Sari la conținut

Excursie Fulger Intermoto 2006


mocanu pompi
 Share

Postări Recomandate

Salutare am facuto si pe asta am fost la Koln fulger nu miam permis a sta mai mult a fost obositor acest maraton a fost cursa vieti mele am plecat miercuri noaptea si mam intors sambata am ajuns pe la ora 3noaptea la Sinaia unde mam oprit motorul sia facut datoria masina nemteasca

post-10370-1161105838_thumb.jpg

Editat de mocanu pompi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am lasat motorul la hotel fiindca biletul de la salon era valabil pe toate mijloacele de transport in comun (incl. trenul in regiunea Koln) si astfel nu trebuia sa ma plimb imbracat in echipament motot in halele incalzite.

Ne-am cazat la ca. 60 km de la salon, deci mersul pana acolo imbracat sumar era exclus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare am facuto si pe asta am fost la Koln fulger nu miam permis a sta mai mult a fost obositor acest maraton a fost cursa vieti mele am plecat miercuri noaptea si mam intors sambata am ajuns pe la ora 3noaptea la Sinaia unde mam oprit motorul sia facut datoria masina nemteasca

 

Felicitari.

Sa intzeleg ca nu te-ai incumetat sa faci excursia asta cu Burgman-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Hai sa nu ne pronuntam ca "elita" ci "Grupul motociclistilor de cursa lunga din Ro".

Vom sti pe cine sa intrebam la organizarea excursiilor moto "de cursa lunga".

Sa stabilim ce inseamna "cursa lunga".

Poate excursiile externe de peste 1000 km/ excursie?

 

La anul in iunie este clara Austria la intalnirea FJR. Altele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare am facuto si pe asta am fost la Koln fulger nu miam permis a sta mai mult a fost obositor acest maraton a fost cursa vieti mele am plecat miercuri noaptea si mam intors sambata am ajuns pe la ora 3noaptea la Sinaia unde mam oprit motorul sia facut datoria masina nemteasca

 

imi pare bine ca te bucuri de rt. aia a fost cea mai confortabla motocicleta pe care am avut-o. acum am gt1200 dar nu e asa confortabila ca rt-ul, fuge insa foarte tare. vreau s-o dau pt. 1200gs adventure sa ma intorc la boxer. cum se comporta boxerele la drumuri lungi in comparatie cu cele in 4- fjr..etc.? tin pasul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare bine ca te bucuri de rt. aia a fost cea mai confortabla motocicleta pe care am avut-o. acum am gt1200 dar nu e asa confortabila ca rt-ul, fuge insa foarte tare. vreau s-o dau pt. 1200gs adventure sa ma intorc la boxer. cum se comporta boxerele la drumuri lungi in comparatie cu cele in 4- fjr..etc.? tin pasul?

 

Bravo Pompi!

 

Eu nu am mai putut veni :friends:

 

@net: eu am boxer si merge de rupe. Am avut vit coraziera si 160/h, iar ptr perioade mai scurte si 200-210. In Germania.

Eu initial am vrut sa imi iau r1200 gs dar e prea mare asa ca am luat un r 1200st care e motocicleta ideala pentru mine: sport-turing, dar mai mult turing.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Intr-o seara am vorbit cu un prieten din Germania pe Skype,si astfel am aflat ca in acest an Intermot se organizeaza la Koln.,,Nu vrei sa-l vizitam impreuna?''.Astfel au inceput sa ma chinuie gandurile si dorul de duca....Sotia m-a refuzat sec,am apelat la spiritul de aventura al catorva prieteni motociclisti,dar nici unul dintre ei nu a vrut sa mearga cu mine.Ce sa fac???Brusc m-am hotarat,plec singur!

Am obtinut de la seful meu cateva zile libere si a doua zi,dimineata eram pe motocicleta,pe un frig patrunzator.Pana la Sibiu,deja ma razgandisem(,,ma intorc acasa!'').Culorile pastelate ale toamnei,ce ma impresurau ,si zgomotul minunat, atat de familiar si prietenos, al tobelor motocicletei mele ma indemnau la drum lung...Seara am dormit la Arad,iar a 2-a zi,dupa o lunga si infrigurata cursa pe autostrada,am ajuns la Wurzburg .In 9 ore am ajuns la Arad, iar in 14 ore,am parcurs restul distantei,....si nici macar nu am vazut atatia politisti,ca la noi,Logan-ul alb(de regula),devenind un fel de birou mobil de incasat taxe!!!

Dupa o zi de binemeritata odihna,am plecat la Koln,la 300 km. de Wurzburg.

La intrarea in Congress Centre,un'' politist german'' asigura ,sever,ordinea.(fotografiile cu catelul politist).

A fost prima experienta de acest gen,pana acum nu am mai vizitat decat SAB-ul si SMAEB-ul,de fiecare data, de cand au fost organizate in Romania.

Multa lume,multi motociclisti,de toate varstele,din toata lumea.Au fost cca.180000 de vizitatori,ce au avut de vizitat 112000 m2.Din pacate nu am avut decat o zi la dispozitie si nu am putut sa vad decat in mare viteza frumoasele standuri,cu multe noutati,cu intalniri cu multe VIP-uri din lumea moto,artisti,demonstratii,etc.Am avut sansa sa-l vad cu ochii mei pe Christian Pffeifer,intr-o memorabila demonstratie de freestyle motocross stunt.

De asemenea am avut ocazia sa vad o demonstratie-lectie de motociclism,cu exemplificari despre franarea de urgenta,cu sau fara ABS,simulari de accident fara echipament de protectie,evitari de obstacole si alte situatii de urgenta din trafic,cu modul cel mai adecvat de rezolvare,executate de un excelent motociclist profesionist,campion de stunt ,Oliver Ronzheimer.A fost o demonstratie extraordinara pe care nu o voi uita niciodata.Au fost vizitatori din cca.120 de tari ,iar expozanti,peste 1100, 70%din afara Germaniei.

Pe neasteptate,ziua de vizita s-a terminat,oare a fost reala sau doar am visat?Am plecat din Koln,obosit si nemultumit,si mi-am promis sa repet experiente ca aceasta,dar alocand mai mult timp,atat pt. informarea mea cat mai completa,cat si pentru vizitarea pe indelete .Dar ,vai!timpul nu-mi permite mai mult,caci motociclismul este doar o pasiune tarzie,iar eu am multe alte obligatii,de cu totul alta natura.Am sa va atasez si cateva fotografii,facute de un amator.

Aceasta este, pe scurt, relatarea unei frumoase excursii tematice,la Intermot/Koln.

 

 

 

Urmeaza cateva fotografii. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...