Sari la conținut

Invatam mai multe!


Postări Recomandate

As fi interesat de niste cursuri de mecanica auto/moto, eventual finalizandu-se cu o diploma de calificare. Unde le pot face ieftin si intradevar sa invat ceva? Stiu de cele de la ASSD Bucuresti, dar am vazut si la B&S Motors, unde in comparatie cu ASSD Au preturi mult mai mari, si 4 nivele de calificare. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa dau un ban in plus si ceva timp pierdut in plus dar sa le fac la B&S Motors sau la ASSD? Cele de la ASSD sunt echivalentele carui tip de curs de la B&S? Daca stiti alte locatii de unde chiar se poate invata ceva, astept oferte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as zice sa nu pui prea mare pret pe o diploma obtinuta in Romania, de cele mai multe ori e o hartie fara valoare. In urma unui curs ar trebui sa te intereseze ce inveti si mai putin diploma....

La noi din pacate s-a creat o adevarata industrie ce elibereaza diplome pe banda rulanta contra cost, evident.

Mecanicii moto cu adevarat buni deocamdata sunt rari prin Ro si aia care sunt in cele mai multe cazuri sunt autodidacti.

Din cate stiu eu inca nu exista vreo facultate cu specialitatea motociclete, cum sunt cele pentru auto.

Daca vrei sa inveti ( in ideea de a profesa ca mecanic moto) cred ca cel mai bine ar fi sa incepi ca ucenic pe la un service, si pe langa practica sa citesti cat mai mult pt ca fara sa stii bine teoria si sa intelegi functionarea nu vei fi niciodata un mecanic cu adevarat bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...de niste cursuri de mecanica auto/moto, eventual finalizandu-se cu o diploma de calificare...

Ciudata intrebare! Ai nevoie de diploma sau de "meserie"?

Reparatiile la care te referi, nu se fac in service, mecanicii n-au pregatirea necesara pentru asa ceva, nici n-au nevoie, astazi reparatiile se fac prin diagnosticare, apoi inlocuirea componentei defecte. Trebuie sa dispui de multa experienta, practica si stapinirea principiilor de functionare a motorului. Acestea le dobandesti citind tot ce gasesti si multa practica.

Un service auto/moto nu are nevoie de diploma ta, nu-i intereseaza decat ce sti sa fci... practic! Cei mai buni meseriasi pe care-i cunosc, n-au diplome, nici facultati...

 

 

...Mecanicii moto cu adevarat buni deocamdata sunt rari prin Ro...

Te inseli d-le, in Ro gasesti mecanici buni, mecanici ce au uimit strainatatea... E drept ca nu au si conditiile celor de afara! Dovada celor scrise de mine, este numarul destul de mare al vechilor motoare ce sunt inca in functiune pe soselele noastre, mai mare cu mult decat in vest(nu ma refer la colectionari).

In partea a doua ai dreptate, si la noi si afara sunt pasionati ce ajung in meseria lor la nivele foarte ridicate. Procentajul fiind acelasi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te inseli d-le, in Ro gasesti mecanici buni, mecanici ce au uimit strainatatea... E drept ca nu au si conditiile celor de afara! Dovada celor scrise de mine, este numarul destul de mare al vechilor motoare ce sunt inca in functiune pe soselele noastre, mai mare cu mult decat in vest(nu ma refer la colectionari).

In partea a doua ai dreptate, si la noi si afara sunt pasionati ce ajung in meseria lor la nivele foarte ridicate. Procentajul fiind acelasi...

Eu nu ma insel, n-am spus ca nu exista ( stiu sigur ca exista) doar ca-s rari.

"Dovada" de care vorbesti nu are nici o legatura cu realitatea, la noi inca mai merg motoarele vechi nu pentru ca sunt mecanici buni care sa le intretina ci din cauza nivelului de trai, nu ne permitem altele mai noi.

Aproape ori ce mecanic care are habar de meseria lui poate carpi un motor vechi de care sa mai tragi o perioada, ca sa nu mai vorbesc de cele "comuniste" care-s foarte simple si nu necesita un bagaj de cunostinte prea mare ca sa le pui pe roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma intereseaza diploma, ma intereseaza acumularea unui bagaj de cunostiinte. Daca m-ar interesa diplma m-as duce la un service din colt de strada si as face calificarea la ei si as lua aceiasi diploma care o iau de oriunde la bani putini. Nu asta este ideea. Ma intereseaza de unde pot invata meserie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
As fi interesat de niste cursuri de mecanica auto/moto, eventual finalizandu-se cu o diploma de calificare. Unde le pot face ieftin si intradevar sa invat ceva? Stiu de cele de la ASSD Bucuresti, dar am vazut si la B&S Motors, unde in comparatie cu ASSD Au preturi mult mai mari, si 4 nivele de calificare. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa dau un ban in plus si ceva timp pierdut in plus dar sa le fac la B&S Motors sau la ASSD? Cele de la ASSD sunt echivalentele carui tip de curs de la B&S? Daca stiti alte locatii de unde chiar se poate invata ceva, astept oferte!

 

Din vara poti face gratuit cursuri de macanica auto/moto daca indeplinesti aceste conditii: http://www.cursuricalificare.com/cursuri-gratuite.php .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Le stiu pe acelea, am pus si in primul meu post un link al acelui site, problema este ca nu stiu cat de multe invat de acolo sau sunt doar ca sa ia un ban si sa dea o hartie!

 

La AASD vei incepe cu teorie, mai intai ceva fizica iar pe urma mecanica. Apoi urmeaza perioada de practica in care vei invata atat cat se poate invata in perioada respectiva. Mecanica auto la nivel profesional nu se invata in 4-5 luni cat faci la o scoala la care vei obtine o diploma, depinde de tine ce vei face pe urma ca sa devii un bun mecanic. Cea mai buna alternativa ar fi ca dupa ce iei diploma de mecanic sa te angajezi ucenic la un service, daca iti place domeniul si iti dai interesul intr-un an avansezi foarte mult, important este sa ai si de la cine sa inveti.

Mesaj completat

Te inseli d-le, in Ro gasesti mecanici buni, mecanici ce au uimit strainatatea...

 

Pai tocmai din acest motiv nu prea mai sunt mecanici buni in Romania, cei buni pleaca, nu stau sa-si piarda vremea pe aici.

 

Mesaj completat

Din cate stiu eu inca nu exista vreo facultate cu specialitatea motociclete, cum sunt cele pentru auto.

 

Mecanica, sau mai bine zis principiile mecanicii sunt aceleasi si la moto si la auto. Cine zice ca stie sa repare mobre dar nu stie sa repare masini nu este mecanic.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...