Sari la conținut

Felicitari Ducati


SILVIU.C
 Share

Postări Recomandate

@MVTart din pacate Vyrus este doar un producator sub licenta Bimota si guess what, motorul este Ducati, asa ca nu vad exclusivitatea in a rejecta Ducati pentru a lua un motor care te va intepa vesnic la buzunar, doar daca nu-l tii in sufragerie, pentru a lua un alt cadru (intradevar, ce cadru :ok: ) dar cu motor tot de ducati.

 

vezi aici detalii http://www.rubbermag.com/bikes/05_BIM_TESI2D.html

 

Bimota moare, a mai murit si inainte, nu cine stie cati vor o motocicleta care e facuta din bucati, motor de Ducati, oglinzi de Benelli Tornado, la DB5 au mers si mai departe, pe langa cele amintite, rezervor de Benelli TNT, Ansamblu semnalizare suport numar Benelli Tornado, stop Benelli Tornado.

 

Vyrus pentru mine nici nu exista. Facem pariu ca in cinci ani e disparut?

 

 

Ok, dar nu sunt deacrod cu tine. De producatori francezi ai mai auzit? Nu conteaza, Vyrus este o firma de impatimiti, cred ca va rezista si peste 5 ani :)

 

Da , as rejecta un Ducati (cel putin la aceasta clasa) pentru un Bimota (la fel cum altii au motive sa cumpere un Ducati, asa as avea si eu motive sa cumpar un Voxan sau un Vyrus :))

 

Costa 35.000E cu tot cu taxe. Depinde de cumparator. Tot asa as putea sa cumpar un R1 si sa il tot modific dupa propria mea dorinta, cine stie, poate se vor orienta si producatorii de motociclete la fel cum au procedat mai multi producatori de automobile de lux (cel mai cunoscut fiind Ferrari) si te vor lasa sa te o personalizezi :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

poate se vor orienta si producatorii de motociclete la fel cum au procedat mai multi producatori de automobile de lux (cel mai cunoscut fiind Ferrari) si te vor lasa sa te o personalizezi
Ar fi interesant sa fie asa cum spui sau cred ca se poate personaliza din fabrica ,dar cred ca se ajunge la niste scoruri... :angry: :ok:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Opinia mea e ca 0,8 secunde e diferenta de pilot, nu de motor.

poate gresesc...

 

Da, e adevarat, pilotul conteaza.

Dar conteaza si cum se simte el pe motorul respectiv.

Ma gandesc ca pentru asemenea teste angajeaza piloti cu experienta si neutrii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi astia cu Ducati, sunteti incapatinati rau(poate fi un lucru bun). M-am dat un an pe Ducati(750ss2001 - care e slabut fata de ce aveti voi, nu se compara) si crede-ma ca sunt total incintat de ce inseamna ciclistica Ducati, de ce inseamna desmo, definetea si rasa unui Ducati. Nu sunt impotriva italienilor si cred ca polemica asta cu Ducati vs Japoneze este o chestie politica, intre niste companii, intre doua segmente de pe aceeasi piata etc. Ca masinarii, sunt uimitoare si unele si altele. Dar 0.8 secunde, poti avea si tu diferenta, la 2 ture ale tale pe nustiu ce circuit. 0.8 secunde poate fi o pala de vant de 10m/s care iti sufla din fata pe o linie dreapta, sau poate fi diferenta de aderenta. Asta nu inseamna ca nu poate fi diferenta de motor, dar e mai putin probabil.

 

SI inca o chestie: nu noi am inventat R1 vs 999, hai sa fim seriosi.

 

daca aveti timp, cititi chestiile de mai jos:

 

"I recently joined a Ducati forum. The guys are all cool and everything, but for some reason they all bash the R1. They talk about how their Ducs are alot better then their (older R1's, before the 04) and one of the guys with a 999 said he let his friend (with an 05 R1) ride his bike....and the guys supposidly said he didn't want to ride his R1 anymore. They complained about the low end and I came back with solving it by simply chaning the air filter, stack, full system and PC3...But they claim that the R1 "sucks" on the track.

--------------------------------------------------

This whole thread is irrelevant.

We like the R1

They like the Duc

gixxer.com likes the GSXR

-----------------------------------------

 

everyone is entitled to their opinion, i like all bikes. i think its lame to be a fan boy of one bike. besides it all fun anyways, we are a brotherhood of riders and we should enjoy that. hating facks things up so ride your own and enjoy it.

--------------------------------------

 

You'd hate a bike that was cheaper, more reliable, and spanked you everywhere too

 

It makes them feel better - let them have that self delusional pride

----------------------------------

 

Sooo I guess .. i'll start it lol ... "dookies" are great bike except for that they break down alot and EXPENSIVE to repair. Now .. having said that - thats what i've heard/read - never own my own.

 

So in conclusion the R1 is a less expensive bike that doesn't break down as much and when it does it doesn't cost as much to repair.

-------------------------------

 

Why is it that guys with Ducati's think to seem like they have the best bike on earth? and why do they bash other bikes? I dunno but i rode my buddies 1989 cb-1 honda..it's 400cc and it just boogies. fun as hell to ride, i think a lot (not all) Ducati riders are a bunch of posers.. all kickstand and no riding.. ( i know some ducati owners that re not) but for the most part.. that's what i've seen

--------------------------

 

reckloose: look at what this forum says about a gsxr thread. every bike forum is guilty of being bias. who cares just ride what you like and enjoy it...that's what matters

-------------------------------------

 

I own both and the R1 spends alot more time in the garage.

---------------------------

 

A friend of mine owned a 996 or 999S that cost him like $30k new. He owned it for a couple of years and bought a R1. Not only is maintenance a nightmare (such as paying like $1k+ for a valve adjustment) but he said it was way underpowered compared to the R1. However, the Ducati was a wheelie monster.. He could do 12 o'clock wheelies all day long with that torque monster.

----------------------------------

 

Bashing other brands is usually the result of some sort of insecurity of the brand/bike you have chosen. You're convincing yourself that you have made the right decision.

 

Who cares that they are on a Duke, Harley or scooter, the fact remains that you are on two wheels, who gives a sh1t who rides what.

 

We face enough prejudice outside of the biking community, lets not turn against each other.

 

__________________

 

Rules are for the guidance of wise men and the blind obedience of fools

 

Si lista continua la nesfirsit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze, dar doar unii sunt in polemica cu noi.

Toti, dar absolut toti prietenii mei au motoare japoneze de care sunt foarte mandri si multumiti. Pana acum nu m-am certat, nu m-am batut sau nu am fost in polemica cu nici unul pe tema "Ducati vs Japoneze". Si nici n-o sa fiu vreodata.

Dar exista unii pe acest forum care, cand am spus ca cei cu japoneze se intreaba de ce ma indepartez de ei pe un traseu virajat, s-au simtit de-a dreptul jigniti. De ce, nu stiu. Ca nu am zis ca sunt proaste sau altfel. Pur si simplu am vrut sa dau de inteles Ducati sta foarte bine pe curbe.

De ce i-a deranjat asta, numa D-zeu stie. Poate nici el.

Si de aici s-au nascut asa numitele "polemici". Din momentul in care anumiti indivizi posesori de japoneze (si stii cred ca ma refer la o singura persoana prezenta aici, pe forum) s-au simtit jigniti in amorul propriu si-n motorul japonez (care de fapt nu are nici o vina).

 

Am spus si o repet.

0,8 secunde este infim. Pe strada noi n-o sa simtim niciodata ce inseamna aceasta diferenta.

Si nici pe circuit. Pentru ca noi, oamenii de rand, suntem niste nulitati absolute (din punct de vedere al motociclismului) fata de cei care au mancat motor pe paine.

Testele astea sunt facute de persoane care toata viata lor s-au dat cu tot felul de motoare. Au trait pentru asta. Si sunt in masura sa comenteze anumite comportamente ale motocicletei profesionist.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze, dar doar unii sunt in polemica cu noi.

Toti, dar absolut toti prietenii mei au motoare japoneze de care sunt foarte mandri si multumiti. Pana acum nu m-am certat, nu m-am batut sau nu am fost in polemica cu nici unul pe tema "Ducati vs Japoneze". Si nici n-o sa fiu vreodata.

Dar exista unii pe acest forum care, cand am spus ca cei cu japoneze se intreaba de ce ma indepartez de ei pe un traseu virajat, s-au simtit de-a dreptul jigniti. De ce, nu stiu. Ca nu am zis ca sunt proaste sau altfel. Pur si simplu am vrut sa dau de inteles Ducati sta foarte bine pe curbe.

De ce i-a deranjat asta, numa D-zeu stie. Poate nici el.

Si de aici s-au nascut asa numitele "polemici". Din momentul in care anumiti indivizi posesori de japoneze (si stii cred ca ma refer la o singura persoana prezenta aici, pe forum) s-au simtit jigniti in amorul propriu si-n motorul japonez (care de fapt nu are nici o vina).

 

Am spus si o repet.

0,8 secunde este infim. Pe strada noi n-o sa simtim niciodata ce inseamna aceasta diferenta.

Si nici pe circuit. Pentru ca noi, oamenii de rand, suntem niste nulitati absolute (din punct de vedere al motociclismului) fata de cei care au mancat motor pe paine.

Testele astea sunt facute de persoane care toata viata lor s-au dat cu tot felul de motoare. Au trait pentru asta. Si sunt in masura sa comenteze anumite comportamente ale motocicletei profesionist.

 

Bafta!

Banuiesc ca te referii la mine....uiti un singur amanunt ,daca eram asa de indoctrinat mai puneam acest topic ,caci banuiesc (in nervii tai) nici nu ai observat ca DE MINE este pus acest topic in care am recunoscut SUPREMATIA lui 999R in FATA UNEI japoneze.Ca e o diferenta foarte mare de pret si ca eu NU as plati-o si as putea trai cu acel 0,8sec ,asta e cu totul altceva ,NU inseamna ca am jignit Ducati.Deci ,repet ,EU am pus topicul unde felicitam SINCER ducati ,cred ca ai incurcat borcanele si trebuia sa imi raspunzi in celalalti topic :cheers:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca te referii la mine....uiti un singur amanunt ,daca eram asa de indoctrinat mai puneam acest topic ,caci banuiesc (in nervii tai) nici nu ai observat ca DE MINE este pus acest topic in care am recunoscut SUPREMATIA lui 999R in FATA UNEI japoneze.Ca e o diferenta foarte mare de pret si ca eu NU as plati-o si as putea trai cu acel 0,8sec ,asta e cu totul altceva ,NU inseamna ca am jignit Ducati.Deci ,repet ,EU am pus topicul unde felicitam SINCER ducati ,cred ca ai incurcat borcanele si trebuia sa imi raspunzi in celalalti topic :cheers:

 

Hai pa!

Vezi ce am zis mai inainte!

TE ROG, SINCER, NU TE MAI BAGA!!!

 

 

RESPECT BOCO!!

 

Repect orice inseamna motor si pe oricine iubeste CU ADEVARAT aceasta pasiune.

Indiferent de producator. Si timpul o va demonstra. Poate ne vom intalni.

Dar vorbele aruncate in vant, numai asa, de dragul discutiilor, nu le respect, din contra.

Si stii, sper, la cine si ce ma refer!

Chiar daca a initiat acest topic.

Si stiu cine a facut-o!

 

Asfalt uscat si aderenta maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off...iarasi vechea poveste...in apararea lui Silviu...omul a spus chiar adevarul si nu am simtit ca jigneste cu ceva Ducati.....

 

@BOCO...damn! de ce te ofuschezi ase' pe copil? :smoke: Nu a facut nimic rau...si eu am mai avut discutii in contradictoriu cu el insa de data asta nu am simtit un ton aiurea...

 

ON TOPIC: am vazut si eu testul in revista si am citit cu mare atentie...am un ZZR desi sunt fan V-TWIN.Asta este...cu timpul iau un TLR :D .

Testul a fost facut de acelasi pilot pe ambele motociclete.Ca tendinta generala, Ducati are o ciclistica superioara (din spusele pilotului care a efectuat testul), permitand viteze mai mari pe si la iesirea din viraje.Tot la iesirile din viraje, Ducati avea o viteza mult peste R1 in aceeasi zona.

 

Este adevarat ca cei de la Ducati puteau sa influenteze testul. :) ..dar...si cei de la Yamaha mint in specificatii(caii putere cam peste ce poate motorul de fapt) :P .

 

Ca o concluzie, cred ca mi-as trage un DUCATI asa ca-mi place...si are acel ceva...mi-ar place si un R1, si sunt ferm convins ca in momentul de fata nu as putea exploata nici una dintre ele la nici macar 70% din potential :) (ma refer aici in special la inclinarile ce le permit ambele motociclete in viraje, ca viteza...trag un drum pana in germanica si pe prima autostrada...gaz si serus' :cheers: )

 

Aveti-va ca fratii mai Uameni buni :)

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off...iarasi vechea poveste...in apararea lui Silviu...omul a spus chiar adevarul si nu am simtit ca jigneste cu ceva Ducati.....

 

@BOCO...damn! de ce te ofuschezi ase' pe copil? :cheers: Nu a facut nimic rau...si eu am mai avut discutii in contradictoriu cu el insa de data asta nu am simtit un ton aiurea...

 

Discutia grea a fost pe alt topic.

Nu ai simtit tonul aiurea deoarece a fost stearsa interventia lui de catre moderator.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutia grea a fost pe alt topic.

Nu ai simtit tonul aiurea deoarece a fost stearsa interventia lui de catre moderator.

 

Numai bine!

Am o propunere:sa-l ignoram toti pe Silviu c. bineinteles daca ne putem abtine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o propunere:sa-l ignoram toti pe Silviu c. bineinteles daca ne putem abtine

 

Chiar exista o optiune "Ignore User" pt cine intereseaza..:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarat ca cei de la Ducati puteau sa influenteze testul. ..dar...si cei de la Yamaha mint in specificatii(caii putere cam peste ce poate motorul de fapt)
Permite-mi sa fiu sceptic.Cei 4 japonezi dau PUTEREA MOTORULUI ,altii sunt mai "perspicaci" si au inceput cu masuratori la roata ,la spite ,la ventil ,la ghidon etc etc asta nu inseamna ca mint.Producatorul da puterea MOTORULUI ,ce ajunge pe asfalt e cu totul altceva. Si daca ai fi citit graficul cu atentie scria puterea la AMBREIAJ ,alta "masuratoare inteligenta" pe langa cele enumerate :cheers: ,deci in nici un caz nici un Univers Moto nu era puterea la roata ,care logic ca este mai mica ca cea la ambreiaj :)
Nu ai simtit tonul aiurea deoarece a fost stearsa interventia lui de catre moderator.
Poti sa-mi spui citatul ala pe care insinuezi ca mi l-a sters un moderator?!?!...eu nu-mi aduc aminte sa te fi jignit NICIODATA ,asadar astept sa-mi spui(tu sau moderatorul care zici tu ca mi-a sters citatul) cu ce te-am jignit ,dar am impresia ca e o minciuna de cea mai joasa speta :D
Am o propunere:sa-l ignoram toti pe Silviu c. bineinteles daca ne putem abtine
Dupa cum ziceam ,du-te si "danseaza" la alta masa...pt o surubelnita :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar exista o optiune "Ignore User" pt cine intereseaza..:)

 

Cred ca te-a mituit... mai piciule :D

 

 

Dragi colegi forumisti :)

Silviu este buzoian de-al meu si il cunosc destul de bine.

Problema lui este ca e foarte "incuiat" ceea ce pe voi va face sa va enervati.El saracu' nu are nici o vina pentru ca nu pricepe anumite lucruri :cheers:

Deci nu mai incercati sa-l faceti sa inteleaga ceea ce scrieti deoarece NU ARE ROST.E BATUT IN CAP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca te-a mituit... mai piciule :)

 

Domnu Braccio, nu stiu daca varsta iti permite sa folosesti asemenea apelative cu mine din moment ce ai grave lacune in ceea ce priveste gramatica limbii romane..desi la o varsta respectabila, nu-i asa?

 

Warn marit Braccio pt jignire.(aia cu font mare adresata lui Silviu)

Continuati, va rog.Nu am nimic de impartit cu nici unul dintre voi, doar ca nu permit jignirile.E asa greu de inteles?

 

Tin sa-i multumesc lui boco pentru tonul folosit si ca a demonstrat faptul ca este un om civilizat care stie si poate sa vorbeasca frumos si elegant. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu mai incercati sa-l faceti sa inteleaga ceea ce scrieti deoarece NU ARE ROST.E BATUT IN CAP.

 

:)

 

Domnu Braccio, nu stiu daca varsta iti permite sa folosesti asemenea apelative cu mine din moment ce ai grave lacune in ceea ce priveste gramatica limbii romane..desi la o varsta respectabila, nu-i asa?

 

Warn marit Braccio pt jignire.(aia cu font mare adresata lui Silviu)

Continuati, va rog.Nu am nimic de impartit cu nici unul dintre voi, doar ca nu permit jignirile.E asa greu de inteles?

 

Tin sa-i multumesc lui boco pentru tonul folosit si ca a demonstrat faptul ca este un om civilizat care stie si poate sa vorbeasca frumos si elegant. :cheers:

 

 

Cred ca exagerezi un pic.

Poate Braccio este singurul in masura sa spuna ceva de individ, deoarece il cunoaste. Noi nu il cunoastem in realitate.

Si nu e chiar o jignire ceea ce a scris. S-a exprimat plastic. Eu am fost de 1000 de ori mai dur.

 

Si gandeste si tu macar o data pozitiv. Poate s-a exprimat frumos fata de cum e individul in realitate. :D N-ai de unde sa stii.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce mai conteaza....ducati a castigat.

isi mentine prestigiu cu aceasta victorie in test, dat diferenta de pret e mare pt 0.8 sec si un amatori nu isi va da niciodata seama.

poate doar cuplul mai mare il va simti :cheers:. mie imi place cel mai mult ducati dar f scumpeeee :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

Cred ca exagerezi un pic.

Poate Braccio este singurul in masura sa spuna ceva de individ, deoarece il cunoaste. Noi nu il cunoastem in realitate.

Si nu e chiar o jignire ceea ce a scris. S-a exprimat plastic. Eu am fost de 1000 de ori mai dur.

 

Si gandeste si tu macar o data pozitiv. Poate s-a exprimat frumos fata de cum e individul in realitate. :) N-ai de unde sa stii.

 

Numai bine!

Poate si de tine s-a exprimat ,te-ai gandit la asta? :) ...de fapt ti-a spus-o mai voalat ,iti trebuie antrenament ,dar deh atunci nu s-au mai umflat muschii pe tine.Poate si eu te "cunosc" de la x oameni ,dar nu mi-am facut acea parere ci astept (poate vreodata) o sa ne cunoastem la un suc ceva :cheers: :)

 

 

 

Ps:bracio ,mai da-o in cacao de treaba ;am inteles gluma gluma ,dar te rog...vezi ca unii nu stiu de gluma ,mai las-o in cacao de gluma de cacao ,chiar esti asa de nesimtit si nu stii cand sa te opresti?...chiar m-ai deranjat cu afirmatia ta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:

Cred ca exagerezi un pic.

Poate Braccio este singurul in masura sa spuna ceva de individ, deoarece il cunoaste. Noi nu il cunoastem in realitate.

Si nu e chiar o jignire ceea ce a scris. S-a exprimat plastic. Eu am fost de 1000 de ori mai dur.

 

Si gandeste si tu macar o data pozitiv. Poate s-a exprimat frumos fata de cum e individul in realitate. :) N-ai de unde sa stii.

 

Numai bine!

 

Nu stiu cum e Silviu sau mai stiu eu cine in realitate, dar asta nu inseamna ca trebuie sa vorbesti asa pe un forum public.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...