Sari la conținut

Am si eu o intrebare stupida


dt_yamaha
 Share

Postări Recomandate

Mey,

In primul rand, vreau sa nu aruncati cu pietre de la inceput, si sa incercam sa facem ceva constructiv. Eu nu am chopper, nu am deocamdata posibilitatea sa-mi iau, deci, ce ramane pentru mine? Logic, sa-mi iau o comunista si sa o chopperesc.

Pana aici e bine, cu precizarea ca nu se va intampla anul acesta(anul acesta am pus mana pe alt motor si deocamdata nu mai am bani).

Ce doresc sa spun: am vazut multe "comuniste" modificate, insa pe cuvant numai cateva se puteau ridica dupa "chopperizare" macar la rangul de motocicleta. Pe bune, inteleg la fel de bine ca si voi ca nu sunt bani, si eu sunt in aceeasi situatie, dar nici chiar asa. Adica, daca vrei un chopper, nu trebuie sa uiti ceva: detaliul. Ori in momentul in care vopseaua e nasoala, cromul e "dus", saua e urata, tabla nu e perfecta, atunci, ce dracu mai e? Ideea? Sa fim totusi seriosi.

Eu o sa incerc la iarna sa-mi iau un motor pe care sa-l modific, insa daca va trebui sa stau un an cu el ca sa-mi iasa cum trebuie, atunci un an o sa stau. Poate gresesc, corectati-ma :D . Daca tot facem ceva, sa nu o mai facem "romaneste"!!!!

Drum uscat, si numai bine.

 

PS. O precizare: o modificare tare mi se pare cea a lui Radu Jupi (scuze daca ti-am gresit numele), si parca Klaus are ceva frumos acolo, sa vedem finalul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e adevarat lipsa banilor si multe alte chestii...iese cum iese dar ginditiva ca sunt pasionati si de rat bikuri...si astea nu sunt estetice de loc cunoasteti ce este un rat bike? :D

nu are importanta timul care lucrezi la un choper important e produsul final

si mai o chestie in etapele modificari unui motor iti mai vin idei si poate neavind destuii bani iesi cu el pe strada nevopsit nefinisat fara chit pe indoiturile de pe rezeror

eu unul ii respect pe toti care incep sa modifice motoare ,incet incet ajung si ei la produsul finit ,nu au nici o vina fiecare face ce poate si sunt multi care nici nu au idee de cum se modifica un motor si tot il modifica

uite o poza cu motorul meu in trei faze care sunt in patru faze si cam fiecare este in alt an

post-24-1082296850_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt apreciere!

Nu intru in detalii de cost la motorul meu pentru ca daca nu eram dus cu pluta si daca nu ma lasa nevasta la bani, nu iesea jucaria.

Apoi daca vrei sa faci chopper, sursa de inspiratie ai peste tot.

Uite ce jucarie are Roby. Arata misto si e facuta cu gust.

Sunt foarte multi baieti cu comuniste care au facut lucruri faine. Cert este ca ai nevoie de bani, de frezor, de strungar, de cromare, de tapiter.

Daca nu le faci tu, atunci trebuie lovele.

Ai vazut pe Discovery pe baietii de la Orange County Chopper?

Aia baga bani grei in ce fac. Dar dincolo de balta atlantica ai multe posibilitati.

Bani sa ai. La fel si la noi.

si rabdare mai trebuie. Si proiect!

Pe vremea tovarasului Ceausescu, se putea intra in orice fabrica si iti faceau baietii orice piesa.

ORICE! se croma in draci la vagoane in arad.

Primul CHOPPER din Arad a fost a lui Sandu Ciuclea (un amic care sta la Milano si calareste un HD Custom 1200 nou din 2003.). El a facut primul chopper din arad dintr-un MZ de 125. Va promit ca voi scana o poza si o pun pe forum.

Il oprea Militia foarte des, unii sa se uite , altii sa zica" Bai! Ce e asta? Ai acte?

De ce te imbraci cu geaca de piele cu franjuri si tinte? Unde lucrezi? "

Dar asta era prin 80 si ceva.

Cand si-a cromat o casca nazi, l-au condus la mures cu dacia de militie si l-au pus sa o arunce in apa.

Stim locul unde, dar nu avem scafandru!

Eu am pus pe jupi: scaun si tank de suzuki 750 gsx parca, aripi de ij vechi, bord de yamaha, comenzi de motoguzzi, bobine de dacia, stop de stie dracu ce, vopsea de mertan, gume sovietice (le schimb). deci nu e chiar chopper de vis.

Aia de la OCC cumpara motor de HD nou si cadru omologat. ( pt choppere in sua sunt peste 50 de modele de cadru. apoi restul il fac ei. Cumpara roti facute la comanda, au scule de mori, au firme care cromeaza, vopsesc. Deci nu e de mirare ca scot ce scot. Dar costa de te prinde greatza.

Oricum va doresc bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
asta e adevarat lipsa banilor si multe alte chestii...iese cum iese dar ginditiva ca sunt pasionati si de rat bikuri...si astea nu sunt estetice de loc cunoasteti ce este un rat bike? :D

  nu are importanta timul care lucrezi la un choper important e produsul final

    si mai o chestie in etapele modificari unui motor iti mai vin idei si poate neavind destuii bani iesi cu el pe strada nevopsit nefinisat fara chit pe indoiturile de pe rezeror

    eu unul ii respect pe toti care incep sa modifice motoare ,incet incet ajung si ei la produsul finit ,nu au nici o vina fiecare face ce poate si sunt multi care nici nu au idee de cum se modifica un motor si tot il modifica

    uite o poza cu motorul meu in trei faze care sunt in patru faze si cam fiecare este in alt an

Da, ai dreptate in ce zici; totusi parerea mea este ca si rat bike-urile au farmecul lor. Si-apoi, hei, cine se gandeste (in afara de un cunoscator, care oricum nu ar face asa ceva :D ) sa fure un bike care arata ca naiba... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...