Sari la conținut

electromotor cagiva w12


Postări Recomandate

va salut!am o problema cu electromotorul la cagiva w12.invarte foarte incet si are rotorul destul de uzat.stiti pe careva care reconditioneaza asa ceva? nu am gasit sa cumpar nici macar la dezmembrari.

Daca aveti asa ceva de vanzare ar fi ideeal,iar daca nu ce se mai poate face.Motorul nu are nici kick.Am inteles ca se potriveste si de la w16.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut!am o problema cu electromotorul la cagiva w12.invarte foarte incet si are rotorul destul de uzat.stiti pe careva care reconditioneaza asa ceva? nu am gasit sa cumpar nici macar la dezmembrari.

Daca aveti asa ceva de vanzare ar fi ideeal,iar daca nu ce se mai poate face.Motorul nu are nici kick.Am inteles ca se potriveste si de la w16.

 

La ce anume te referi cand spui ca rotorul este destul de uzat ?

Daca spui ca invarte foarte incet,ai verificat si bateria,sa fie bine incarcata ?

Mesaj completat

va salut!am o problema cu electromotorul la cagiva w12.invarte foarte incet si are rotorul destul de uzat.stiti pe careva care reconditioneaza asa ceva? nu am gasit sa cumpar nici macar la dezmembrari.

Daca aveti asa ceva de vanzare ar fi ideeal,iar daca nu ce se mai poate face.Motorul nu are nici kick.Am inteles ca se potriveste si de la w16.

 

La ce anume te referi cand spui ca rotorul este destul de uzat ?

Daca spui ca invarte foarte incet,ai verificat si bateria,sa fie bine incarcata ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai o poza cu rotorul?Ma gandesc ca e uzat colectorul,daca mai are material se poate rectifica.Pune o poza si cu periile si spune-ne daca suportul de perii este intreg.Daca invarte incet poate sa fie si de bucsi/rulmentul de la electromotor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,o sa pun poze cat de curand. Bateria nu este de vina,am verificat.Rotorul are cateva elemente lipsa pe partea accea unde vin periile.As avea nevoie de rotor sau cel putin cineva sa il rebobineze pe asta.Nu am gasit pana acum sa cumpar altul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

ala e colectorul, daca avea ceva bobinajul nu iti mai mergea ;)

Mesaj completat

ala e colectorul, daca avea ceva bobinajul nu iti mai mergea ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate inlocui inelul colector(asta implica rebobinarea).Nu stiu la ce costuri ajungi,depinde,ce mai e dus prin electromotor?Daca suportul de perii e rupt,(suport de perii nu se gaseste ca piesa de schimb)atunci cauta un electromotor prin dezmembrari sau nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde pot gasii sa cumpar asa ceva??nou/sh complet sau doar rotor

 

Ar fi bine sa pui totusi pozele promise,eu de exemplu tot n-am inteles ce problema ai cu rotorul..

 

 

Mesaj completat

Niste baieti din Hunedoara nu numai ca bobineaza motoare , electromotoare si alternatoare auto, mi-au reconfectionat COLECTORUL unui troliu auto .al meu ara praf sarite vreo 2 lamele ..tipii au un sistem de fac colectoare de orice tip ,chiar si pentru electromotoare auto .mi-au salvat troliu ,altfel trebuia sa-mi caut altul .mi-au oferit si 6 luni garantir (IMG:http://forum.softpedia.com/style_emoticons/default/coolspeak.gif)

Daca sunteti in impas apelati cu incredere si la ei .Pe mine m-au convins (IMG:http://forum.softpedia.com/style_emoticons/default/biggrin.gif) .uite nr de tel: 0254743483 sau 0722301969 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce se vede,la tine a frecat,sau poate mai freaca rotorul de stator...daca inca mai freaca,din cauza bucselor uzate,asta ar putea fi cauza turatiei necorespunzatoare.Daca uzura rotorului si a statorului a marit insa prea mult intrefierul,va trebui sa cauti un alt demaror.

Colectorul ,desi nu se vede prea bine in poze,ar merge rectificat pe un strung..(nu am vazut sa fie lamele colectoare lipsa..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca nu prea mai ai ce rectifica la colectorul ala.E conic si nu mai ai material de unde sa rectifici iar la una din lamele lipseste o buna bucata din partea superioara ceea ce va duce la ruperea periilor(carbuni :lol: )Trebuie inlocuit colectorul.In Ungaria se gasesc destul de usor,aici,in Romania doar la unele coduri de rotoare la electromotorarele de utilaje. si/sau camioane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca nu prea mai ai ce rectifica la colectorul ala.E conic si nu mai ai material de unde sa rectifici iar la una din lamele lipseste o buna bucata din partea superioara ceea ce va duce la ruperea periilor(carbuni :lol: )Trebuie inlocuit colectorul.In Ungaria se gasesc destul de usor,aici,in Romania doar la unele coduri de rotoare la electromotorarele de utilaje. si/sau camioane.

 

In una din poze eu am vazut ca ar mai fi ceva material,dar poate ma insel eu...oricum nu are ce pierde,poate incerca...

Mesaj completat

Oameni buni cumpar altul dar nu gasesc.caut de ore in sir peste tot.Ce se mai potriveste il locul astuia?

 

Cateva posturi mai sus,ti-am citat de pe un alt forum spusele unuia care a fost in situatia ta...

E si un nr de telefon acolo,ai incercat macar sa suni ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

pai alea se poate sa frece de stator ,deci tre schimbate bucsile sau rulmentii.Eu stiam ca se numesc ''tole'',oricum multe si nebanuite sant caile electromotoarelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pun mai multe poze...se vede clar ca unele placute metalice au un luciu,altele sunt decolorate,matuite...

 

Luciul respectiv e rezultatul frecarii intre rotor (cel din poza ) si stator .

Cauza cea mai probabila,uzura bucselor.Incearca sa le schimbi,altfel,cu timpul se va distruge rotorul.(si statorul..)

Daca te uiti la polii statorului,asezati in interiorul carcasei ,vei vedea si acolo urme de frecare...acelasi luciu.

 

Colectorul,este chestia cilindrica pe care calca carbunii,format din mai multe lamele.

E foarte probabil,ca totusi bateria sa te mai duca,dar din cauza frecarii dintre rotor si stator,curentul consumat de demaror,nu poate fi asigurat de baterie.De aici,probabil,tensiunea mica ...6V...pe care o gaseai tu,cu demarorul cuplat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luciul respectiv e rezultatul frecarii intre rotor (cel din poza ) si stator .

s-ar putea sa ai mare dreptate. am scos mizerie cu un spray de frane de peste tot. totusi carbunii de pe stator sunt grosi, nu se vede nimic zgariat sau spart. la mana nu joaca nimic, nu stiu ce bucse sa schimb...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...