreau sa iau un motor care sa nu treaca de 5l ;)

Nu se aude deloc a drujba , cel putin a mea are un sunet mai gros , fata de alte rs-uri , iar din punctu meu de vedere se aude mai marfa decat un 4T , tu cat ai vrea sa cheltuiesti pentru motor ?

Mesaj completat

majoritatea motoarelor mari si cele mai bune sunt in 4T nu stiu ce nuti convine la 4T

Mesaj completat

 

2T mananca multa benzina si trebuie sa pui mereu ulei ca il mananca.. nu e ca la 4T care ramane si il schimbi odata la 3mii 4mii la fiecare 2 plinuri sau 3 pui si ulei

de cand pui ulei la rs la 2 plinuri sau 3 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Nu se aude deloc a drujba , cel putin a mea are un sunet mai gros , fata de alte rs-uri , iar din punctu meu de vedere se aude mai marfa decat un 4T , tu cat ai vrea sa cheltuiesti pentru motor ?

Mesaj completat

de cand pui ulei la rs la 2 plinuri sau 3 ?

EL nici nu stie ce inseamna rs ...

Editat de ALINU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite, chivu a facut 40.000 sau mai mult cu un nsr care nu era nou. tot 2t. si sa nu vina careva acum sa-mi spuna ca e honda si aprilia are motor rotax si nu-i la fel! rotax e o firma care face in principal motoare de avion, numai avioane cazute ar fi prin lume daca erau asa de proaste. bat pariu ca o honda si un rotax in aceleasi conditii tin la fel de mult sau foarte apropiat...

Drujba avea vreo 60.000km când am vândut-o. Încă merge, e aici lângă mine :) Mai am un pretin care are nsr din '95, indentic cu al meu de altfel, care are vreo 50.000km. E full pauăr Âşi mai are ceva tobă sport.

Ambele trotinete au mers cu ulei full synthetic Procycle (de pe louis luat în bidoane de câte 4l) cu pompa de ulei. La nsr n-am auzit de probleme cu ungerea. Ambele au stat mereu la încălzit, iar dacă se întâmpla să mă grăbesc, mers chilleanu` până în 4000rpm Âşi în prima intersecția era motorul la temperatura optimă :)

 

Ăia 40k sunt kilometrii făcuți de mine pe trotinete de 125 :lol:

Mesaj completat

stress cred ca se refera la faptul ca 4t la clasa 125 sunt cam puturoase....asa in general sunt bune...2t e mai puternic dar se duce mai usor si se aude ca o drujba....nustiu cu 2t si 4t .. acuma am un scuter in 2t si mamanca cam 4l de benzina la suta si misepare enorm pt un motoras sa papae atata....cu putin peste consuma o masina....vreau sa iau un motor care sa nu treaca de 5l :D

Sunetul depinde cum ți-l faci. Rs-ul Âşi Nsr-ul le poți face să sune foarte frumos. Lafel Âşi pentru Mito.

 

Da, Âşi eu prefer sunetul de 2t, față de 4t fie el mono sau v2.

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Interesant...sunt si oameni care le place sunetul la 2t....eu sincer toate care motoarele in 2t care le-am auzit sunau ca drujba lu bunicamiu....daca aveti un link spre youtube va rog sa imi lasati si mie cu un motor de 125 2t....

filmuletele nu au sunetul real in ele . Toate motoarele de 125 in 4 timpi suna oribil.Oricum astea-s copilareli , dupa ce mergi cu ea 2 sapt ai sa uiti de sunet sau iti va place . Ia-ti in pw la mea odata motor ce tot atatea discutii de 2 bani ...

Editat de ALINU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai imi iau dar nu gasesc :)) am gasit ceva dar e belea cu transportu :)) si cu actele :| defapt cu actele k trebuie sa ma duc pana la galati sa semenz cica niste chesti :| de aia am deschis si eu topicu :D poate venea cineva cu o oferta care vrea sa isi ia :D ... app aveti idee daca exista drive test ca la masini si la moto?:| adica sa incalic si eu un rs sau un cbr k nu stiu ce sa aleg :lol: sunt incepator doar la scoala moto m-am urcat pe motor si pe la un tovarasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
pai imi iau dar nu gasesc :)) am gasit ceva dar e belea cu transportu :)) si cu actele :| defapt cu actele k trebuie sa ma duc pana la galati sa semenz cica niste chesti :| de aia am deschis si eu topicu :D poate venea cineva cu o oferta care vrea sa isi ia :D ... app aveti idee daca exista drive test ca la masini si la moto?:| adica sa incalic si eu un rs sau un cbr k nu stiu ce sa aleg :lol: sunt incepator doar la scoala moto m-am urcat pe motor si pe la un tovarasi

Ia ma rs din Galati , cunosc motorul este foarte bun si ingrijit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
pai pe ala l-as lua dar e belea cu transportu si actele....daca ma inteleg cu el o sa il iau :lol: acuma tratez cu omu a acceptat oferta numai ca acum sa vedem cu transport si acte....dar pana una alta vreau sa mai invat si eu cate ceva despre motoare...sa stiu sa am grije de el :)

Ce acte ma?Are actele in regula ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
pai stiu dar cica trebuie sa semnez nustiu :-?? si nu am cum sa ajung in bacau....m-am inteles sa ne int in bucuresti si asa ar fi ok....problemea este cu actele k cica trebuie sa ajung in bacau sa semnez la politie ceva in leg cu inmatricularea.....

Ce bacau?Galati poate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...