Sari la conținut

Dictionar tehnic ruso-roman


micriganel
 Share

Postări Recomandate

Atat de incantat sunt de faptul ca am intrat in posesia acestui dictionar, incat mi se pare ca ar fi o dovada de egoism sa nu il impartasesc cu confratii care gasesc pe fiarele lor cuvinte, texte in limba rusa, pe care nu le pot intelege. Ma impresionat prefata, de aceea am si pus-o aici pentru cei interesati.

Deci, daca are careva nevoie de traducerea unor termeni tehnici, imi ofer sprijinul, aici sau pe PM.

post-56732-1304406514_thumb.jpg

post-56732-1304406658_thumb.jpg

post-56732-1304406698_thumb.jpg

post-56732-1304406717_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat de incantat sunt de faptul ca am intrat in posesia acestui dictionar, incat mi se pare ca ar fi o dovada de egoism sa nu il impartasesc cu confratii care gasesc pe fiarele lor cuvinte, texte in limba rusa, pe care nu le pot intelege. Ma impresionat prefata, de aceea am si pus-o aici pentru cei interesati.

Deci, daca are careva nevoie de traducerea unor termeni tehnici, imi ofer sprijinul, aici sau pe PM.

Ca o glumă extrasă din realitate, mama a fost traducătoare de limba rusă la Comandamentul Aviației Militare. A tradus, printre altele, manuale de reparații pentru aeronavele MiG 21 și MiG 29. Aici vine gluma: la un moment dat a venit printre colegele ei și un traducător din Moldova de peste Prut. Ce însemna pentru acest tip „copacul cocoșat”? „Arbore cotitt”! Am rîs cu lacrimi cînd mi-a povestit maică-mea...

On topic, cred că mai are și mama acest dicționar, o s-o întreb...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...