Sari la conținut

Scoatere limitator de la 12cp la 30-35cp!


Postări Recomandate

Detin acest motor si din cate am inteles este limitat la 12cp, iar cum am inteles motoarele de 125cc nu se gasesc sub 30cp, al meu in talon are 12cp si in realitate mai mutl de 120km/h nu fuge!

Vreau si eu sa stiu acest limitator daca este electric din CDI, sau mecanic, undeva prin cutia de viteze sau la ambreaj, chiar nu stiu!

Turatia maxima la care ajunge este de 12000rpm, deci nu ma gandesc ca ar fi din CDI!

Sa fie din carburator? din cauza jiglorului?

Datimi ceva sfaturi sa vad ce pot face, nu este necesar sal modific , dar daca se poate de ce sa nu o fac!

Editat de Powersony09
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda NSR 125 are aceasi capacitate ca al meu, si tot in 4 timpi e, iar el are 28cp, ce difera mai exact? ca doar capacitatea e aceasi, sa fie cutia de viteze?

Am vazut ca pe nsr 125 se poate monta power valve, care duce la 35cp aproximatic, la mine se poate asa ceva?

Si mai exact ce este acel power valve? ce am gasit pe net nu ma lamurit! Si ce face mai exact, o data ce capacitatea ramane aceasi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda NSR 125 are aceasi capacitate ca al meu, si tot in 4 timpi e, iar el are 28cp, ce difera mai exact? ca doar capacitatea e aceasi, sa fie cutia de viteze?

Am vazut ca pe nsr 125 se poate monta power valve, care duce la 35cp aproximatic, la mine se poate asa ceva?

Si mai exact ce este acel power valve? ce am gasit pe net nu ma lamurit! Si ce face mai exact, o data ce capacitatea ramane aceasi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda NSR 125 are aceasi capacitate ca al meu, si tot in 4 timpi e, iar el are 28cp, ce difera mai exact? ca doar capacitatea e aceasi, sa fie cutia de viteze?

Am vazut ca pe nsr 125 se poate monta power valve, care duce la 35cp aproximatic, la mine se poate asa ceva?

Si mai exact ce este acel power valve? ce am gasit pe net nu ma lamurit! Si ce face mai exact, o data ce capacitatea ramane aceasi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda NSR 125 are aceasi capacitate ca al meu, si tot in 4 timpi e, iar el are 28cp, ce difera mai exact? ca doar capacitatea e aceasi, sa fie cutia de viteze?

Am vazut ca pe nsr 125 se poate monta power valve, care duce la 35cp aproximatic, la mine se poate asa ceva?

Si mai exact ce este acel power valve? ce am gasit pe net nu ma lamurit! Si ce face mai exact, o data ce capacitatea ramane aceasi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda NSR 125 are aceasi capacitate ca al meu, si tot in 4 timpi e, iar el are 28cp, ce difera mai exact? ca doar capacitatea e aceasi, sa fie cutia de viteze?

Am vazut ca pe nsr 125 se poate monta power valve, care duce la 35cp aproximatic, la mine se poate asa ceva?

Si mai exact ce este acel power valve? ce am gasit pe net nu ma lamurit! Si ce face mai exact, o data ce capacitatea ramane aceasi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda NSR 125 are aceasi capacitate ca al meu, si tot in 4 timpi e, iar el are 28cp, ce difera mai exact? ca doar capacitatea e aceasi, sa fie cutia de viteze?

Am vazut ca pe nsr 125 se poate monta power valve, care duce la 35cp aproximatic, la mine se poate asa ceva?

Si mai exact ce este acel power valve? ce am gasit pe net nu ma lamurit! Si ce face mai exact, o data ce capacitatea ramane aceasi!

 

L.E Faceti si voi buton de stergere posturi! LOL

Rog un moderator sa stearga posturile dubluri, mi sa blocat IE si am dat de mai multe ori pe butonul POST!

Editat de Powersony09
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da am cautat mai inamanutint si se pare ca este in 2 t honda nrs 125!

Inainte sa imi cumpar motorul acesta vroiam un NSR si stiam ca mia zis ca este in 4 timpi, de acea am ramas uimit de diferenta!

Dar se pare ca este adevarat, stiu si eu cat conteaza 2t fata de 4t la cp!

Acum ca tot am deschis topicul, se poate mari cp la acest motor, lifan? Fara sa il alezez? Adica fara modificarea cc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, team inteles, dar poate ajuta pe alti care au bani!

Si cel mai rau , este ca sunt tare curios!

Ma gandeam sa folosesc un ventilator la intrarea in filtru de aer, ca sa ii maresc un pic puterea, am inteles ca daca scoti filtrul de aer si lasi sa intre mai mutl aer, creste puterea, eu nu vreau sa scot fitlru de aer!

Sau alte chesti gen cum am zis eu, daca stiti!

Editat de Powersony09
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

da, un ventilator de sursa de calculator mare sa ii pui, mai baga vreo 3-4 cai, dupa aia pui o bujie lunga sa ii cresti compresia, inca vreun cal sau 2 si un aditiv pentru cifra octanica peste benzina de 100, schimba-i toba si mai castigi vreo 3 cai. in total poti ajunge la 12+9=21 de cai! o sa rupfa, mai ales ca are doispemii de turatii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi muult, deci se poate sa cresti puterea fara modificari majore!

Ventilator o sa ii pun, la fel o sa caut si bujie mai lunga sa vad ce gasesc!

Dar in privinta tobei, nu schimb, deoarece am 2 tobe care vin direct din blocul motor!

Dar cred ca ma multumesc si cu doar 6CP in plus, mersi muult si raman dator cu o bere virtuala!

Mai intai trebuie sa rezolv o problema cu acceleratia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine va ajunge direct in rezervorul de benzina!

 

Am mai auzit pe cineva care ia zis lu un prieten de al meu care luase carnestul de 1 saptamana, ia zis asa!

 

OFF TOPCI > Prietene daca merge pe drum si iti cade "frana de motor" in baia de ulei, suni la un service si intrebi cum o scoti, si te indruma aia si o rezolvi repede fara sa desfaci motorul, dureaza 2 minute!

 

Am ras o saptamana pe chestia asta!

Asa faci si voi cu relantiul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine va ajunge direct in rezervorul de benzina!

 

Am mai auzit pe cineva care ia zis lu un prieten de al meu care luase carnestul de 1 saptamana, ia zis asa!

 

OFF TOPCI > Prietene daca merge pe drum si iti cade "frana de motor" in baia de ulei, suni la un service si intrebi cum o scoti, si te indruma aia si o rezolvi repede fara sa desfaci motorul, dureaza 2 minute!

 

Am ras o saptamana pe chestia asta!

Asa faci si voi cu relantiul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca da scanteie mai buna cu o baterie de vreo 100A :))

Daca ii pui si o sigla de BeMWeu, deja imi schimb Honda pe orice motor cu baterie smechera, cooler a.k.a. kompressor, bujie lunga si evacuare de M3

 

On: Nu se merita aceste schimbari pentru ca nu o sa castigi decat experienta in folosirea sculelor de mana.

Mesaj completat

Eu cred ca da scanteie mai buna cu o baterie de vreo 100A :))

Daca ii pui si o sigla de BeMWeu, deja imi schimb Honda pe orice motor cu baterie smechera, cooler a.k.a. kompressor, bujie lunga si evacuare de M3

 

On: Nu se merita aceste schimbari pentru ca nu o sa castigi decat experienta in folosirea sculelor de mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic ca nu ai dreptate, dar daca incerc , nu omor pe nimeni!

Si sincer cul il pun , asa il dau si jos si cu asta basta, ca modificari nu vreau sa iif ac, gen gauri , sau modificari filtru majore!

 

Sau deja sa ajuns la pacaleli de 1 aprilie care deja a trecut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic ca nu ai dreptate, dar daca incerc , nu omor pe nimeni!

Si sincer cul il pun , asa il dau si jos si cu asta basta, ca modificari nu vreau sa iif ac, gen gauri , sau modificari filtru majore!

 

Sau deja sa ajuns la pacaleli de 1 aprilie care deja a trecut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...