Sari la conținut

O saptamana in iunie prin Romania, sugestii?


siscrew
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Impreuna cu niste prieteni vrem sa facem o tura cu motoarele prin Romania in iunie. Nu am mai fost de mult prin tara, asa ca sper sa-mi puteti da ceva idei de locuri care merita vizitate, si drumuri care merita parcurse, iar noi vom oferi la schimb beri reci :crack:

Deocamdata pe lista sunt:

- Castelul Bran

- Castelul Hunedoara

- Lacul Rosu, si drumul aferent de la Gheorgheni la Bicaz

- Casa Poporului

- speram sa avem noroc si sa fie deschis Transfagarasanul mai devreme

- Dabuleni (Sahara Olteniei)

- Cimitirul Vesel de la Sapanta

- Crama Murfatlar

 

Sugestii de cazare si masa sunt de asemenea binevenite :)

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite o sugestie de traseu, furata tot de aici de pe forum!

Il poti reconstitui in Google Maps sa vezi ce si cum!!

 

Bucuresti –Cheia-Brasov- Sf. Gheorghe- Baile Tunsnad- Miercurea Ciuc- Gheorghieni –Bicaz- Poiana Teiului-Toplita –Reghin- Bistrita- Vatra Dornei- Borsa- Viseaul de sus- Sighetul Marmatiei-Baia mare- Dej- Cluj- Turda- Alba Iulia- Deva- Hunedoara (parcul national Hateg) Sibiu- Transfagarasan- Pitesti- Bucuresti.

 

Punctul de plecare cu siguranta nu e ok pentru voi, dar macar ai o idee de la care sa incepi!

Cu o medie de 250km pe zi (ceea ce mi se pare foarte decent) dureaza cam 8 zile!

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca intri in tara pe la Satu Mare dupa Sapanta poti continua pe valea Viseului pana la Borsa apoi treci Pasul Prislop spre Campulung Moldovenesc dupa care ai manastirile din Bucovina. De la Suceava poti continua pe la Cotnari apoi spre sud la Murfatlar. Starea drumului intre Satu Mare - Campulung este mai proasta in schimb de la Campulung la Bucuresti este buna. Mai ai varianta sa vii prin Dej si apoi Pasul Tihuta- Vatra Dornei, drum excelent si peisaje frumoase. Daca intri in tara prin sud pe la Arad ai doua variante ori spre Sibiu- Brasov- Bucuresti sau pe malul Dunarii apoi Bucuresti si de acolo restul. Dupa ce schitezi cat de cat un traseu probabil ca te vor ajuta mai multi cu locuri de vazut, cazare etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca intri in tara pe la Satu Mare dupa Sapanta poti continua pe valea Viseului pana la Borsa apoi treci Pasul Prislop spre Campulung Moldovenesc dupa care ai manastirile din Bucovina. De la Suceava poti continua pe la Cotnari apoi spre sud la Murfatlar. Starea drumului intre Satu Mare - Campulung este mai proasta in schimb de la Campulung la Bucuresti este buna. Mai ai varianta sa vii prin Dej si apoi Pasul Tihuta- Vatra Dornei, drum excelent si peisaje frumoase. Daca intri in tara prin sud pe la Arad ai doua variante ori spre Sibiu- Brasov- Bucuresti sau pe malul Dunarii apoi Bucuresti si de acolo restul. Dupa ce schitezi cat de cat un traseu probabil ca te vor ajuta mai multi cu locuri de vazut, cazare etc.

 

Transfagarasanul (si vizitele astea turistice) e bine sa incerci sa le eviti in weekend...Castelul bran nu e impresionant..

Cu ceva off-road ar fi si transalpina, in totalitate sau pana la Obarsia Lotrului - cu iesire pana in Valea Oltului.

Iar al 3-lea drum scenic ar fi Cheile Bicazului, dar era cam prost drumul...

O idee ar fi sa dati un tur pana in delta, o plimbare cu barca prin delta e ceva deosebit...

aici poti citi de o excursie ce-am facut-o in 2009

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

locurile sunt cele stiute, nu s-a mai inventat nimic, problema este mai degraba cum le legi, adica daca vreti sa faceti un mare tur sau va stabiliti intr-un loc si dati ture mai mici. am vazut ca s-au reparat drumurile prin judetele unguresti, e frumos si pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sugestii! Am mai restrans din punctele care vrem sa le vizitam, pentru ca ideea e sa mergem lejer, nu sa batem 6-700km/zi. Punctul de plecare va fi Turda, pentru ca de acolo isi inchiriaza prietenii mei motoarele. Nu stiu cat offroading vom face, caci desi ei isi iau BMW GS'uri, eu am un Triumph Sprint ST, care nu a iesit de pe asfalt pana acum :crack:

 

Un itinerariu tentativ ar fi asa:

 

Turda - Alba Iulia - Hunedoara - spre Dabuleni

cetate, peisaje

 

Dabuleni - Turnu Magurele - spre Bucuresti

peisaje, sahara olteniei, dunarea

 

Bucuresti

casa poporului, etc

 

Bucuresti - Brasov - Bacau

castelul bran, traversat muntii, peisaje

 

Bacau - Gheorgheni - Poiana Teiului - Vatra Dornei

cheile bicaz, lacul rosu, traversat muntii

 

Vatra Dornei - Borsa - Sapanta - spre Baia Mare

pasul prislop, cimitirul vesel

 

Baia Mare - Dej - Cluj - Turda

peisaje

 

 

Aproximativ 1800 de km, ceea ce cred ca ne ofera si o rezerva de timp. Pe harta, ar arata cam asa: Google Maps

 

Ce parere aveti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe jos alexandria - tr magurele nu prea e nimic de vazut, drumul e bun dar sunt multe sate, se circula destul de greu. poate mai bine va duceti tr severin - orsova prin craiova. oricum mare off road nu puteti face cu motoarele mentionate si chiar daca incercati nu prea aveti ce decat niste drumuri peste camp care sunt praf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin
Dabuleni - Turnu Magurele - spre Bucuresti

peisaje, sahara olteniei, dunarea

 

daca vei gasi peisajele saharei oltenesti, sa-mi dai si mie de stire,

le-am cautat si eu anul trecut si nu am gasit decat o plantatie de pepeni :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu iti recomand sa scoti sudul din tura, nu e nimic spectaculos de vazut.

presupun ca e obligatoriu castelul Bran, asa ca poti sa mergi Hunedoara-Sibiu-Bran-Bucuresti-Tulcea-Bacau

e pacat, parerea mea, sa nu incluzi si delta in tura asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu iti recomand sa scoti sudul din tura, nu e nimic spectaculos de vazut.

presupun ca e obligatoriu castelul Bran, asa ca poti sa mergi Hunedoara-Sibiu-Bran-Bucuresti-Tulcea-Bacau

e pacat, parerea mea, sa nu incluzi si delta in tura asta.

 

fara transfagarasan si transalpina? E pacat, sunt 2 trasee super si apropiate. Transfagarasanul a fost votat undeva cel mai scenic traseu din lume.

nu ar fi o idee rea sa vizitati nici cetatea de la targu-neamt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vatra Dornei - Borsa - Sapanta - spre Baia Mare

pasul prislop, cimitirul vesel

 

Baia Mare - Dej - Cluj - Turda

peisaje

 

 

Aproximativ 1800 de km, ceea ce cred ca ne ofera si o rezerva de timp. Pe harta, ar arata cam asa: Google Maps

 

Ce parere aveti ?

 

Recomand Sapanta - Satu Mare - Zalau - Cluj Napoca - Turda. In felul asta mergeti pe drum mai bun decat pe Baia Mare. Si in plus treceti pe Meses. Pacat sa nu-l includeti in traseu, daca tot mergeti de la Sapanta la Turda. Ca idee despre starea drumurilor, folositi cu incredere: http://www.openmap.ro/moto/

Nick.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de sugestii, am modificat traseul sa mergem prin Satu Mare, si sa includem Transalpina si Transfagarasan. As fi vrut sa includ si Delta, dar nu am avea destul timp, vreau sa tin itinerariul sub 2000km ca sa putem merge relaxati. Super tare harta moto, felicitari celor care au avut ideea!!

 

Traseul arata acum cam asa: Google Maps

 

Turda - Alba Iulia - Hunedoara - spre Sibiu

cetate, defileul Jiului, Transalpina

 

Sibiu - Bucuresti

transfagarasan

 

Bucuresti

casa poporului, etc

 

Bucuresti - Brasov - Bacau

castelul bran, traversat muntii, peisaje

 

Bacau - Gheorgheni - Poiana Teiului - Vatra Dornei

cheile bicaz, lacul rosu, traversat muntii

 

Vatra Dornei - Borsa - Sapanta - spre Satu Mare

pasul prislop, cimitirul vesel

 

Satu Mare - Zalau - Cluj - Turda

peisaje

 

Acum 1952 de km. Cu drumul dus-intors de acasa pana la Turda, fac vreo 5000 in 11 zile, si incep sa ma gandesc c-ar fi o idee buna sa imi schimb cauciucurile inainte de plecare (deja am 12000 pe ele).

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Multumesc pentru sugestii! Am mai restrans din punctele care vrem sa le vizitam, pentru ca ideea e sa mergem lejer, nu sa batem 6-700km/zi. Punctul de plecare va fi Turda, pentru ca de acolo isi inchiriaza prietenii mei motoarele. Nu stiu cat offroading vom face, caci desi ei isi iau BMW GS'uri, eu am un Triumph Sprint ST, care nu a iesit de pe asfalt pana acum :laugh:

 

Un itinerariu tentativ ar fi asa:

 

Turda - Alba Iulia - Hunedoara - spre Dabuleni

cetate, peisaje

 

...........................................................

..........................................................

 

Cand ajungeti prin Judetul Hunedoara , dati de stire , poate va mai indicam niste obiective frumoase de vizitat , in functie de traseul vostru .........si poate stam si la un ,, pahar de vorba '' !!!

 

Concediu placut si fara evenimente nedorite !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi fost frumos sa vedeti Dunarea intre Severin si Moldova Noua, dar ar trebui sa ocoliti prea mult fata de traseul stabilit

oricum, sa aveti in vedere traseul pt plimbarile viitoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi fost frumos sa vedeti Dunarea intre Severin si Moldova Noua, dar ar trebui sa ocoliti prea mult fata de traseul stabilit

oricum, sa aveti in vedere traseul pt plimbarile viitoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...