Sari la conținut

Enduro + Si -


Postări Recomandate

@bhairava: nu am inteles faza cu cei care renunta la spedere pentru ca nu le pot controla si merg pe enduro ca-s mai usor de condus.

E foarte relativ ceea ce spui, cu siguranta daca te sui prima data pe un enduro cu garda inalta sau pe un cross nervos si intri in teren s-ar putea sa zici ca e mai simplu de mers cu un speed pe high way.

Dar nu vreau sa polemizez enduro si spederele nu pot fi comparate la fel de usor ca un speed si un touring, sau un enduro cu un cross. Sunt diferite din multe puncte de vedere.

Singura asemenare sunt la fel de scumpe. Un enduro poate ajunge si la 10.000 Euro fara taxe.

Oricum Paris Dakar-ul este un eveniment de exceptie care face pe multi motociclisti sa viseze ca ar putea participa vreodata la el.

Singurele conditii pt participare: vreo 50.000 USD bani de buzunar si un enduro...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dan, din cate am vazut eu, majoritatea scapa de viteze si-si iau enduro. Mai mult, toti vor un cross mic, de 125 sau 250 cu care sa se dea pe teren accidentrat.

Stiu si din cei are au vandut enduro si au trecut la viteza, dar astia, in marea majoritate foloseau enduro pentru oras, nu pentru off road.

Eu daca mi-as vinde motocicleta, mi-as cumpara un Africa Twin.

da man, evident. toti se arunca din start la vitezane, si cind vad ca nu ii tine, isi iau ceva mai slabut, mai pe puterile lor. nu oricine e capabil sa controleze un motor de viteza. :D

 

acum serios vorbind, mi-e foarte clar ca o sa am ca a 2a motocicleta un enduro, dar doar ca pe o amanta, ma-ntelegi, tot cu honda o sa ramin insurat :P

...........io spun:dupa mine o vitezana e mult mai usor de manevrat decit un enduro in apele ei (teren accidentat......)...................cel putin io asa vad........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce am inteles eu(fara sa fac reclama pt enduro) em inteles ca pt cei care au facut enduro sau motocros mersul pe moto de strada e floare la ureche.multi care au avut rezultate la viteza au trecut mai intai pe la motocross

asta e motivul meu ascuns pt care merg la enduro(vreau sa devin campion la motogp in 2005 ca in 2004 nu ma bag, inca nu am bani de echipament :P )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca una fara alta pentru mine nu e bine imi place speed-ul la nebunie da cand ma duc in teren cu enduro am orgasm e sport adevarat nu cum am auzit pe unii ca stai num in sa si te duce motoru... Cat despre enduro si cross cred ca se face o mare confuzie cu un cross nu prea ai ce cauta in teren si invers fiecare cu treaba lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

andrei, e corect ce zici tu, dar am avut placerea sa i vad pe 2 baieti la treaba in teren greu pe ktm 300exc in 2t.cred ca si explozia aia bruta de forta a unui 2t maricel are avantajele ei in teren.dar, ca de obicei, nu le poti avea pe toate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

andrei, e corect ce zici tu, dar am avut placerea sa i vad pe 2 baieti la treaba in teren greu pe ktm 300exc in 2t.cred ca si explozia aia bruta de forta a unui 2t maricel are avantajele ei in teren.dar, ca de obicei, nu le poti avea pe toate

tocmai explozia bruta e buna la cross la enduro daca ai de urcat ceva adevarat o sa constati ca roata se invarte sub tine si tu stai pe loc. Surpriza neplacuta sa vezi pe unu cu DR 350 cum trece toc toc pe langa tine si tu stai.

Solutia la astea puternice e sa mergi patinat din ambreaj ca sa mai stavilesti puterea altfel cum spuneam rupe aderenta si stai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu mai polenizam pe tema asta, dau si eu un exemplu.daca ai o plecare scurtuta inaintea unei urcari killer, cred ca ai sanse nai mari cu un 2t.am mai vazut si cazuri cand ai surprize si mai mari.roata da in gol si tu te duci inapoi.oricum, e incontestabil ca un 4t e mult mai potrivit pt enduro.a propos de toc toc, ktm ul 525 e chiar nesimtit cum poate sa urce in stilul tractor, de i numeri bataile pistonului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

dar 125 lc2-ul meu e bun pt urcat pe munte.

 

si referitor la topic. inainte sa primesc motorul asta il vazussem lapersoana respectiva cu vreo 2 ani inainte, deabea il luase. mi sa parut super, asa mare cu cauciucurile alea cu crampoane etc, mi-a parut super mult. anu trecut in toamna m-am plimbat prima oara cu el si mi-a placut. daar fiindca eu deabea faceam scoala atunci nu am putut sa simt efectiv ce inseamna acel motor, mai ales ca toata lumea imi spunea sa fiu fffff atent ca e ffff puternic. si din ce am observat eu acolo, ca pe asfalt frana de spate nu prea are nici un efect, se blocheaza roata si te duuuuuuuuuuuuuuci fara treaba. cat despre frana fata mai am de invatzat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum parca e altceva cand vezi un enduro pe strada in oras nu??? e ciudat, parca nu are ce cauta acolo, dar eu deocamdata, sper ca de spat viit chiar o sa merg prin oras.

desigur ca atunci cand vezi un speed in oras undeva, mai ales daca e parcat, te uiti la el mult si bine, pur si simplu vezi performanta, ceva facut numai pt viteza, toate componenetele, designul inspira performanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun! Eu sunt chopperist convins! prefer chopper-ul din mai multe motive (poti sa-l faci unic, e comod, viteza nu prea e dar eu sincer nu sunt fan viteza, mai degraba fan accelerari) Dar daca as avea bani acum mi-as lua shi un enduro! de ce? am facut downhill shi trial pe mountain bike 7 ani! imi place sa merg prin padure dar cu chopper-ul nu ai cum sa faci asta! pana o sa am bani sa-mi iau shi un enduro, poate o sa ma apuc de minsk-ul lu' bunica-miu sa-l "endurizez" :D

Un enduro zici tu ca nu poti sa-l faci unic???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...